Stejně jako každá olympiáda, i ta tokijská vygenerovala své hvězdy. Jednou z nich je Brit Tom Daley, který kromě výhry zlaté medaile za skoky do vody získal i pozornost internetu. Jeho fotka, jak na tribuně sedí s růžovým rozpleteným čímsi v ruce, se stala virálem.
Ukázalo se, že „cosi“ je svetr pro jeho psa a Daley si jakožto nadšenec do ručních prací upletl také obal na zlatou medaili.
Skokan vzal vlnu a pletací jehlice do ruky loni na jaře se začátkem lockdownu. Na svém instagramovém účtu pak objasnil, že pletení a háčkování bylo to, co mu pomáhalo se odreagovat a nezešílet během procesu příprav na olympiádu.
Právě díky svým metodám zvládání stresu si získal srdce i těch, kdo třeba olympijské sporty vůbec nesledují. Daleyho koníček totiž může dobře sloužit také v běžném životě. Jaké další aktivity vám pomůžou se zklidnit a aspoň na chvíli vám uleví od starostí?
Ruční práce
Začneme rovnou na olympijských tribunách. Ať už jde o pletení, háčkování, vyšívání, nebo jakoukoli jinou rukodělnou techniku, ruční práce podle některých studií pomáhají uklidňovat a dlouhodobě snižovat hladinu stresu. Pomáhá přitom i monotónnost, kterou s sebou takové činnosti nesou.
Je fakt, že vytáhnout jehlice například při čekání na pohovor je docela extrémní, ale když to pomáhá olympijským vítězům, mohlo by to fungovat i u vás.
(A pokud ne, můžete jehlici použít jako útočnou zbraň.)
Fidget spinner
Antistresovou hračku, která zažila svůj boom před čtyřmi lety, vymysleli v minulém století ve Spojených státech původně právě proto, aby pomáhala se soustředěním a redukováním stresu.
Nemusíte ale nutně vytahovat ostře barevnou hračku s motivem plamenů. Na popularitu klasického spinneru navázali výrobci šperků a uklidnit se podobným principem vám pomohou také prstýnky nebo přívěsky.
A pokud nechcete ani prsten, Google nabízí vlastní virtuální verzi.
Křížovky a sudoku
Přemýšlivější variantu vám poskytnou sešity s křížovkami nebo sudoku. Hledání správných písmen nebo čísel, stejně jako další hlavolamy podle odborníků pomáhají snižovat úzkost, a navíc získáte po vyluštění pocit radosti a zadostiučinění z úspěšného vyřešení problému.
Luštění křížovek i sudoku navíc cvičí mozek a zlepšuje paměť, podle některých dokonce zpomaluje nástup demence. A pokud si náhodou sešit s křížovkami zapomenete, nezoufejte: stačí sčítat nebo násobit náhodná čísla v hlavě. Efekt bude stejný.
Zahrajte si hru
Na Google Play i v Apple Storu najdete celou řadu her, které jsou zaměřené přímo na to, aby hráči ulevily od stresu a uklidnily jej. Zkuste třeba Happify nebo SuperBetter. Kromě her tam ale najdete i aplikace, které vám pomůžou správně dýchat a zbavit se úzkosti.
Pomoct můžou i „staré známé“ jako 2048 nebo Dots. Navíc, nikdo přece nepozná, jestli zrovna kontrolujete maily, nebo spojujete tečky…