Jaké digitální lifehacky používají lidé, kteří mění Česko a z něj svět? V digirutině se díváme pod ruce českým startupistům i tycoonům technologického byznysu, abyste od nich mohli načerpat novou inspiraci na chytré nezbytnosti, aplikace i gadgety.

Dnes se o svou digitální rutinu se čtenáři Forbesu podělí spoluzakladatelka startupu Fondee Eva Hlavsová.

Moje ranní digitální rutina?

Nejdřív komunikační aplikace jako Slack, Gmail, Messenger nebo WhatsApp, a pak ty informační typu Financial Times či Bloomberg.

Které aplikace používáte na každodenní bázi?

WhatsApp, Messenger, Slack, LinkedIn, Gmail a aplikace Moje Praha na parkování. A taky Gboard na jednoduché psaní textu hlasem. To mi fakt šetří čas!

Která aplikace či síť je zbytná nebo přímo škodlivá?

Rozeznání tváří v kombinaci s kamerovým systémem ve veřejných prostorách. To, co vidíme například v Číně, je big brother par excellence a pomalu se to stává celospolečenským rizikem i v západních zemích. 

Bichle, nebo Kindle?

Kindle.

Nejnovější technologická vychytávka, kterou jsem si pořídila?

Určitě Gboard, mám to pár měsíců a je to skvělá věc – kdykoli mám nápad, co bych si chtěla poznamenat a nezapomenout, ale zrovna na to není čas, tak jej rychle nadiktuji do mobilu a pak se k němu můžu vrátit. Navíc tím i čím dál víc píšu e-maily, když jsem zrovna v pohybu.

Jak chytrá je moje domácnost?

Velmi hloupá. Asi nemusím mít technologie ve velkém doma. Stačí, že profesně je jich až až.

Která sociální síť je huj a která sociální síť je fuj?

Huj je LinkedIn. Fuj je vše, na čem člověk tráví moc času prokrastinací.

Technologie na mém pracovním stole?

Jenom počítač a mobil, případně nabíječka. A voda nebo kafe, takže můžu pracovat opravdu odkudkoli, což také často dělám.

Nafta, benzin, nebo elektřina?

Budoucnost má elektřina. Ale je tam spousta rizik, která je potřeba systémově řešit: třeba stabilita elektrické sítě při vysoké penetraci obnovitelných zdrojů a stávající neschopnosti elektřinu ukládat.

Aktuální pokrok v mém oboru, který považuji za potenciální game changer?

Nástup fintechů, umožňující masám retail investorů přístup k akciovým trhům. Nastupující generace je mnohem aktivnější ve svých investičních rozhodnutích a méně věří zavedeným institucím.

Primárně se více řídí heslem „důvěřuj, ale prověřuj“ a méně mají tendenci naletět podomním prodejcům finančních produktů. Toto už teď přetváří celý průmysl.

Co můj obor v současnosti naopak brzdí či zdržuje?

Masivní rozvoj regulace finančního sektoru a byrokracie na evropské úrovni. Dalo by se zrušit mnoho směrnic a legislativy, které koncové klienty nijak nechrání, jenom zvyšují „barriers to entry“ a snižují konkurenci.

Čeho v budoucnosti byste se chtěla dožít tak moc, že byste se kvůli tomu nechala i zmrazit?

Svých prapraprapra… pravnoučat.