Ještě v polovině července to vypadalo, že se celý kryptoměnový trh s bitcoinem v čele až učebnicově řídí slavným Halloween indikátorem. Ten vychází z anglického úsloví, které radí prodat v květnu a nevracet se dříve než právě na Halloween, kdy se na trhy pomalu vrací i život.

Pro nejslavnější kryptoměnu to ale již tři týdny v řadě neplatí a otázka za sto milionů satoshi zní: kam kráčíš, bitcoine?

O víkendu se bitcoin chvilku obchodoval nad dvousetdenním klouzavým průměrem a překročil hranici čtyřiceti pěti tisíc dolarů. Cena tak vzrostla o více než tři procenta, což neudělala od 18. května. Růst, byť již zdaleka ne tak impresivní, pokračoval také v pondělí, kdy se cena při malém objemu obchodů vyšplhala až na čtyřicet sedm tisíc dolarů. Kam zamíří po konsolidaci?

Býci se z letní letargie začali vzpamatovávat již 21. července a s krátkým vydechnutím na přelomu měsíce určovali trend dosud. Poptávku na spotových trzích neovlivnily ani negativní fundamentální zprávy, které přicházely hlavně zpoza Atlantiku.

Býčí tah na bránu zaskočil i mnohé profesionály a čtvrtletní data z bitcoinového Fear & Greed Indexu ukazují, že se letní bitcoinový sentiment překlopil z fáze strachu do poměrně silné chamtivosti. Co přijde dál?

Medvědí trh, případně krok stranou

Přestože bitcoin zaznamenal další silný týden, kdy se cena na spotovém trhu stihla z třiceti sedmi a půl tisíce dolarů dostat nad pětačtyřicet (a posléze tento rekord překonat), ne všichni sdílí optimistické naladění.

Kupříkladu Ki Young Ju, ředitel společnosti CryptoQuant, prakticky od počátku měsíce až do dnešního dne varuje, že podle kvantitativního indikátoru Exchange Whale Ratio (EWR) míří na burzy více bitcoinů, než by bylo pro pokračování býčího trendu žádoucí.

„Pokud se EWR pohybuje v rozmezí 85 až 90 procent, trh má namířeno k bear marketu, nebo v lepším případě zamíří do strany,“ říká Ki Young Ju výmluvně o indikátoru, který se momentálně nachází na devadesátiprocentní hladině. Což by samozřejmě byla skvělá zpráva pro ty, kdo rádi skalpují trhy.

Trend potvrzuje také další, tentokrát čistě retailový indikátor z dílny CryptoQuant.com: oblíbený Korea Premium Index, který se pohybuje na šestiměsíčních minimech.

Optimističtější varianta

Ne všechna data ale indikují podobně černé scénáře. Sám Ki Young Ju připouští, že na trhu rychle roste podíl over-the-counter obchodů, což může být vedle černého scénáře také zakládající palivo pro budoucí býčí běh. Hovoříme zde například o situaci, kdy nějaká mediálně známá významná entita oznámí nákup bitcoinu do svých rezerv.

Také on-chain data blockchainové analytické společnosti Glassnode skýtají pohled na mnohem optimističtější scénář. První indikátor Glassnode – The Spent Output Age Bands poukazuje na to, že ochota utrácet držené bitcoiny je mnohem silnější u majitelů, kteří je vlastní méně než šest měsíců. Bitcoiny držené na peněženkách déle než rok jsou tedy prodávány s mnohem menší ochotou.

Většina prodávaných bitcoinů neopustila své adresy tři měsíce až půl roku.

Pokud se na věc podíváme perspektivou těchto investorů, navzdory patnáctiprocentnímu odrazu po masivní korekci odmítáme realizovat bezpečný 275procentní roční zisk. To je poměrně významný rozdíl oproti medvědímu trhu z roku 2018, kdy se na kapitulaci rovnoměrně podílely všechny složky trhu.

Velká vůle pouštět své bitcoiny ale není ani u držitelů, kteří vlastní bitcoin déle než šest měsíců, ale méně než rok. Naopak většina prodávaných bitcoinů neopustila své adresy tři měsíce až půl roku, takže reprezentují investory, kteří naskočili již do silně rozjetého býčího trhu a nyní opouštějí své pozice v blízkosti nákupní ceny – nebo alespoň snižují svoji expozici riziku. Glassnode obojí vyhodnocuje jako poměrně silný býčí signál.

Nejsou a (možná) nebudou

Pro býčí scénář hovoří také další hojně diskutovaná on-chain metrika, takzvaný Bitcoin supply squeeze neboli stlačení likvidity. Data Glassnode poukazují na 12,48 milionu BTC v rukou dlouhodobých držitelů (Long-Term Holder, LTH).

Nárůst mají na svědomí bitcoiny, které byly naakumulovány v prvním čtvrtletí 2021 a jsou dosud pevně drženy. Samotná situace pak nápadně připomíná srpen 2020, kdy podobné stlačení likvidity odstartovalo dosud největší bitcoinový býčí trh v historii.

Zde je ale možná dobré připomenout, že nárůst množství dlouhodobých držitelů bitcoinu je také průvodním jevem akumulační fáze medvědího trhu. Býčí trh pak obvykle začíná tehdy, když je nabídka stlačena pod kritickou mez.

Kdyby nic jiného, on-chain data indikují neochotu prodávat „pod cenou“ – ať už si pod tímto pojmem představíme cokoli. Další býčí trh by mohlo odstartovat také stlačení likvidity, byť zatím ještě není na kritických hodnotách.

Býčí nadšení na druhé straně ochlazuje například zmiňovaný Ki Young Ju z CryptoQuant, který nám prezentuje trochu odlišná data, jak co se týče bitcoinů mířících na burzy, tak zejména retailového sentimentu. Ostatně ani současný nepoměr mezi pákovými pozicemi, výrazně favorizujícími long pozice, obyčejně nenaznačuje dlouhé pokračování současného trendu.

Kam se tedy hodnota bitcoinu vydá dál? To říci neumíme a ani nechceme, věštění z křišťálové koule rádi přenecháme jiným. Výše uvedené možné cesty každopádně čekají na to, kterou z nich si trh vybere.