Nedostatek zboží v obchodech, nedostatek lidí v profesích, jako je třeba speditérství, extrémně vysoké ceny energií. To je současný obrázek Velké Británie ani ne dva roky poté, co v rámci Brexitu opustila Evropskou unii a s tím i jednotný trh.

A v nejbližší době se nebude vůbec zlepšovat, ba naopak.

„Je to doslova bouře,“ uvedl k tomu mluvčí britské asociace zpracovatelů masa (BMPA). „Dostupných produktů bude ubývat a ceny půjdou nahoru,“ dodal.

Britové se tak musí připravit na náročný podzim a zřejmě i méně hojné Vánoce. Pandemie v kombinaci s brexitem totiž vysála zahraniční pracovníky z trhu, dodávky zboží se zpožďují a do toho Evropu zasáhly vysoké ceny energií, které se obzvláště v Británii vymkly kontrole. To vše bude mít přímý i nepřímý dopad na produkci potravin v zemi.

Už během posledních týdnů bylo nuceno několik velkých hráčů oznámit, že kvůli problémům s dodávkami surovin omezují prodej některých položek.

„V posledních týdnech došlo k narušení dodávek, až nás tedy příště navštívíte, věci se mohou mít trochu jinak,“ uvedlo už v srpnu třeba britské zastoupení společnosti KFC s tím, že některé produkty nemusí zákazníci na menu vůbec najít nebo budou baleny jinak, než jsou zvyklí.

Krátce nato se přidal i McDonald’s, který má na ostrovech na třináct set fastfoodů. „Lahvované nápoje a milkshaky jsou dočasně nedostupné v provozovnách v Anglii, Skotsku i Walesu,“ uvedla firma v tiskovém prohlášení na konci srpna.

Maloobchodní řetězec Tesco pak oznámil, že zákazníci v jeho regálech nenajdou v blízké budoucnosti zhruba desetinu zboží a zároveň očekává i růst cen.

Společným jmenovatelem narušení dodávek je nedostatek lidí v logistice, zejména pak řidičů. Podle odhadů britských úřadů totiž po brexitu v roce 2020 zemi opustilo přes milion nerezidentů a na ostrově v současnosti chybí například až sto tisíc řidičů kamionů.

„Když nemáte lidi, máte problém – a to je něco, co teď pozorujeme napříč celým dodavatelským řetězcem,“ uvedl k tomu pro Telegraph šéf drůbežářské organizace British Poultry Council Richard Griffiths.

Vydání Forbesu American Dream!

Člen žebříčku talentovaných mladých Čechů Forbes 30 pod 30 Robin Kolek, který v Londýně pracuje pro jeden z nejlepších barů světa Termini, současnou situaci v  britských obchodech potvrzuje. „Ano, je to pravda. Některé druhy zboží chybějí. Ale pořád je to Londýn, sehnat se dá skoro všechno,“ popisuje aktuální stav.

Na potravinářský průmysl v Británii se ale nyní valí daleko větší problém. A tím je nedostatek oxidu uhličitého, který se používá nejen pro výrobu piva a šumivých alkoholických i nealkoholických nápojů, ale i při balení masných, mléčných a rostlinných produktů s cílem zajistit jejich delší trvanlivost.

Důvodem je čtvrteční uzavření dvou továren na výrobu hnojiv společnosti CF Industries Holdings v Teesside a Cheshire. Při výrobě hnojiv se totiž jako vedlejší produkt uvolňuje právě oxid uhličitý a dva zmíněné provozy zajišťovaly až šedesát procent celkové spotřeby CO2 ve Spojeném království.

Firma jako důvod pro zastavení obou závodů uvedla vysoké ceny zemního plynu a ani nenaznačila, zda produkci v budoucnu obnoví.

Zpracovatelé masných i mléčných výrobků, výrobci potravin a obecně všichni maloobchodníci proto bijí na poplach. Zásoby CO2 jim rychle vyprchávají před očima a sborově říkají, že pokud se do situace ihned nevloží vláda, od konce příštího týdne budou regály britských obchodů daleko víc prázdné, než je tomu doposud.

Šéf tamního zpracovatele vepřového masa Cranswick Adam Couch k tomu uvedl: „Naléhám na vládu, aby jednala okamžitě, a zabránila tak velké krizi v potravinářském segmentu.“

Nedostatek oxidu uhličitého má však na jeho byznys i jiný dopad než jen z pohledu balení potravin. Na jatkách se totiž pro zabíjení zvířat využívá humánnější způsob pomocí omámení CO2. Některé z nich proto nyní přecházejí na omámení elektrickým proudem.

Šéf maloobchodního řetězce Iceland pro Radio BBC k situaci dodal: „Už nejde o to, zda Vánoce budou, nebo nebudou v pohodě, jde teď hlavně o to, udržet kola v pohybu a rozsvícená světla, abychom se k Vánocům vůbec dostali.“

Na britského premiéra Borise Johnsona se nyní valí kritika i kvůli brexitu. | Foto: Archiv

Tajemník ministerstva obchodu Kwasi Kwarteng se v pondělí snažil uklidnit situaci, když uvedl, že jeho úřad „hledá způsoby, jak zajistit, aby produkce CO2 pokračovala, co nejrychleji to půjde“. Detaily avšak v rozhovoru pro televizi BBC neuvedl.

Zavření továren na výrobu hnojiv ale ukazuje na další problém, který bude mít dopad na celou britskou ekonomiku. A tím jsou strmě rostoucí ceny elektřiny a plynu. Těmi trpí i Evropská unie, země na vnitřním energetickém trhu EU však mezi sebou efektivněji obchodují pomocí propojených aukcí, které vyrovnávají ceny v celém bloku. 

Spojené království, které oddělilo své aukce od Evropy, by teoreticky mohlo získat levnější energii než kdekoli jinde – pokud by energie byla skutečně levná. Ale není, takže ve Velké Británii nyní dochází k přesnému opaku – rychlejšímu růstu cen. 

Tento fakt už donutil britského premiéra Borise Johnsona, na kterého se teď valí kritika ze všech stran, k oznámení, že země zvažuje poskytnout garantované půjčky distributorům energií, kteří se vlivem vysokých velkoobchodních cen dostali do existenčních potíží nebo už dokonce zkrachovali.

Britská vláda se také pod tlakem neblahé situace v dodavatelském řetězci rozhodla posunout termín, kdy mají začít kontroly potravin a zemědělských produktů proudících do Anglie, Skotska a Walesu z Evropské unie. A to více než o půl roku až na červenec 2022.

Zvýšená byrokracie by totiž současné problémy v dodávkách zboží jen prohloubila. Brity tak podle všech indicií letos nečeká příliš příjemný závěr roku.