Čtěte rychleji. To je jediná možná rada, abyste se nezačali topit v milionech informací, které se na nás každý den valí.

Není to ovšem jen tak a i rychlé čtení vyžaduje trochu umu, abyste se dostali přes stoh knih, prezentací a článků, které na vás doma nebo v práci čekají.

Teď vám vysvětlím, jak přečíst jednu knihu (literaturu faktu) za jednu hodinu. Slovo „přečíst“ by mělo být v hodně velkých uvozovkách, protože si myslím, že ve skutečnosti nejde o to, strávit každé slovo a každé interpunkční znaménko v textu, ale o to, zachytit základní a nejdůležitější teze knihy, abyste o nich byli schopni dostatečně zasvěceně mluvit.

Tedy: představte si knihu jako večeři formou bufetu. Pokud se vás někdo zeptá, co si o ní myslíte, nejste povinni dát mu kompletní seznam všech 20 předkrmů. Nemusíte se bát, že vás někdo „přistihne“ u toho, že jste nezkusili všech osm dezertů. Místo toho jim dejte váš zážitek – takový, jaký jste se vy rozhodli mít.

Jak na to:

1. Suďte knihu podle obalu

Ale také podle zadní strany. Ta vám neřekne, jaká kniha je, ale jakou se snaží být. Kniha může byt hodně složitá a na přebalu knihy jsou vydestilované hlavní body. Tohle bude alfa a omega vašeho „rychločtení“.

2. Nezačínejte číst, dokud se nepodíváte na obsah

I tohle je součástí vašeho čtení a hlavně, obsah vám pomůže rozklíčovat, o co se autor snaží. Díky obsahu pochopíte základní strukturu knihy.

3. Čtěte prvních 20 a posledních 10 stran

A k tomu shrnutí jednotlivých kapitol. Zbytek klidně přeskočte, pokud vás text ovšem extrémně nezaujal. Krutá pravda je, že co se týče literatury faktu, najdete to nejlepší na prvních 15–25 stranách. To ostatní je přepracování, případové studie a další věci, které mají akorát tak zaplnit další stránky. Tohle můžete například vidět u knih Toma Friedmana, Malcolma Gladwella, Stevena Pinkera a mnoha dalších odborníků.

Většina autorů instinktivně následuje tento vzor: Řekni jim to, co se jim chystáš říct, a pak jim řekni, co jsi už řekl. Jinými slovy – jen využívají vaší nedostatečné pozornosti. Proto neplýtvejte svým časem.

Pravda je, že mnoho knih je zbytečně zdlouhavých. Málo čtenářů si to ale uvědomí, takže autoři a vydavatelé pokračují v rozvíjení dobrého nápadu, který reálné pokryje 30 stránek, další stovkou stran s poznámkami, tabulkami, grafy atd.

Projít si posledních 10 stran je důležité, protože tam je další pokus autora o rekapitulaci – aby se ujistil, že tomu základnímu rozumíte.

4. Najděte si ke každé knize dvě recenze na internetu

Podívejte se, jestli se recenze dobraly ke stejnému závěru jako vy, pokud ne, zamyslete se nad tím, proč, a připravte si argumenty. Potom už budete připraveni mluvit o knize i veřejně.

5. Postupně na svých čtecích dovednostech pracujte

To je důležité proto, abyste si udrželi hlavu nad hladinou. Jsou dva typy lidí. Jedni přečtou to, co jim pošlete, okamžitě a ti druzí vám odpoví, že si to přečtou později, až bude čas, ale ve skutečnosti si to nepřečtou nikdy.

Lidé z druhé skupiny si schopnost „rychlého“ čtení nevytrénovali. Je to přitom stejné jako řízení auta – bez praxe se nebudete v plném provozu cítit dobře. Musíte na tom průběžně pracovat, dokud se to z toho nestane automatická činnost.

Čím lepší ve čtení budete, tím rychleji si z knihy odnesete nejzásadnější informace. Potom vás nerozhodí ani hromada knih, zpráv a prezentací, které čekají na to, až je přečtete.


Další články od Roba Asghara: 

Etiketa naší doby. 27 pravidel, která bychom měli znát

Rozvrácený život manažera rozvrací firmu. Může vám zkrátit i život