Viktor Fischer, šéf Rockaway Blockchain Fundu, největšího evropského fondu zaměřeného na investice do krypta, dal pro Forbes dohromady výběr pěti nejzajímavějších digitálních aktiv, do kterých můžete investovat stejně snadno jako do bitcoinu.
„Nechci a ani nemůžu poskytovat investiční rady, proto tak berte i mé tipy. Rozhodnout se musíte sami podle vlastního uvážení,“ připomíná Fischer, jehož fond se zaměřuje na investice do blockchainu a systému decentralizovaných financí DeFi a jehož aktuální hodnota portfolia přesáhla 2,7 miliardy korun.
Investovali jste do bitcoinu a teď přemýšlíte, že část peněz na kryptoburzách vložíte i do dalších kryptoměn?
Než vsadíte na pochybná digitální aktiva, která dost často vznikla jen kvůli spekulaci (třeba nahlas štěkající dogecoin), poohlédněte se raději po reálných projektech, které mají skutečné pozadí, pravděpodobně i budoucnost a jejichž tokeny si také můžete koupit na burzách, jako je Coinbase nebo Binance.
Solana (SOL)
Pořadí podle tržní kapitalizace kryptoměn na Coingecko.com: 17.
Cena: 44,41 dolaru
Solana vyvinula blockchain, který je schopný zprocesovat až 65 tisíc transakcí za vteřinu (pro srovnání Ethereum zvládá jen přibližně patnáct transakcí za vteřinu). Aplikace stavějící na Solaně tak nemusí řešit problémy vysokých poplatků a dlouhé doby ověřování transakcí, jako řeší Ethereum.
Solana je populární – od začátku roku dosáhla vysoké trakce mezi developery a staví na ní výrazné projekty jako Sushiswap, Serum nebo Audius. Podobně jako má Ethereum svůj token ETH, který můžete nakupovat a prodávat, tak má Solana svůj token SOL. SOL token potřebujete na jakékoli transakce na blockchainu Solany.
Zároveň pak takzvaným stakováním (jde o princip, kdy uživatel své kryptomince či tokeny uzamkne jako „depozit“ a za to získává určitou odměnu a výhody, pozn. red.) pomáháte zabezpečit síť, za což dostáváte nové SOL tokeny. Výnos ze stakingu se pohyboval poslední měsíc přibližně na jedenácti procentech za rok.
Anchor (ANC)
Pořadí na Coingecko.com: 206.
Cena: 5,51 dolaru
Anchor je relativně nový protokol peněžního trhu, vydaný 17. března 2021, který umožňuje uživatelům si vypůjčit peněžní prostředky. Pokud vlastníte kryptoměny blockchainu, jako je Terra (LUNA) a v blízké době i Solana (SOL), Polkadot (DOT) a Cosmos (ATOM), tak si oproti jejich zástavě můžete vypůjčit UST stablecoin neboli digitální reprezentaci dolaru.
Za vypůjčení nyní neplatíte nic, dokonce za to protokol platí vám (sedmdesát procent ročně) a bude vám platit další čtyři roky, výnos se ale bude dělit mezi stále více uživatelů, a bude tedy výrazně klesat. S vypůjčeným UST pak můžete udělat cokoli. Můžete si třeba koupit token Anchoru (ANC), díky kterému se můžete podílet na případném úspěchu či neúspěchu projektu.
Pokud jste od přírody opatrnější, tak si půjčené peníze můžete ve stejném protokolu uložit a získáte na nich v průměru ještě navíc dvacet procent ročně.
Anchor od svého spuštění úctyhodně vyrostl. V protokolu je nyní jako zástava vloženo kolem 523 milionů dolarů. Ve smart kontraktu, který teď generuje dvacet procent ročně, je uloženo 221 milionů dolarů a celkem si lidé od protokolu vypůjčili 175 milionů. To rozhodně nejsou špatná čísla za dva měsíce existence.
Uniswap (UNI)
Pořadí na Coingecko.com: 12.
Cena: 39,45 dolaru
Decentralizované burzy zažily první rozmach v létě 2020. Burzy tohoto typu jsou podstatnou součástí světa decentralizovaných financí (DeFi), protože umožňují komukoli a kdykoli směnit téměř jakýkoli token za jiný.
Decentralizované burzy vyřešily problém nízké likvidity na méně známých tokenech a díky tomu mohou vývojáři využít decentralizované burzy v pozadí různých algoritmů. Uniswap je přitom nejznámější decentralizovanou burzou, skrze kterou se v březnu 2021 zobchodovalo 31,6 miliardy dolarů a díky tomu dosáhla na 55procentní tržní podíl mezi decentralizovanými burzami běžícími na blockchainu Ethereum.
Čím víc lidí se do světa kryptofinancí ponoří a se stále větším počtem tokenů, které si lidé budou měnit na jiné, budou pravděpodobně růst i objemy na burze a potenciál Uniswapu dál poroste.
Terra (LUNA)
Pořadí na Coingecko.com: 29.
Cena: 17,18 dolaru
Terra je protokol, který automaticky udržuje stabilní digitální měny (takzvané stablecoiny) kolem své předem určené hodnoty (tedy zajišťuje, že jeden stablecoin amerického dolaru bude mít skutečně hodnotu jednoho dolaru).
Stablecoinů na blockchainu Terra je vydáno v hodnotě kolem tří miliard dolarů. Používají se například na platbu v e-commerce, kde se přes ně proplatí 300 milionů dolarů měsíčně. Stabilita stablecoinů se přitom prakticky udržuje tím, že kdokoli může směnit stablecoin za stejnou hodnotu v tokenu LUNA.
LUNA je tak token, na který jsou navázány hotovostní toky. V podstatě se dá říct, že investoři do tokenu LUNA udržují stabilitu vydaných stablecoinů a jsou za to odměňováni dividendami. Výnosy z držení tokenu LUNA se historicky pohybovaly kolem deseti procent, ale výnos kolísá se změnou objemu aktivity na celém blockchainu.
Čím více stablecoinů existuje a aktivně se využívá, tím více dividend pro investory, kteří drží LUNA tokeny.
Rarible (RARI)
Pořadí na Coingecko.com: 500.
Cena: 17,42 dolaru
Rarible je tržiště nezaměnitelných tokenů. To jsou přesně ty NFT tokeny, o kterých je v posledních třech měsících tolik slyšet a které jsou klíčem k vyjádření unikátnosti a vlastnictví digitálního obsahu – proto NFT tokeny reprezentují například digitální fotografie, video nebo audio. Na platformě Rarible si každý může vytvořit svoje NFT, například nahráním digitální fotografie.
Na Rarible se v březnu 2021 zobchodovalo 39,5 milionu dolarů, a je tak největším tržištěm, které má zároveň vydaný vlastní token (RARI), který si můžete koupit.
NFT zažívají od počátku roku obrovský rozmach, a jak velká věc to je, dokládá nejenom rekordman Beeple, který v březnu vydražil své dílo Everyday: The first 5000 Days za 69 milionů dolarů. Adopce NFT tokenů bude pravděpodobně ještě růst a někde se s nimi obchodovat musí – a právě Rarible se může stát tou hlavní digitální aukční síní.