Izraelská společnost Future Meat Technologies otevřela továrnu, která je podle ní prvním průmyslovým závodem na výrobu buněčného masa na světě. Závod má být schopen vyprodukovat až 500 kilogramů umělého masa denně, informovala agentura Bloomberg.

Firma uvedla, že nyní jedná s americkými regulačními úřady a ráda by začala do konce příštího roku nabízet své maso restauracím v USA.

Future Meat je jednou z firem, které chtějí nahradit kurníky, chlévy a jatka bioreaktory, které budou vyrábět maso na buněčné bázi. V odvětví umělého masa, kdy se místo porážky zvířat vypěstuje maso laboratorně pomoci zvířecích buněk, nyní působí nejméně 75 společností.

V rámci pilotního programu s cílem přenést technologii výroby masa z laboratoře se firma Eat Just stala první, která již prodává kuřecí maso vypěstované z buněk v restauraci v Singapuru.

Od prvních prototypů výroby umělého masa se firmám podařilo snížit náklady na výrobu o 99 procent a pokud si spotřebitelé tyto produkty oblíbí, mohla by hodnota trhu s umělým masem podle odhadu konzultační společnosti McKinsey & Co do roku 2030 činit 25 miliard dolarů.

Firma Future Meat získala 43 milionů dolarů od investorů, mezi kterými jsou firmy Tyson Foods, Archer-Daniels-Midland a S2G Ventures, a tvrdí, že má nejlevnější kuřecí prsa vyrobená laboratorně. Podařilo se jí snížit cenu na čtyři dolary za 100 gramů, což je zlomek původní ceny. Do konce roku 2022 plánuje tuto cenu snížit o polovinu.

Výroba umělého masa je však stále malá a drahá ve srovnání s produkcí konvenčního masa. Některé zemědělské podniky denně porážejí tisíce zvířat. Nezisková organizace podporující alternativní potraviny Good Food Institute uvedla, že je potřeba, aby výroba umělého masa stoupla na miliony tun ročně, aby se z ukázkové fáze dostala do průmyslové.

Nyní se firma Future Meat plánuje zaměřit na trh ve Spojených státech, které patří mezi země s největší spotřebou masa na světě, a pak expandovat do Evropy a Číny. Zatím není rozhodnuto, jaké maso začne firma nabízet jako první.