Mohla by to být hezká byznysová pohádka se šťastným lukrativním koncem. Roky a roky budujete svoji firmu, pak přijde princ v podobě movitého investora, plody vaší práce koupí a vy si začnete užívat zasloužený odpočinek…
V případě rodiny Flosmanových, majitelů obchodního řetězce Flosman s víc než třicetiletou historií a jedné z největších českých rodinných firem v žebříčku Forbesu, je to ale jen část příběhu, v němž se teď začíná psát další kapitola.
Svůj potravinářský byznys, do něhož patří síť potravin Flop, které najdete hlavně v jižních Čechách, a také prodejny Top Flop a Potraviny CZ, založili v roce 1998 manželé Pavel a Marcela Flosmanovi. Ti společnost dodnes řídí z pozice hlavních majitelů s osmdesátiprocentním podílem a rozvíjejí ji spolu se svými pěti dětmi: čtyřmi dcerami a jedním synem, mezi které rovnoměrně rozdělili zbylých dvacet procent. A do velkého rodinného podniku se navíc během let zapojili také čtyři z pěti partnerů jejich potomků.
Tím princem, který přišel s nabídkou na koupi celé společnosti s dvouapůlmiliardovým obratem a víc než 800 zaměstnanci, je maďarská investiční skupina Oriens, respektive její dceřiná firma Central European Supermarkets. Investoři z Maďarska s nabídkou na odkup jihočeské společnosti poprvé přišli už před dvěma lety. Flosmanovi už tehdy o prodeji uvažovali, jednání započala a do loňského jara to vypadalo, že je ruka v rukávě. Pak však udeřil covid a Maďaři začali s dealem váhat.
„Tehdy jsem jim říkal, že koronavirus na potravinářský byznys nebude mít vliv. A když už, tak pozitivní, což se koneckonců rychle ukázalo,“ glosuje vývoj patriarcha rodu Pavel Flosman. Dohoda nicméně zůstala u ledu a manželé Flosmanovi začali uvažovat o jiném řešení – jak vytvořit rodinnou ústavu a zajistit předání podniku přímo v rodině, aby se z něj oni sami mohli výhledově stáhnout.
O několik měsíců později však Oriens znovu přehodnotil své plány a kolečko námluv se na podzim 2020 znovu rozeběhlo. Tentokrát ovšem s úspěšným koncem, a velký obchod se tak v těchto týdnech dokončuje. Před finálním podpisem žádná ze stran nechce komentovat výši celé transakce, faktem ale je, že jenom samotné prodejny Flop mají hodnotu kolem 200 milionů korun.
Pro maďarský fond se nejedná v Česku o první akvizici, byť dosud se u nás zaměřoval na výrobce kontejnerů a modulárních staveb. Už v roce 2017 koupil Imecon, o dva roky později pak společnost Pegas Container se stejným zaměřením. A letos v únoru ještě před dokončením dohody s Flosmanovými Oriens získal společnost Contimade podnikatele Kamila Kaisera.
Flosmanovi přiznávají, že o prodeji ve finále s celou svou rozvětvenou rodinou dlouho debatovali. „Kdyby se na to naše děti cítily, rádi bychom jim podnik přenechali. Ale nakonec se shodly na tom, že by se po našem odchodu mohlo stát, že budou mít na věci odlišný pohled, a to by firmě výhledově ublížilo,“ říká Marcela Flosmanová. „Rodinné vazby jsou u nás hodně silné, všichni si vážíme toho, jak držíme pohromadě, a nikdo by to nechtěl ohrozit.“
„Musím říct, že jsem bojoval i sám se sebou a měl jsem z toho všeho trochu ,depku‘. Přece jen podnikáme přes třicet let a firma je po takové době naše další dítě, takže pro ni chceme jen to nejlepší. Ale pravda je, že vymýšlet po těch letech stále něco nového je náročné, zvlášť když už máte svůj věk. Koneckonců jsme s byznysem začínali, když mi bylo 47 let,“ doplňuje svou ženu sedmasedmdesátiletý podnikatel.
Prodejem jejich firmy ale podnikatelský příběh rodiny Flosmanových nekončí. Oriens získá sto procent společnosti, v managementu však nadále alespoň prozatím zůstanou děti a partneři obou zakladatelů včetně zetě Michala Andrleho, který zastává funkci výkonného ředitele.
„Tohle ujednání je přímo vepsané ve smlouvě. Pro nás i naše spolupracovníky je důležité, aby se po prodeji ve fungování společnosti nic nezměnilo. Samozřejmě kromě toho, že jí bude umožněn rychlejší růst. Oriens tuhle naši představu sdílí, a i to nás nakonec přesvědčilo,“ říká důrazně vždy elegantní Marcela Flosmanová.
Sehraný manželský pár má navíc už jasnou představu o svém byznysovém pokračování a to se jmenuje Flosman nemovitosti.
Nová společnost se bude zabývat nákupem nemovitostí a Marcela a Pavel Flosmanovi ji budou vlastnit půl na půl. První obchod proběhne už během léta a partnerem v něm bude samotný Oriens. Flosmanovi od něj hned po podepsání smlouvy o akvizici odkoupí nazpět své tři sklady v Mladé Vožici, Příbrami a Pelhřimově a následně je budou společnosti zpětně pronajímat. Do budoucna navíc mohou sami hledat a nakupovat další prodejny pro síť Flop a pronajímat je zpět do původní firmy, která má nadále nést jméno Flosman.
„Nedokážu si vůbec představit, že bychom odteď jen seděli doma jako důchodci, i když máme ten věk,“ kroutí hlavou Pavel Flosman a Marcela Flosmanová s úsměvem přitakává. „Musíme mít pořád co dělat. Peníze, které teď získáme, chceme zase rozumně investovat do něčeho, co nám dává smysl.“