Dlouhých třicet let byla parcela v Praze 6 mezi ulicemi Evropská, Liberijská a Kladenská neřešitelným problémem pro architekty i investory. Komplikovaný a nepravidelný pozemek v kopci a složitém terénu výstavbu zrovna neusnadňoval, a tak se na něm vystřídalo hned několik návrhů včetně bytových domů nebo velkého obchodního centra. Žádný z nich tam však nestojí.

Nakonec zvítězila vize investora KKCG Real Estate Group (KKCG REG) a ateliéru Aulík Fišer Architekti, kteří v roce 2018 začali na složitém pozemku budovat kancelářsko-obchodní komplex přímo nad stanicí metra Bořislavka. Složitosti parcely se nezalekli, naopak z ní čerpali inspiraci. Geometrie budov odkazuje právě na ni.

Dnes je po třech letech výstavby téměř hotovo a společnost ze skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka slavnostně Bořislavka Centrum otevřela a 4. června se do jeho obchodních pasáží podívají i první zákazníci. Investice do projektu přesáhla 3,5 miliardy. Je to dosud největší realitní projekt skupiny.

„Krystaly na Bořislavce jsou naším dosud největším projektem a jsme na něj velmi hrdí. Jde totiž o hodnotnou soudobou architekturu, která urbanisticky dotváří tuto část Prahy 6,“ říká Petr Pujman, generální ředitel KKCG REG. „Přestože pandemie brzdila některé práce, jsem rád, že se nám podařilo 30. dubna stavbu zkolaudovat. Splníme také původní plán a uvedeme letos celý komplex do plného provozu,“ dodává.

Pandemie podle něj nezabrzdila ani zájem o pronájem. Například kancelářské plochy jsou už kompletně pronajaté. Na třiceti tisících metrech čtverečních budou i nová sídla firem ze skupiny KKCG. Na Bořislavku se tak v nejbližší době přestěhují zaměstnanci společností KKCG, KKCG REG, Sazka, SAZKA Group, MND, KKCG Technologies a dalších.

A na podzim přesunou do skleněných krystalů své kanceláře také společnosti jako Škofin, Pražská vodohospodářská společnost, IGT Czech Republic nebo MM&C. Komplex zahrnuje také obchodní pasáž o zhruba deseti tisících metrech čtverečních.

Čím Bořislavka Centrum rozhodně zaujme, je umění. „Tady hraje ohromnou roli osvícenost investora stavby Karla Komárka a jeho manželky Štěpánky,“ vysvětluje Pujman.

V hlavním lobby je například k vidění skleněná plastika „Ledovec“, která ho zároveň osvětluje. Na míru komplexu plastiku dodala společnost Lasvit a jde o její vůbec největší dílo v České republice. Autorem je umělecký ředitel Lasvitu Maxim Velčovský. „Byla to pro nás obrovská výzva, protože jsme pracovali s ohromným prostorem a unikátní technologií,“ zdůraznil Velčovský.

info Foto KKCG
foto KKCG

Další umělecký kus právě vzniká v dílně česko-argentinského umělce Federica Díaze. Plastika s názvem „Na horu“ bude na piazzettě mezi třetím a čtvrtým krystalem už na podzim.

KKCG REG koupila zdejší pozemek v roce 2012 se stavebním povolením pro velké obchodní centrum. V podstatě okamžitě ale investor vypsal mezinárodní architektonickou soutěž na zcela nový projekt.

„Od začátku jsme věděli, že chceme ten projekt předělat,“ vysvětluje Pujman. Ukázalo se totiž, že pro velký jednolitý obchodní dům není lokalita vhodná. „Vedle inovativní architektonické formy má komplex i parametry tradičního města. Nechtěli jsme stavět jednolitý blok, ale hledali jsme rovnováhu mezi měřítkem a významem místa,“ popisuje architekt Jan Aulík, jeden ze zakladatelů Aulík Fišer Architekti.

Už loni získalo Bořislavka Centrum ocenění Best International Office Development 2019/2020 udělované v rámci soutěže International Property Awards. Zároveň investor kladl i velký důraz na udržitelnost. Celý komplex má mezinárodně uznávaný zelený certifikát LEED Gold mimo jiné za využívání dešťové vody, zelené střechy, rekuperaci energie z výtahů nebo výměník tepla.