Většina pozdních kryptoměnových investorů prožívala ještě nedávno horké dny. Ani tak ne kvůli letním teplotám jako spíš padesátiprocentní cenové korekci a následnému ochlazení trhu. To se ale rozhodně nedalo říci o těžařích nejznámější kryptoměny. Díky odchodu čínské konkurence vzrostla míra zisku z těžby o desítky procent.
Přestože Satoshi Nakamoto navrhl bitcoin tak, aby se obtížnost těžby a hodnota kryptoměny držely navzájem v rovnováze, realita bývá občas jiná. Nečekané letní Vánoce přinesl světovým bitcoinovým těžařům čínský zátah na těžební operace v zemi.
Důsledkem je masivní pokles hashrate, a tím pádem pomyslné námahy, kterou musí těžaři vynaložit na vytěžení jednoho bitcoinu. S odchodem čínských těžařů totiž vzrostl podíl těch, kteří zůstali ve hře, na celkové hashovací kapacitě sítě.
Jinými slovy, cena kryptoměny oproti cenovému vrcholu sice klesla, ale náklady na její vytěžení ve finále klesly více a nyní se pro změnu obnovují pomaleji, než roste cena bitcoinu. Navzdory medvědímu trhu tak zisky z těžby po květnovém propadu do ztráty ve finále vzrostly a nad průměrem zůstávají doteď.
Hashrate se po čínském zátahu v červnu nakrátko propadl o více než padesát procent oproti svému květnovému vrcholu na sto osmdesáti exahashích za sekundu (180 EH/s). S rychle se obnovující hodnotou bitcoinu ziskovost těžařů prozatím dále stoupá.
Podle dat analytické firmy Arcane Research se jen za uplynulých sedm dní zvedl průměrný příjem minerů o deset procent (asi o 4,3 milionu dolarů). Vzrostl také příjem z transakčních poplatků – o 22 procent neboli o 118 tisíc dolarů denně.
Zlaté období pro minery ale nemusí mít dlouhého trvání. Jedinečná příležitost vytvořila v těžebním ekosystému pobídku pro nové hráče a část farem, které musely dočasně ukončit provoz, také pokračuje v migraci mimo Čínu. Během posledních dvou měsíců se tak globální hashrate již stačil zvednout o více než třicet procent a momentálně se pohybuje okolo 125 až 130 exahashí.
Jestli bude zlatá éra miningu pokračovat, to bude nyní záležet hlavně na tom, zda poroste ohodnocení kryptoměny rychleji než obnova hashrate. Konečný zisk minerů nicméně ovlivňuje více faktorů.
Tím nejznámějším jsou rozdílné provozní náklady: jde zejména o cenu, kterou platí těžaři za elektřinu a datový provoz. Těžební operace také probíhají na různě starém hardwaru, přičemž platí, že čím starší hardware, tím více propálené elektřiny za stejný objem hashovacího výkonu.
Záleží také na prodejní strategii – a zda miner kumuluje zisk v dolarech, nebo naopak přímo v kryptoměně. Prakticky všichni těžaři, kteří uchovávají své příjmy v bitcoinu a neprodali po květnovém propadu, by každopádně měli mít dnes ve svých rozvahách kladné zůstatky.