Violeta Luca nastoupila do vedení českého Microsoftu na začátku letošního února. Během našeho onlinového rozhovoru má za sebou virtuální plochu, na níž je zachycena společenská místnost centrály Microsoftu.
Na stěně se tam skví citát šéfa globálního Microsoftu Satyi Nadelly: „You join here, not to be cool, but to make others cool.“ V Microsoftu nejste od toho, abyste byli cool vy, ale aby díky vám byli cool ostatní.
Violeta Luca přišla do vedení českého a slovenského Microsoftu z rodného Rumunska, kde jako CEO rumunské pobočky figurovala v žebříčku amerického Forbesu TOP 50 nejvlivnějších byznysmenek a byla k vidění taktéž v dalším žebříčku TOP 100 CEOs. Ve vedoucí pozici česko-slovenského Microsoftu nahrazuje Slováka Rudolfa Urbánka, který pobočku vedl předcházející tři roky.
„Nejsme stroje,“ říká Violeta Luca, když se během rozhovoru neustále stáčíme k tématu rovnováhy pracovního a osobního života zaměstnanců Microsoftu v pandemické době.
„Ve virtuálním světě jsem toho za den mohla stihnout více než ve fyzickém. Klidně i deset meetingů denně,“ říká ředitelka k přechodu na práci online. Jenže, dodává vzápětí, takovým tempem se za takových podmínek nedá jet věčně.
„Hned od první vlny v loňském březnu byla pozornost moje i celého týmu soustředěná na lidi v první linii,“ říká. Microsoft tehdy ve všech zemích i za cenu dlouhých přesčasů spolupracoval se školami a učiteli, se zdravotnictvím a lékaři a s veřejným sektorem obecně na digitalizaci všeho, co se digitalizovat dalo.
„Soustředili jsme se tak moc na potřebnou práci, že jsme přehlíželi, jak na nás proměna formy té práce dopadá.“ Sama Violeta Luca začala odtržení od živých lidí pociťovat na konci loňského května. „Na každého to dopadalo jinak, ale dopadalo to na každého,“ říká. „A tak jsme začali pořádat více osobních onlinových callů, nejen pracovních.“
Luca tehdy ještě v rumunském Microsoftu organizovala například virtuální kávové sedánky, kdy všem zúčastněným bylo ve stejnou chvíli doručeno kafe, aby si u něj spolu mohli všichni pěkně popovídat.
„Měla jsem také kolegu, který byl nadšený maratonský běžec, a trápilo ho, že nemá sportovní vyžití – a tak jsme pro lidi udělali energetické sportovní setkání před počítačem.“
Něco takového ale podle ní nejde dělat do skonání světa. Violeta Luca dává v našem rozhovoru velmi často důraz na osobní rovnováhu a kvalitu života a poukazuje při tom na jméno Satyi Nadelly na virtuální stěně za ní. Důraz na meditace a duševní zdraví je dnes součástí samotné platformy Microsoft 365 – Microsoft Vita.
„Microsoft 365 zahrnuje analytiku pracovního prostředí, kterou jsem během toho období využívala k tomu, abych za té situace lépe chápala sebe i svůj tým,“ říká Luca.
Ve virtuálním světě toho sice člověk stihne spoustu, ale izolovaný pobyt ve virtuálním světě vytváří také stres. A ten musela Violeta Luca pro sebe i pro své lidi minimalizovat tím, že do pracovní rutiny zahrnula i takzvané „wellbeing days“, tedy dny, během nichž šlo hlavně o to, že energii má člověk také jen jednu – a musí ji nějak doplňovat.
„Publikovali jsme o tom už dvě naše studie, jednu teď v únoru a druhou v květnu, které se týkají hybridní práce a její budoucnosti s ohledem na to, co jsme se naučili během pandemie,“ říká Luca.
Český Microsoft teď pod jejím vedením prochází fází takzvaného „soft opening“, kdy se lidé pozvolna vracejí do kanceláří. A firma má už připravených šest různých scénářů pro každou možnou situaci od absolutního uzavření až po absolutní otevření.
„To, co máme teď před sebou, není černobílé,“ dodává ke konkrétní podobě návratu zaměstnanců. „Čeká nás kombinované pracovní prostředí, v němž bude primární udržet flexibilitu. Nástup takového režimu však musí být pozvolný. Pandemie nás přinutila změnit pořádky ze dne na den, ale nyní se musíme k těm novým dostat postupně.“
Microsoft je přitom na určitou flexibilitu zvyklý už z dřívějška – fyzická místa, u nichž se v kancelářích střídá více lidí, využívá ostatně už od roku 2015. V hybridním pracovním režimu vidí budoucnost – a s plánem využít pro ni to nejlepší z osobní i virtuální spolupráce do ní vyhlíží optimisticky.
Na otázku, co pandemie v Microsoftu nejvíce popohnala a co naopak utlumila, Violeta Luca odpovídá, že se nezpomalilo asi v ničem – jen se zrychlovalo. Obory IT a technologií obecně podle ní dostal covid do centra globálního zájmu a Microsoft toho využil k tomu, aby se soustředil na jednu z nejpoužívanějších komunikačních aplikací vůbec – Microsoft Teams, jehož vývojářské centrum je i v Praze.
„Zásadně jsme investovali do datových center a jejich rozšíření,“ dodává ředitelka Luca. „Vloni jsme vybudovali cloud pro zdravotnické služby, na jaře cloud pro retail, výrobu a neziskové organizace a finanční služby.“
Stejně tak se Microsoft opřel do vývoje takzvaného digitálního dvojčete, což je technologie, o níž je poslední dobou slyšet stále více. Jde o zrcadlový otisk části skutečného světa do virtuálního v reálném čase (ať už jde o výrobní proces jedné součástky či o 3D odraz kompletní továrny), který umožňuje doposud nevídaný přehled a možnosti zvýšení efektivity.
„V České republice teď ve využití podobných postupů a technologií vidím obrovskou hybnost,“ říká Violeta Luca. „Spousta firem přehodnocuje svůj byznys, zjišťuje, jak mohou více automatizovat a zvýšit svou produktivitu právě takovými inovacemi.“
Byl to ostatně právě Satya Nadella, kdo k akceleraci celého IT a technologického odvětví během pandemie poznamenal, že se svět proměnil v obří počítač. A Microsoft proměně digitální krajiny nezůstává nic dlužen, rozvíjí svou platformu Microsoft Azure a včera vypustil do světa nová Windows.
Nová šéfka českého Microsoftu přitom nezapomíná ani na analogový svět. Pracuje a žije nyní v Praze, kde byla ještě před rokem na dovolené, aniž by tušila, že zde bude brzy také působit.
„Oproti Rumunům, kteří po nových nápadech skáčou spontánněji, si musí Češi všechno mnohem pečlivěji promyslet a porozumět tomu, co se chystá,“ poznamenává k rozdílům pracovního prostředí.
A nezapomíná ani na svou vlastní rovnováhu mezi prací a osobním životem. Běhá, čte, hraje golf a poslouchá klasickou hudbu. „Když stojím před hodně složitým problémem, netopím se v něm. Raději se podívám na nějaký obraz nebo si poslechnu nějakou hudbu a k řešení tak dojdu mnohem rychleji. Místo toho, abych s tím zápasila, se na to tak podívám z jiného úhlu,“ říká.
A jaká je podle ní nejlepší hudba na řešení problémů? „Bach,“ odpovídá bez váhání Violeta Luca. „Konkrétně Braniborské koncerty. Ale ty jsou na řešení problémů. Chcete-li se soustředit, poslouchejte jazz.“