Viktor Fischer je zakladatelem a šéfem Rockaway Blockchain Fund, investujícího do technologií spojených s blockchainem a decentralizovanými financemi. Pro Forbes píše o tom, jak generovat výnos prostřednictvím půjček ve světě DeFi, kde se uložené peníze běžně zhodnocují desetiprocentntím i vyšším úrokem.

V době, kdy spořicí účty v běžných bankách nabízejí sotva 0,3 procenta p.a., zní téměř bláznivě, když vám řeknu, že existuje možnost, jak vám vaše peníze vydělají ročně deset procent. A bez toho, abyste je investovali do akcií nebo dluhopisů.

Stačí je jen šikovně půjčit – stejně jako to děláte u svého spořicího účtu.

Možná namítnete, že to zní až moc dobře a že na se za tím musí skrývat nějaký podvod. Přesto je desetiprocentní roční výnos na vašich penězích možný díky blockchainu a decentralizovaným financím (DeFi), které se dostávají stále více do popředí zájmu.

Není to ale pro každého a pár háčků se za tím skrývá. Pojďme se podívat, jak tedy takového výnosu můžete dosáhnout a neprodělat na tom.

Neberte to ode mě ovšem jako investiční radu. Je čistě na vás, jestli vám takové řešení bude vyhovovat, nebo ne.

Kde se bere úrok deset procent?

Hlavní protokoly, skrz které můžete zmiňovaný úrok získat, se jmenují AaveCompound. Obě společnosti nabízejí pěti- až patnáctiprocentní úrok (v průměru kolem deseti procent) díky tomu, že vložené prostředky rozpůjčují jiným lidem.

Vše se ale děje algoritmicky a všechny půjčky jsou maximálně do výše 75 procent zástavy uživatele, který si od protokolu půjčil. To znamená, že pokud si budete chtít půjčit 75 dolarů, tak budete muset vložit do protokolu zálohu 100 dolarů. Pokud tedy 75 dolarů nesplatíte, tak vám 100 dolarů propadne.

Aave nebo Compound si tak můžete představit třeba jako automatizovanou banku. Důvodů, proč je úrok výrazně vyšší než na vašich spořicích účtech, je víc.

Zaprvé, ve světě blockchainu jsou všechny finanční operace, jako jsou transakce, zástavy, likvidace nebo splacení půjčky, počítané automaticky přes softwarový kód, takže není třeba platit armádu lidí a drahý bankovní back office.

Úrok se odvíjí od nabídky a poptávky po digitálních aktivech.

A zadruhé, úrok se neodvíjí od sazeb centrálních bank, ale od nabídky a poptávky po digitálních aktivech, jako je třeba USDC – takzvaný stablecoin, který drží hodnotu jedna ku jedné s americkým dolarem. Například obchodníci s digitálními aktivy si oproti zástavě vypůjčí USDC, které následně využijí někde jinde s cílem dosažení vyššího zisku.

Protokol Aave nyní dosahuje 94procentního využití stablecoinu USDC (tzv. utilization ratio). V zásadě to znamená, že 94 procent všech USDC, které lidé do protokolu vložili, je rozpůjčovaných a generují úrok. U Compoundu se využití nyní pohybuje kolem 83 procent, což je i tak stále vysoko. 

Jak na to prakticky?

Vaším hlavním pomocníkem v cestě za desetiprocentním výnosem bude aplikace Metamask. V té si vytvoříte vaši – možná první – virtuální peněženku, a to tak, že si opíšete na papír slova, která vám jako jedinému dávají k peněžence přístup. Slova si ideálně schovejte tam, kde k nim budete mít přístup pouze vy.

Slova fungují jako záloha, pokud zapomenete heslo k vaší peněžence. Jestli slova ztratíte a zapomenete zároveň heslo, celý obsah vaší peněženky bude nenávratně ztracen a zákaznická podpora Metamasku s tím nenadělá vůbec nic. Proto je tento krok velmi důležitý.

Po vytvoření vaší peněženky na ni musíte poslat nějaké peníze. Bohužel se ale nebude jednat o jednoduchý bankovní převod – budete si muset založit ještě účet u burzy digitálních aktiv. Těch je nespočet, ale musíte si vybrat takovou, která vám umožní na ni poslat eura nebo dolary.

Mezi burzy akceptující eura patří Binance, Bitstamp, Coinbase, Kraken nebo Nash. Budete na nich muset projít procesem ověření identity, aby vám vklad eur povolili.

Jakmile vám peníze na burzu dorazí, což trvá většinou jeden až dva pracovní dny, budete muset směnit vaše eura na USDC. Následně stačí USDC z burzy vybrat a zaslat na vaši adresu Metamask. Zde je podstatné, aby transakce proběhla na síti Ethereum (některé burzy uvádějí ERC20, což je v podstatě to samé).

Pokud pošlete peníze z burzy přes jinou síť než Ethereum na adresu, která se nachází na blockchainu Ethereum, budou vaše peníze také nenávratně ztraceny. Stejně tak pokud pošlete peníze na neexistující adresu nebo adresu, ke které vy nemáte přístup.

Vydání Forbesu Choose To Be Rich

Vzhledem k aktuální přetíženosti sítě a její nízké kapacitě očekávejte poplatek za transakci kolem pěti až deseti dolarů a dobu transakce kolem jedné hodiny.

Pokud vám peníze po hodině na Metamask dorazily, tak si můžete pogratulovat, to nejtěžší máte za sebou.

Nyní můžete jít na stránky Aave nebo Compound a propojit je s vaší aplikací Metamask – kliknete na „connect“ anebo vám vyskočí samostatné okno, které vám samo nabídne propojení.

Pak už pouze vyhledáte trh, který potřebujete (v tomto případně USDC) a kliknete na tlačítko „deposit“ neboli vklad. Napíšete, kolik chcete do protokolu vložit, a transakce potvrdíte. Bohužel zde ale zaplatíte 50 až 100 dolarů na transakčních nákladech blockchainové sítě Ethereum.

Se stejnými náklady musíte počítat i při výběru vašich peněz. 

Na co si dát pozor?

Kvůli vysokým transakčním nákladům se nevyplatí do Aave nebo Compoundu vkládat méně a ponechávat tam peníze po dobu kratší než tři měsíce.

Celá operace vás tedy bude stát v horších případech kolem 200 dolarů, a abyste byli v zisku s průměrným desetiprocentním výnosem (který se samozřejmě může měnit), budete potřebovat investovat minimálně dva tisíce dolarů po dobu jednoho roku, což by vám ale vydělalo pouze na transakční náklady.

Pokud na celé operaci chcete skutečně vydělat, musíte investovat více. Ideálně to má smysl až od částek okolo deseti tisíc dolarů.

Vznikají nové blockchainové sítě, které dosahují výrazně nižších poplatků.

Vysoké transakční poplatky zde ale nebudou věčně. Vznikají nové blockchainové sítě, které dosahují výrazně nižších poplatků, příkladem je blockhainová síť Terra a nově vydaný protokol jménem Anchor.

Ostatní blockhainové sítě mimo Ethereum ale prozatím nemají tak rozvinutý ekosystém decentralizovaných financí a podobných protokolů, jako je Aave nebo Compound, na nich běží ještě relativně málo.

Jak si peníze vyberu?

Své peníze můžete vybrat v podstatě kdykoli, pokud je v protokolu dostatek hotovosti na vyplacení vašich prostředků. Pokud je rozpůjčováno sto procent vložených aktiv, budete muset počkat do doby, než dlužník své peníze splatí nebo přijde někdo jiný, kdo do protokolu vloží své peníze, které se následně vyplatí vám.

V takovém případě bude nicméně úrok velmi vysoký a dlužník je motivován dluh splatit, protože je situace pro něj nevýhodná. Naopak ostatní jsou motivováni do protokolu vložit další peníze, protože na nich mají vysoký úrok.

V podstatě se dá říct, že logika protokolů podporuje stav, ve kterém budou vaše aktiva dostatečně likvidní. 

Abyste si pak vydělané peníze mohli vybrat, musíte projít stejným procesem, jako když jste vkládali peníze na vaši digitální peněženku Metamask. V tomto případě ale budete postupovat obráceně: z vaší digitální peněženky Metamask si pošlete peníze na burzu, kde je směníte za eura, která si následně pošlete na svůj účet do banky.

A jaká jsou rizika? 

Hlavním rizikem je, že se v protokolech Aave a Compound najde chyba a někdo ji využije. Nicméně oba protokoly jsou ověřené audity a fungují od roku 2017.

V Aave je uloženo více než pět miliard dolarů a v Compoundu až 6,5 miliardy dolarů. Prozatím se nikomu nepodařilo oba protokoly zneužít a prostředky z nich nelegálně vybrat.

Využitím těchto protokolů vlastně věříte v bezpečnost a logiku počítačového kódu, který vám vynese těch deset procent ročně. Na druhou stranu vklady v bance jsou automaticky pojištěny do výše sto tisíc eur bez jakýchkoli dalších nákladů, což se o digitálních aktivech říct nedá.

Důležité je tedy odpovědět si na otázku, jestli vám o něco větší riziko ve světě decentralizovaných financí stojí za desetiprocentní výnos, nebo se spokojíte s 0,3 procenta na bezrizikovém spořicím účtu. Rozhodnutí je na vás.