Spánek se na první zamyšlení nemusí zdát jako aktivita vyžadující hi-tech vybavení. Koneckonců je to něco, co děláme přirozeně a bez nácviku. Dnešní svět je ale plný rušivých elementů, které ovlivňují kvalitu spánku – od modrého světla displejů přes pracovní stres až po hluk města nebo chrápajícího partnera. Na pomoc ale naštěstí přicházejí chytré technologie.
Revoluci v chytré výbavě ložnice přináší Smart Nora. Jedná se o vložku do polštáře, která se automaticky nafukuje a vyfukuje a tím optimálně nastavuje polohu vaší hlavy. Při spánku svaly v hrdle povolují a tím se zužuje dýchací štěrbina, která vlivem proudění vzduchu při vdechu a výdechu vibruje a způsobuje tak chrápání.
Detektor chrápání
Smart Nora detekuje chrápání a nastaví polštář tak, aby stimuloval dýchací svaly a normální dýchání se obnovilo. Smart Nora se skládá ze tří hlavních částí: mikrofon, vložka do polštáře a báze.
Mikrofon detekující chrápání se položí vedle postele na noční stolek. Když mikrofon zachytí chrápání, vyšle signál do báze, která velmi jemně a potichu nafoukne anebo vyfoukne vložku v polštáři a nastaví tak ideální polohu, při které se vy i váš partner nerušeně vyspíte. Smart Nora může být napájena přímo ze zásuvky nebo z adaptéru, takže si ji můžete vzít s sebou kamkoli.
Paměťová pěna je přežitek
Matrace je alfou a omegou kvalitního spánku. Bylo jen otázkou času, kdy se k nim přidá smart technologie. Chytré matrace představují největší průlom od dob, kdy paměťová pěna vystřídala rozvrzané pružiny. Chytré matrace dokážou monitorovat kvalitu spánku a poté nastavit tvrdost, teplotu, polohu, anebo vás dokonce něžně masírovat.
Můžete si tak svou postel vypiplat do posledního detailu pro ten nejlepší a nejkvalitnější spánek. Některé jsou vybaveny i duálními mechanismy, které dovolují vám i vašemu partnerovi přizpůsobit si svou půlku matrace dle preferencí.
Ty nejlepší jsou pak vybaveny senzory, které rozpoznají chrápání, neklidný spánek, pocení či zimomřivost a v průběhu noci se přizpůsobí pro co největší komfort. Senzory také rozeznají polohu a tvar vašeho těla a poskytují adekvátní oporu.
Favority v oblasti jsou chytré matrace ReST nebo Sleep Number SleepIQ. Pokud ale chcete tu největší „bombu“, v blízké budoucnosti na trh přijde HiBed od Hi-Interiors. Chytré osvětlení a matraci doplňují chytrá nebesa s vestavěným projektorem a plátnem.
Pryč s péřovými dekami
Pro ty, kteří se nechtějí vydat cestou chytré matrace, je tu startup Smartduvet. Přikrývka je propojená s aplikací, skrze kterou si můžete nastavit ideální teplotu – ať už chcete, aby vás přikrývka hřála, nebo naopak aktivně chladila. Přikrývka má nastavitelné poloviny, takže vy i vaše polovička si můžete nastavit teplotu, která vám vyhovuje.
Pro ty, kteří potřebují ticho
Okolní hluk je pro většinu lidí nejčastějším rušivým elementem. Klasické špunty do uší okolní hluk pouze tlumí, ale aktivně ho neblokují. Nyní ale na trh vstoupily chytré špunty do uší QuietOn. Jsou třikrát menší než Apple AirPods Pro a přinášejí revoluční technologii aktivní blokace hluku.
Sluchátka mikrofonem detekují okolní hluk a pak vydávají zvukové vlny s takovou frekvencí, která okolní hluk pohltí. Jsou speciálně přizpůsobená blokovat nízkofrekvenční zvuky, jako je chrápání nebo hluk projíždějících aut.
QuietOn špunty jsou také ergonomicky tvarované tak, aby seděly přímo v uchu, a tudíž nikde netlačily, ať spíte v jakékoli poloze. Ve srovnání se svou malou velikostí mají skvělou výdrž baterie (až 28 hodin na jedno nabití, takže tři noci klidného spánku) a součástí balení jsou i nástavce ve čtyřech velikostech, aby seděly do každého ucha.