Nákupy a prodeje nemovitostí. Započaté a dokončené developerské projekty. Investice do betonu a cihly. Architektura. Nová jména. Forbes RealDeal je pravidelný souhrn, který vám vždy poslední den v měsíci naservíruje to nejzajímavější, co se v uplynulých čtyřech týdnech na českém realitním a stavebním trhu událo. Vše, co byste z oblasti nemovitostí měli vědět. Na jednom místě.

Šestý měsíc letošního roku patřil miliardářům. Nejmajetnější Češi byli v posledních týdnech v oblasti realit velmi aktivní. Výčet s nimi spojených událostí nicméně protentokrát začínáme smutnou zprávou.

Developerskou obec před pár dny opustil Tamir Winterstein. Muž, který stál za mnoha projekty utvářejícími současnou podobu Prahy, například bytovou čtvrtí Marina Island a Prague Marina na břehu Vltavy či proskleným věžákem Lighthouse Towers u Libeňského mostu.

O několik kilometrů dál otevřel nedávno prosklený kancelářský komplex také Karel Komárek. Bořislavka Centrum, v němž jeho KKCG mimo jiné našla nové sídlo, představuje dosud největší realitní projekt skupiny.

Dokončeno má i Jaroslav Třešňák. Teplický podnikatel spolu s J&T bankou vybudovali v chorvatské Rijece luxusní hotel, do jehož prostor se nastěhoval řetězec Hilton.

Hotel Hilton Rijeka Costabella Beach Resort & Spa, zdroj: Hilton

Developmentu se už nechce vyhýbat ani rodina Skalových, jejichž PSN nemovitosti dosud jen kupovala, revitalizovala a následně prodávala.

Naopak ránu – přímo na solar – dostal společný projekt Central Group Dušana Kunovského a architektky Evy Jiřičné. Výstavbu rozvlněných věží s tisícovkou bytů, které měly nahradit telekomunikační budovu na pražském Žižkově, zatrhlo kvůli výšce UNESCO

Šrám, který tandem tímto utrpěl, by nicméně neměl být trvalý. K jeho zahojení by kromě přepracování původního návrhu měla přispět i náplast v podobě chystaného projektu rezidenční čtvrti Westpoint na pomezí Liboce a Ruzyně za 14,4 miliardy.

Ani další velký hráč na tuzemském developerském trhu nezahálí. Investiční skupina Penta, spoluvlastněná Markem Dospivou, chystá na Slovensku komplex bydlení v těsné blízkosti lesa.

Velkou proměnou by měl v následujících letech projít také univerzitní kampus na Albertově. „Karlovka“ počítá s tím, že by jeho nová tvář měla vyjít na bezmála osm miliard korun.

info Univerzita Karlova
Chystaná nová tvář kampusu na Albertově, zdroj: Univerzita Karlova

Rušno bylo i v segmentu nákupů a prodejů. Tradičně aktivní byl třetí nejbohatší Čech Radovan Vítek, jehož firma CPI Property Group přikoupila reality v Itálii a Německu.

Portfolio rozšiřoval i další miliardář, šéf společnosti Creditas Pavel Hubáček. Pod svůj nemovitostní fond připojil výrobně skladový areál v Písku.

Developer Finep pro změnu prodával. Přes 160 bytů ve své holešovické Pergamence přepustil švédskému Heimstadenu, který je bude nabízet na nájemní bydlení.

Rezidence Pergamenka, zdroj: Finep

Pokud by někoho z těch, kdo se v předcházejících řádcích nenašli, stihl pocit méněcennosti, nabízíme jeden tip: můžete koupit palác Broadway. Funkcionalistická stavba pár kroků od Václaváku se prodává za miliardu, což z ní činí nejhodnotnější nemovitost, kterou stát kdy inzeroval.

Jestli vám to přece jen přijde trochu moc, tak si kupte byt nebo dům. ČNB sice v červnu zvýšila repo sazbu, úroky u hypoték se ale stále drží na přijatelných hodnotách. Připravte se však, že budete v bance čekat déle než obvykle, neboť zájem o úvěry na bydlení je stále obrovský.

Ukazují to i čísla prodaných realit v Česku v prvních měsících tohoto roku. Počet transakcí vzrostl meziročně ve všech regionech, nejvíce na Moravě.

P. S.: O nemovitostech si můžete přečíst i v červencovém vydání tištěného Forbesu, které vychází zítra. Najdete v něm mimo jiné i to, jací Češi (a kde přesně) investují do developerských projektů na Balkáně.