Malé domky jsou hitem posledních let. Postavit si tiny house někde u lesa je snem mnoha lidí z měst. V německém Dortmundu se ale rozhodli, že to vezmou opačně a rozjedou tenhle trend ve velkém. Z malých domků tady chystají celé sídliště.
Říkají mu Tiny Village a vznikne na bývalém městském sportovišti, které se přes dvacet let nepoužívá. Postavit tady chtějí pro začátek na čtyřicet tiny houses a s jejich stavbou se má začít do tří let.
Cílem pilotního projektu je zlepšit dostupnost bydlení i ukázat, že se dá žít ve vlastním domě a zároveň snížit ekologickou stopu, kterou za sebou nechává výstavba běžných rodinných domů.
„K nedostatku bytů se nemůžete postavit jen tím, že začnete víc stavět,“ říká Gerald Kampert, který má projekt v Dortmundu na starosti. „Důležitá příčina nedostatku bydlení je i to, že každý pro sebe požaduje čím dál víc místa. Proč bychom tedy neměli přemýšlet o tom, kolik místa skutečně k bydlení potřebujeme?“ ptá se Kampert.
A že jde o věc, která se v čase mění, potvrzují i data. Zatímco v roce 1990 bydleli Němci v průměru na necelých 35 metrech čtverečních na osobu, dnes je to už 47 metrů.
Domy, které v Tiny Village vzniknou, budou mít průměrnou plochu 45 metrů čtverečních pro jednu osobu, pro každou další pak nejvýše plus dalších 15 metrů čtverečních. Například rodina se dvěma dětmi tak může mít domek s plochou až 90 metrů čtverečních.
Možná se vám to zdá málo, ale zájem lidí byl hned od spuštění projektu obrovský. Ačkoli autoři projektu čekali, že největší poptávka bude od mladých lidí a studentů, ve skutečnosti se ozývají hlavně lidi nad padesát let.
Nejde tady ale jen o to, postavit desítky malých domků. Celé sídliště má být jiné, než je zvykem. Klíčové slovo je sdílení. A tak se zájemci spojují do skupin a společně vymýšlejí, co a jak na prostoru, ve kterém má být například zakázaný vjezd pro auta, postavit.
Právě díky společnému plánování toho, jak prostor využít, a jeho sdílení, by měli jeho pozdější obyvatelé dosáhnout na větší komfort, než jaký by bydlení na 45 metrech čtverečních dávalo tušit. Sdílet mohou třeba byt pro hosty, saunu, dílnu nebo třeba přístřešek pro kola.
Jedna Tiny Village sice problém s nedostatkem bydlení nevyřeší, ale podle Kamperta to alespoň může být nový impulz k úvahám, jak dál stavět a bydlet.