Všechno šlo podle plánu. Jeff Bezos, jeho bratr Mark, dvaaosmdesátiletá americká pilotka Wally Funk a osmnáctiletý Nizozemec Oliver Daemen v modulu rakety New Shepard společnosti Blue Origin vystoupali do vesmíru a po deseti minutách a osmnácti sekundách se vrátili zpět na zem.
„Vítejte zpátky na Zemi. Gratulujeme všem na palubě,“ ozvalo se sedm minut před půl čtvrtou odpoledne středoevropského času z řídicího centra, když čtyřčlenná posádka přistála v texaské poušti tři kilometry od místa startu. Ještě předtím zažila zhruba tříminutový stav beztíže.
„Byl to ten nejlepší den,“ prohlásil nejbohatší muž planety Jeff Bezos krátce poté, co modul dosedl. Svět tak má bez debaty čtyři další astronauty. Raketa s modulem totiž překonala Kármánovu hranici, což je obecně ustanovený předěl mezi zemskou atmosférou a vesmírem ve výšce sta kilometrů.
Pro Blue Origin to byl první let s lidskou posádkou. Dnešní úspěch tak naplno odstartoval komerční lety do vesmíru. Letos by se měly uskutečnit ještě dva a Blue Origin krátce po startu potvrdila, že přijímá další zájemce ochotné si krátkou cestu do vesmíru zaplatit.
Další vesmírní turisté teď naprosto konkrétně vědí, co je bude čekat. Po zážehu motorů následuje stoupání do výšky přes 106 kilometrů, které trvá čtyři minuty. Raketa přitom dosahuje maximální rychlosti přes 3595 kilometrů za hodinu.
Při následném překročení Kármánovy hranice už je nosná raketa oddělena od modulu a vrací se zpět na zemský povrch, kde po sedmi minutách od startu přistává, aby mohla posloužit při dalších startech.
Na cestě zpět na povrch už je i posádka v modulu, který je v tu samou chvíli ve výšce téměř šest tisíc metrů, a čeká na otevření brzdicích padáků. Ty se osm a půl minuty po startu otvírají a modul v rychlosti 26 kilometrů za hodinu o dvě minuty později přistává, přičemž ho obklopí prach zvířeného písku.
V dalším z takových letů bude nejspíš i člověk, který měl být na palubě při prvním startu. Majitel letenky, za niž v dražbě zaplatil přes 600 milionů korun, ale v poslední chvíli cukl a svoji účast odložil.
Jeff Bezos je během dvou týdnů druhým světovým miliardářem, který dosáhl vesmíru. Předminulou neděli se něco podobného povedlo Richardu Bransonovi a jeho týmu Virgin Galactic.
Zatímco Bezos ale do kosmu vyletěl rovnou ze Země, Branson k tomu použil speciální letoun. Z něho se ve výšce 13,5 kilometru odpoutala raketa, která teprve poté s posádkou vystoupala až do výšky 85 kilometrů, tedy pod Kármánovu linii, což především ze strany Blue Origin sklidilo několik uštěpačných poznámek.