Investoři do bitcoinu a kryptoměn se včera nemohli odtrhnout od jedné z nejočekávanějších událostí v letošním kryptokalendáři: živé diskuse mezi „technokingem“ z Tesly, miliardářem Elonem Muskem, Jackem Dorseyem z Twitteru a stěžejní investorkou do Tesly a bitcoinu Cathie Wood.
Právě cena bitcoinu v očekávání virtuální debaty poskočila zpátky přes ostře sledovaných třicet tisíc dolarů, odkud se vyšplhala nad 32 tisíc. A to měl Musk teprve odhalit, že jeho raketová společnost SpaceX následovala Teslu a nakoupila a drží bitcoin.
Zatímco kryptoměnová komunita oslavovala, samozvaný technokrál Tesly rozvedl své dřívější úvahy o tom, že Dogecoin a Ethereum by měly sloužit k maximalizaci transakcí a nižším cenám za ně.
„Samotný Bitcoin se zkrátka nemůže naškálovat tak, aby se na základní úrovni stal monetárním systémem pro celý svět,“ prohlásil Musk a dodal, že bitcoin se bude horko těžko stávat peer-to-peer platidlem, pokud neuvede v platnost určitou vyšší úroveň své sítě.
„Cesta by mohla být v kombinaci něčeho, jako je Ethereum a Dogecoin,“ řekl aktuálně třetí nejbohatší člověk světa a odhalil přitom, že vedle svých bitcoinů a dogecoinů vlastní také nějaké tokeny Etherea. Právě cena této kryptoměny stoupla po Muskových zmínkách o takřka deset procent, a vyšplhala se tak zpátky přes dva tisíce dolarů za token.
„Možná budu pumpovat, ale rozhodně nebudu dumpovat,“ konstatoval Musk, že se bude snažit hnát ceny kryptoměn nahoru, ale nebude je posléze rychle prodávat. „Nevěřím ve vyšponování ceny a následné prodávání. Zároveň bych rád viděl, že Bitcoin uspěje,“ nechal se slyšet.
Cena bitcoinu, etherea a dogecoinu za posledních čtyřiadvacet hodin celý kryptoměnový trh posílila. Zároveň se však stěžejní kryptoměny nedočkaly tak razantního vzestupu, jaký se odehrál, když Musk zkraje roku sdělil šokovanému světu novinku, že Tesla nakoupila bitcoiny za 1,5 miliardy dolarů.
Musk řekl, že v následujících letech by transakcím mělo pomoci i očekávané zásadní vylepšení internetové konektivity, která dá lidem po celém světě přístup k internetu s nízkou latencí a vysokou datovou propustností. V tomto kontextu samozřejmě nezapomněl zmínit projekt Starlink, který realizuje právě Muskova společnost SpaceX.
Starlink dnes využívá sedmdesát tisíc uživatelů ve dvanácti zemích světa. Je určený k tomu, aby zaplnil mezery v pokrytí internetovým připojením v odlehlejších oblastech planety.
Muskova slova, z nichž mnohá už zazněla dříve v různých rozhovorech či prostřednictvím Twitteru, jsou ozvěnou takzvaných válek o velikost bloku z roku 2016 a 2017, které v kryptoměnové komunitě způsobily rozkol a vedly ke vzniku takzvaného krytpoměnového forku bitcoin cash – odnoži bitcoinu, která v rámci jednoho bloku podporuje mnohem více transakcí.
Minulý měsíc Musk tweetl, že „v podstatě souhlasí s Vitalikem“. Odkazoval tím na velice populární videorozhovor se spoluzakladatelem Etherea Vitalikem Buterinem, který s ním vedl podcaster a odborník na umělou inteligenci Lex Fridman. Ten se jej ptal na to, zda by bylo možné vylepšit Dogecoin tak, aby „porazil Bitcoin na hlavu“.
„Pokud by se Dogecoin nějakým způsobem přemostil k Ethereu a lidé by pak mohli obchodovat s dogem tisíckrát za vteřinu… Bylo by to úžasné,“ zasnil se tehdy Vitalik.
V rámci včerejšího vystoupení Musk navrhl, že těžba krypta by mohla v případě dosažení lepší konektivity příležitostí otevřít i cestu k vyšší energetické efektivitě.
„Co kdyby vaše vesmírné topení bylo současně také těžebním zařízením na bitcoin, ethereum nebo doge,“ nadhodil Musk. Počítače, které těží krypto, totiž nejen spotřebovávají elektřinu, ale také generují mnoho tepla. „Takže se můžete ohřát, přitom natěžit ethereum a mít dobrou konektivitu.“
Musk současně zopakoval, že je přitahován k dogecoinu, což je recesistická kryptoměna založená na internetovém memu. „Dogecoinová komunita nemá k ničemu moc úctu. Má skvělé memy a nebere se příliš vážně,“ řekl Musk a zopakoval svou oblíbenou frázi, že nejzábavnější výsledek je zároveň ten nejpravděpodobnější.
„Bitcon má spoustu chytrých nápadů, ale jeho parametry byly stanoveny v roce 2008 nebo tak něco,“ řekl Musk. „Od té doby došlo k pár vylepšením, ale moc jich zase nebylo,“ připomenul Musk.
V uplynulém měsíci odsouhlasili těžaři bitcoinu nejočekávanější upgrade bitcoinového protokolu od roku 2017. Je známý jako Taproot a očekává se od něj vylepšení zabezpečení a efektivity Bitcoinu prostřednictvím nového podpisového schématu zvaného Schnorr, který nahradí současný digitální podpisový algoritmus ECDSA.