Na vrata firem tluče mutace delta. A bohužel se jeví jako čím dál pravděpodobnější, že se do těchto vrat nakonec více či méně vláme.
„Působíme ve zdravotnictví, takže víme, jak fungují epidemie a že se třeba chřipky opakují každoročně. Nepřekvapuje nás proto, že s mutací delta může přijít další vlna, spíš to pokládáme za samozřejmé,“ tvrdí Zbyněk Frolík, zakladatel společnosti Linet vyrábějící nemocniční lůžka a třicátý nejbohatší Čech podle magazínu Forbes.
Má-li Frolík pravdu, pak je ovšem správné ptát se ho – a také představitelů dalších firem –, jaká opatření jsou v čase nynějšího rozvolnění aktuálně na stole.
Odpovídá nejprve právě Frolík, když už dostal slovo. „Již od začátku pandemie jsme přistupovali k bezpečnostním opatřením velmi racionálně a zodpovědně a v řadě z nich jsme byli napřed před vládními nařízeními,“ říká. I díky tomu podle něj měli v Linetu minimální počet případů nákazy a výrobu téměř vůbec nemuseli omezovat.
Letos v červnu některá opatření rozvolnili, avšak: „V případě další vlny hodláme postupovat podobně jako dosud, tedy vhodnou kombinací home officu, využívání respirátorů a pravidelným testováním. Pro naše lidi zajišťujeme i očkování ve spolupráci se závodním lékařem a Nemocnicí Slaný. Velká část z nich by měla být po prázdninách naočkována,“ tvrdí Frolík.
Na proočkování v co možná nejkratším čase nesází pochopitelně jen on. Očkování je nyní logicky ve středu zájmu většiny firem, protože jim může ochránit byznys.
„Rádi bychom byli po prázdninách na sedmdesáti procentech proočkovaných, v aktuální chvíli se blížíme k šedesáti procentům,“ prozrazuje čerstvý podnikatel roku Josef Průša, který není jen lídrem světa 3D tiskáren, ale v Česku byl po celou dobu pandemie i vůdčí postavou boje proti ní a jeho opatření byla v mnohém vzorová.
Jak se k nákaze staví dnes, ve chvíli, kdy situaci komplikují ještě letní dovolené? „Nejvíc se soustředíme na kampaň k očkování. Snažíme se i o maximální kontrolu při cestování do a ze zahraničí, jelikož podmínky se neustále mění a riziko nákazy v cizině je relativně velké,“ vypravuje Průša.
Lidé v jeho firmě, kteří měli pozitivní test na koronavirus,
berou v izolaci sto procent platu, čímž se je podnikatel snaží
motivovat, aby se nebáli testování a následného krácení příjmů
při nemocenské.
Motivovat k očkování zkouší zase Průša takto: „Jednak
informacemi, které jim poskytujeme, tipy a radami, kde se rychle
nechat očkovat, ale také možností využít sick day navíc v den
očkování či den po něm.“
Stejný bonus, tedy den volna navíc v souvislosti s očkováním, nabízí kupříkladu i společnost HP Tronic, pod niž spadá maloobchodní řetězec Datart se spotřební elektronikou.