Je auto pro ty opravdu bohaté. To je jakýkoli Rolls-Royce. A pak je auto pro ty úplně nejbohatší. A to je Rolls-Royce Boat Tail: vůz, který ve třech kusech vznikl kompletně na zakázku podle přání nových majitelů. Další takový už nebude.
Britská automobilka před čtyřmi roky překvapila modelem Sweptail, jediným svého druhu. Rolls-Royce se jeho prostřednictvím vrátil do dávné minulosti, kdy nebylo zas tak nezvyklé, že jste si na šasi auta nechali vyrobit karoserii podle vlastního přání. Vůz tak byl jedinečný originál na úrovni uměleckého díla.
V roce 2017 se právě prostřednictvím Sweptailu tahle filozofie vrátila zpět do současného světa. Pro Rolls-Royce to přitom bylo „jen“ cvičení, které mělo za úkol ověřit, jestli svět nejbohatších něco takového ještě chce. Tři kusy nového modelu pojmenovaného Boat Tail jsou odpověď.
„Schopnost přizpůsobit téměř jakýkoli aspekt automobilu podle přání jeho majitele je jeden z hlavních důvodů, proč se k nám zákazníci vracejí. My ale víme, že chceme jít ještě dál,” vysvětluje Torsten Müller-Ötvös, ředitel Rolls-Royce Motor Cars. Sweptail byl podle jeho slov jedinečnou zakázkou, která znamenala začátek nové cesty.
Když chcete u Rolls-Roycu něco navíc, a to jeho zákazníci chtějí vlastně skoro pokaždé, automobilka z Goodwoodu má pro tyhle situace speciální program pojmenovaný Bespoke. Už v jeho rámci vám splní přání, která jsou jinde nemožná.
Pořád se však zdokonaluje auto v rámci už existující modelové řady. Změny mohou být velké, ale základní design se nemění. Novou špičkou, kterou už asi nic nepřekoná, je čerstvě vytvořená divize Coachbuild, jejíž spuštění britská značka oznámila společně s představením svého nového potomka v podobě Boat Tailu.
Je tak jasné, že novinka, o níž se mluví jako o momentálně nejdražším autě světa, nebude poslední.
Boat Tail stojí na základu limuzíny Phantom, což znamená, že má pod kapotou dvanáctiválec s výkonem téměř šest set koní. Základní technika sice zůstává, design je ale naprosto jedinečný, což dokazuje skutečnost, že speciálně pro tohle auto bylo vytvořeno 1 813 zcela nových dílů.
Když Rolls-Royce v roce 2017 představil Sweptail, obrátili se na automobilku další zájemci, kteří zatoužili po něčem stejně výjimečném. Sítem výběru nakonec prošli tři, kteří se aktivně zapojili do čtyři roky trvající konstrukce svého nového auta. Na jeho výsledné podobě se výrazně podepsal fakt, že všichni tři mají blízko k majestátní třídě jachet typu J.
Právě proto zadní část auta připomíná palubu lodi, čelní sklo protažené do boků designéři značky připodobňují k ochrannému štítu motorového člunu a lehce skloněný sloupek viditelný pouze s nasazenou střechou a zužující se záď má pak ve výsledku navozovat dojem motorového člunu jedoucího na plný plyn s přídí mířící vzhůru nad mořskou hladinu.
Vodním hlubinám odpovídá i zvolený odstín modré ručně nanášené barvy, která pro větší jas obsahuje křišťálové vločky. Modré tóny jsou i na sedadlech v kůži s metalickým leskem. Palubní desku pak na přání nového majitele zdobí speciálně jen pro tento vůz vytvořené hodinky švýcarské manufaktury Bovet, které jsou extrémním dílem samy o sobě.
Během tří let vznikaly v pánské i dámské verzi a jejich hlavní kouzlo spočívá v tom, že se dají nosit na zápěstí, ale stejně tak můžou fungovat jako nedílná součást interiéru auta.
Další zálibou majitele jednoho ze tří Rolls-Royců Boat Tail je sběratelství psacích per. V příruční schránce auta je proto v ručně vyrobeném pouzdru z hliníku a kůže ukryté luxusní pero značky Montblanc.
Asi největší exploze luxusní extravagance se ale odehrává na zádi auta. Stačí stisknout tlačítko a dřevěná „paluba“ se otevře jako motýlí křídla, přičemž odhalí prostor, který v Goodwoodu pojmenovali „hosting suite“. V něm najdete všechno, co potřebujete pro piknik, který si můžete udělat kdekoli, kde budete chtít.
Jedna jeho strana je vyhrazena nápojům, druhá talířům a příborům od slavné pařížské značky Christofle s gravírovaným nápisem Boat Tail.
Nechybí ani pro láhve šampaňského Armand de Brignac speciálně tvarovaná lednice, která láhev dokáže velmi rychle zchladit na teplotu přesně šest stupňů, což je ideální teplota pro podávání tohoto šumivého vína.
Tohle všechno pak může být před sluncem skryto slunečníkem, který ve výbavě doprovází kávové stolečky a dvojice minimalistických sedátek, která vznikla u italského výrobce luxusního nábytku Promemoria.
„Rolls-Royce Boat Tail je vyvrcholením spolupráce, ctižádosti, úsilí a času. Zrodil se z touhy oslavit úspěch a vytvořit trvalý odkaz. Ve své výsledné podobě formuje rozhodující okamžik v historii naší značky i v rámci současného pojetí luxusu,“ uvedl Torsten Müller-Ötvös.
Tenhle odkaz je ale potřeba také zaplatit. Rolls-Royce je v komentování cen svých vozů střídmý a u takovýchto specialit to platí dvojnásob.
Nicméně automobilovým světem probublává neoficiální informace, že trojice majitelů za svůj nový koráb zaplatila po neuvěřitelných 20 milionech liber – v přepočtu téměř 600 milionů korun.