Zbavit se nebezpečného vedlejšího produktu a vydělat přitom pár bitcoinů navíc, nebo dál pálit nevyužitelný metan? To zní jako volba, nad kterou není nutné příliš přemýšlet.

V malém to funguje již dnes, ale po YouTube rozhovoru s brazilským bitcoinovým těžařem Rayem Nasserem to chvilku vypadalo, že je cesta otevřena něčemu mnohem většímu. Jaká je realita?

Prvního srpna publikoval respektovaný kryptoměnový web TrustNodes jako článek dne zprávu, podle které se ropní giganti jako Saudi Aramco, americký ExxonMobil nebo ruský Gazprom chtějí aktivně zapojit do úplně jiných těžebních aktivit.

Důvod je jednoduchý: těžba bitcoinu je jedním z elegantních způsobů, jak se zbavit nepohodlného metanu, který vzniká jako vedlejší produkt při těžbě ropy. Metan se v místě těžby zpravidla nevyplatí zachytávat pro další použití, a proto je nejběžnějším způsobem jeho likvidace vyhoření.

Potíž je v tom, že pálení je asi nejnebezpečnějším způsobem, jak se nežádoucího plynu vyprodukovaného během těžby zbavit. Vedle přímého rizika vede pálení metanu také k emisím CO2 a jiných sloučenin, které v ovzduší spíš nechceme. Pálení bez jeho dalšího využití je také v rozporu s emisními závazky ropných gigantů.

Jednu z alternativ nabízí právě těžba bitcoinu, případně dalších proof of work kryptoměn. Pokud by se velcí ropní hráči do podobné aktivity opravdu pustili, mohli by časem nejen nahradit odpadlé těžební farmy z Číny – díky své velikosti a prakticky nulovým nákladům na energii by mohli bitcoinovému těžebnímu trhu brzy dominovat.

Jen samotné Saudi Aramco by podle Raymonda Nassera, šéfa kryptoměnových těžebních operací ve společnosti Wise & Trust, mohlo pohánět polovinu současné bitcoinové hashrate. Hrozí tedy bitcoinu centralizace miningových operací z rukou ropných gigantů?

Saudi Aramco by mohlo pohánět polovinu současné bitcoinové hashrate.

Ne tak rychle. Trvalo jen čtyřiadvacet hodin a minimálně Saudi Aramco přišlo se stručným, zato ale jednoznačným tiskovým oznámením, kde všechny mediální spekulace ohledně svých plánů zapojit se do těžby bitcoinu odmítá.

„Aramco potvrzuje, že jsou všechna taková tvrzení zcela nepravdivá a nepřesná,“ můžeme si přečíst v tiskovém prohlášení z pondělního dopoledne. ExxonMobil se k podobným spekulacím zatím nevyjádřil.

Jediný ropný gigant, který tak zatím obrazně alespoň nahlédl do králičí nory bitcoinové těžby, je ruský státní podnik Gazprom, respektive jeho dceřiná společnost Gazprom Neft. Konkrétně formou pilotního provozu na sibiřských těžebních plošinách u města Chanty-Mansijsk v rámci malé těžební farmy Vekus.

Podobné pilotní testy probíhají také v americké Severní Dakotě a též ve Wyomingu. V obou případech se ale jedná zatím o malé pilotní projekty, jejichž smyslem je prokázat, že jde o do budoucna funkční koncept a ne jen zajímavou slepou uličku.

Proč by vlastně měli těžaři ropy těžit také bitcoin? Je to jednoduché: bitcoin představuje historicky první distribuovanou síť, v níž se o integritu stará energeticky hladový proof of work konsensus. Ten ve zkratce říká, že se o právo podepsat bitcoinovou transakci mohou přihlásit jenom ti, kdo jsou ochotni spálit velké množství energie na víceméně bezúčelné hashování.

Během něho dochází k hádání náhodného čísla a první těžař, kterému se jej podaří uhodnout, má následně právo podepsat blok s transakcemi a shrábnout odměnu v podobě aktuálně 6,25 čerstvě „vytěžených“ bitcoinů. Právě vysoká energetická náročnost celého procesu je pak stěžejní částí sofistikovaného mechanismu, který zabezpečuje, že jsou jednou zařazené bitcoinové transakce nevratné, a je tedy obtížné je cenzurovat.

Těžba bitcoinu může představovat hedgeovací nástroj proti cenovým výkyvům ropy.

Taková vlastnost sítě s sebou ale přináší jednu z nejotevřenějších a nejdrsnějších tržních soutěží, jakou svět doposud viděl. Jejími vítězi jsou ti, kdo dovedou zredukovat provozní náklady na těžbu převážně na obměnu dosluhujícího hardware, a naopak energii mají takříkajíc za hubičku.

Právě zde přichází na řadu těžaři černého zlata, kteří mají k dispozici jinak obtížně využitelný zdroj energie prakticky pod nosem (i když čichat k němu rozhodně nechtějí). Je samozřejmě diskutabilní, zdali považovat převedení jinak nevyužitelného zemního plynu na těžbu bitcoinu za snižování uhlíkové stopy z těžby ropy, může to být ale vítaný zdroj vedlejšího příjmu pro její těžaře.

A co víc, těžba bitcoinu může představovat také zajímavý hedgeovací nástroj proti cenovým výkyvům ropy v krátkodobém i střednědobém horizontu.