Jednou z cest, jak si nepustit k tělu aktuální stále zrychlující inflaci a nemuset se tolik strachovat o hodnotu úspor, jsou investice do nemovitostí. A nejstabilnější investicí s nejvyšším zhodnocením jsou pozemky.
Platí to už dlouhodobě a v poslední době se to ukazuje ještě víc. Ceny pozemků rostou ještě rychleji, než je tomu u bytů a dalších nemovitostí, a nic nenasvědčuje tomu, že by se tento trend měl nějak výrazně měnit.
Podle aktuálních dat HB Indexu, který sestavuje Hypoteční banka a který sleduje v jednotlivých kvartálech vývoj cen nemovitostí, ostatně ve druhém čtvrtletí letošního roku nastal vůbec nejvyšší čtvrtletní růst cen pozemků od samého vzniku indexu v roce 2010.
Za tři měsíce pozemky podražily o 5,5 procenta a zdražovaly výrazně více než byty a rodinné domy. Meziročně si připsaly dokonce 18,7 procenta.
Jedním z důvodů, proč ceny pozemků rostou, je i to, že ve své případné snaze ochránit své úspory pomocí investic do nemovitostí nebudete rozhodně sami.
„Lidé s úsporami mají strach z inflace, v případě bydlení už však často nedosáhnou na rozumnou hypotéku a pozemky jsou pro ně další z cest, jak peníze uložit. Navíc se výše investice škáluje výrazně jednodušeji, díky tomu, že můžete primárně hledat podle velikosti,“ vysvětluje CEO Bezrealitky a skupiny European Housing Services Hendrik Meyer.
„Je třeba si také uvědomit, že každý pozemek je jedinečná nemovitost. A to doslova. Pozemek není možné postavit, rozšířit, zkrátka je jen jeden,“ doplňuje Vladimír Zuzák, šéf Maxima Reality.
Vedle vysoké poptávky jsou dalším důvodem dynamického zdražování pomalé povolovací procesy, které brzdí nabídku.
„Tu omezují zastaralé územní plány a nedostatečné kapacity inženýrských sítí. Na odbyt tak jdou i pozemky na spekulaci bez schváleného územního plánu. Spolu se zdražováním roste také zájem o pozemky ve vzdálenějších lokalitách od okrajů velkých měst,“ doplňuje Petr Němeček, ředitel odboru nemovitostí Hypoteční banky.
Růst cen pozemků je nejlépe vidět na konkrétních příkladech. Tak třeba stavební pozemek v Jirnách v okrese Praha-východ měl před pěti lety hodnotu kolem čtyř tisíc korun za metr čtvereční. Dnes je cena deset tisíc za metr. Ještě větší nárůst ceny je logicky patrný u pozemků, kde se změnil územní plán.
Například původně zahrada v severních Čechách s kupní cenou tři sta korun za metr se po pěti letech, během kterých došlo ke změně územního plánu na stavební pozemek, dnes prodává za dva a půl tisíce za metr.
„Největší růst cen je přirozeně v okolí větších měst. S rostoucí cenou nemovitostí ve městech se zájemci více rozhlížejí po možnosti stavby domu. A to i za cenu dojíždění,“ uvádí Pavel Hassman z realitní kanceláře RE/MAX .
Co se týče typů pozemků, je podle realitních kanceláří zájem v podstatě o jakýkoli s vydaným územním rozhodnutím, o ornou půdu a zasíťované stavební pozemky. „Je jedno, zda jde o výstavbu rodinných domů nebo chalupy. Zájem je o vše s potenciálním využitím,“ doplňuje Hassman.
Podle Meyera jsou poměrně novou kategorií také pozemky v turisticky atraktivních oblastech – především pastviny na horách, které jsou levné na pořízení a například umístěním dočasné stavby je z nich možné udělat místo pro sezonní rekreaci. Podobně je to například se zahradami v dojezdové vzdálenosti u velkých měst. U nich podle dat Bezrealitky meziročně stoupla cena o patnáct procent.
Špatně se naopak prodávají pozemky na některých typech brownfieldů, v satelitních částech obcí a v obcích se špatně koncipovanými územními plány, které omezují využití pozemku.
Vzhledem k vysoké poptávce nejen po bydlení a pozemcích obecně a také vzhledem k faktu, že počet pozemků je omezený, bude jejich cena nadále růst poměrně vysokým tempem.
„Dokonce ani kritický rok 2008 neohrozil cenu pozemků nijak zásadně. Cena pozemků tehdy pouze stagnovala, ale nepropadla se do červených čísel. Myslím, že s ohledem na výše řečené cena pozemků nadále poroste,“ říká Zuzák.
Investovat do pozemků se tak podle expertů stále vyplácí a jedná se o bezpečné uložení volných finančních prostředků pro budoucnost.
„Pozemky jsou specifické v tom, že mají v případě tržního výkyvu významně stabilnější hodnotu než jiné segmenty trhu,“ vysvětluje Petr Hána z oddělení nemovitostí společnosti Deloitte.
„Zásadní změny ve vývoji cen pozemků se zatím nedají očekávat, není pro ně důvod. Pokud bude pokračovat investiční zájem a poptávka bude i nadále silná, ceny pozemků v čase pravděpodobně porostou,“ uzavírá Hána.