Zatímco fotbalový svět řeší šokující návrh Super League, kde smějí být jen ti nejsilnější z nejsilnějších a na ostatní nezbyde místo ani peníze, Carlo Capalbo, Ital žijící víc než pětadvacet let v Praze, přichází s přesně opačným konceptem. Pravda, v jiném sportu.
Chce dostat do hry o vítězství víc lidí a udělat týmový sport z disciplíny, která je od dob řecko-perských válek a bitvy u Marathonu v roce 490 před naším letopočtem individuální heroickou záležitostí.
Už v neděli 30. května tak odstartuje na Karlově mostě ve světové premiéře první týmový maraton. Battle of Teams, jak se jmenuje, bude ve světě běhu překvapivou obdobou týmových závodů formule 1 či Tour de France.
„Je to skromný pokus přinést do našeho sportu něco nového a svěžího, přilákat víc diváků a fanoušků a vlastně také propojit čelo a závěr startovního pole,“ říká energický Ital, který organizuje maratony v Praze a dalších českých městech a dal spojení maraton + Praha světový lesk.
Sám byl až do loňska předsedou silničních běhů světové atletické federace IAAF. Stejně tak Forbes je dlouholetým a hrdým partnerem českých maratonů pod hlavičkou RunCzech.
A jak bude bitva týmů a propojení čela a závěru závodního pole fungovat? „Budeme mít čtyři týmy, v každém budou čtyři muži a čtyři ženy. Nalosováni budou tak, aby týmy byly zcela vyrovnané, v každém budou špičkoví světoví maratonci, stejně jako závodníci s osobními rekordy vzdálenými od špičky,“ říká Capalbo.
Rozhodovat budou osobní rekordy za posledních osmačtyřicet měsíců. „Každý tým tak bude mít v zásadě stejnou šanci zvítězit,“ myslí si Carlo Capalbo. Na startu tak budou čtyři týmy, dvaatřicet závodníků, a zvítězí ten, kdo bude mít v součtu nejlepší čas za uběhnutých 42,2 kilometru a počet bodů. Body zvýhodní ty závodníky, kteří si v klání v pražských ulicích udělají osobní rekordy.
Týmy budou mít také své kapitány z řad sportovních celebrit. Kdo to bude a kdo jsou partneři závodních týmů, nechce Capalbo zatím prozradit. Z jedné tiskové zprávy je ale patrné, že partnerem jednoho týmu bude Volkswagen, dlouholetý partner pražských maratonů, a že dresy týmu budou nejspíš modré. Podle zjištění Forbesu se do unikátního klání zapojí také Mattoni a kapitánkou tohoto týmu bude nejspíš Petra Kvitová.
Partneři se mohou těšit i na velké mediální pokrytí, protože se po celém světě kvůli covidu žádné maratony zatím neběhají a takto atraktivní závod nemá obdobu.
„Bude samozřejmě přímý televizní přenos a součástí bude i aplikace, aby diváci mohli online sledovat, jak se závod vyvíjí. Vyjednáváme také se dvěma velkými světovými streamovacími platformami, že budou součástí našeho závodu,“ dodává tajemně Capalbo. A součástí závodu budou moci být virtuálně přes aplikaci i amatérští běžci, kteří mohou „na dálku“ běžet 30. května společně s týmy.
Pražský maraton se naposledy běžel v roce 2019. Poté svět běhů i závodů paralyzovala jako všechno ostatní pandemie covidu-19. „Byl jsem měsíce v depresi. Byli jsme zvyklí s našimi závody rozdávat radost a optimismus, pokaždé jsem se těšil na ty tisíce lidí na startu a běžících v pražských ulicích a českých městech. A teď už druhý rok nic,“ říká Capalbo.
Právě tenhle pocit ho prý však donutil o sportu přemýšlet, a díky tomu si uvědomil, že tu desítky let nebyla žádná inovace. „A tak jsme vymysleli Battle of Teams. Věřím, že to může být revoluce v běhání, v divácké atraktivitě a že to ke sportu a k běhání přivede další tisíce lidí. Jak je důležité být ve formě a zdráv, teď vidíme každý den úplně všichni,“ vysvětluje Capalbo.
Vloni musel rušit všechny závody. V malé časové kapse s letním uvolněním uspořádal alespoň netradiční běhy na letišti či v Plzeňském Prazdroji a v září díky závodu elitních běžců viděla Praha ženský světový rekord v půlmaratonu.
Teď, po téměř dvou letech přežívání, věří Capalbo s pražským experimentem v obrat. „Reakce běžeckého světa na náš nápad je jednoznačně pozitivní. Ví, že to může přidat na atraktivitě našeho sportu. Jsem pyšný, že takhle myšlenka půjde do světa z Prahy, že se narodila tady,“ dodává nadšeně Capalbo, který podstatnou část svého dospělého života strávil v Česku.
Pražský maraton odstartoval poprvé v roce 1995 a vybudoval z něj jeden z top městských maratonů světa, po boku maratonů v New Yorku, Londýně, Římě, Bostonu či Amsterdamu. Běžecká série RunCzech přiláká do Česka – a to nejen do Prahy – každý rok desítky tisíc turistů z celého světa a z pražského maratonu se stala nejsledovanější sportovní událost Česka ve světě. Ve sportovním marketingu proto patří v Česku mezi nejatraktivnější zboží.