Sice má rok zpoždění, ale i tak je dost napřed. V Dubaji startuje světová výstava Expo 2020. V pavilonech a stáncích ukazuje na 190 zemí světa budoucnost dopravy, života ve městech, udržitelnosti i energetiky. Na světovou výstavu má podle odhadů přijít přes 25 milionů lidí. Podívejte se s námi na některé z nejzajímavějších pavilonů.

Velká Británie

Dům Velké Británie ve tvaru položeného dřevěného kužele propojuje návštěvníky, poezii a umělou inteligenci. Každý zde může zanechat slovo, ze kterých algoritmus postupně vytvoří společnou báseň. Tvůrci pavilonu se inspirovali u fyzika Stephana Hawkinga a jedné z jeho posledních iniciativ: digitálního jazyka s poselstvím pro cizí civilizace.

Rakousko

Bílé kužely rakouského pavilonu fungují jako energetické zásobníky, které dokážou chladit budovu a ušetří až sedmdesát procent energie. Tvůrci stavby, jejíž slogan zní „reduce, reuse a recycle“, se inspirovali u arabských větrných věží.

Česká republika

Jak pomocí solární energie přeměnit vzduch ve vodu a ze suché pouště udělat rozkvetlou zahradu, se ukazuje v českém pavilonu. Jeho dominantou je systém S.A.W.E.R, který přesně tohle „kouzlo“ umí.

Saúdská Arábie

Saúdský pavilon se může pochlubit třemi světovými rekordy. Má největší interaktivní světelnou podlahu na světě, která reaguje na pohyb lidí, kteří po ní chodí. Je tady i největší LED obrazovka na světě a nejdelší interaktivní vodní prvek.

Finsko

Vstup do finského pavilonu, který se jmenuje Snow Cape a slibuje klidnou severskou atmosféru, připomíná otvor do stanu, jenž se otevírá k nebi. Finsko se v Dubaji prezentuje jako země, která má jako první na světě komplexní plán oběhového hospodářství.

Lucembursko

Nekonečnou Möbiovou páskou se inspirovali autoři lucemburského pavilonu, který svým designem symbolizuje a samotnou stavbou ztělesňuje cirkulární ekonomiku. Stavební materiál vznikl z roztavení 170 tun recyklovaného šrotu a i po skončení Expa se má stavba využít dál – bude součástí futuristického inteligentního města Dubaj District 2020.

Singapur

Singapur přinesl do dubajské pouště deštný prales. Architekti ze studia Woha a Salad Dressing ukazují, jak se dá propojit město, příroda a moderní technologie. Divoká zelená plocha vytváří soběstačný a rozmanitý ekosystém, který má dokázat, že ve městech může vzniknout prostředí, ve kterém se bude dařit lidem i přírodě.

Nizozemsko

Nizozemsko představí miniaturní biotop. Využívá vodu, vytváří vlastní energii i potraviny. Na vertikální farmě ve tvaru kužele rostou houby, které mají široké možnosti využití – od jídla až po stavebnictví. Co nejnižší ekologickou stopu má mít i po konci Expa – veškeré stavební materiály se mají buď zrecyklovat, nebo nově využít.

Belgie

I Belgie se snaží představit coby ekologický inovátor. Její bezodpadový pavilon Green Arch má vertikální zahradu s deseti tisíci rostlinami, které během konání světové výstavy dokážou pojmout až 35 tun oxidu uhličitého a přemění ho na kyslík.

Jižní Korea

Jižní Korea se v Dubaji ukazuje se stavbou s proměnlivou fasádou s rotujícími kostkami, které se v průběhu dne různě mění. Přijít se sem dá na takzvané zázračné procházky, které využívají rozšířené reality. Hlavním tématem je mobilita a budoucnost dopravy.

Čína

Největší pavilon představí Čína. Impozantní stavba, která připomíná tradiční čínské lucerny a kterou po setmění rozzáří světelná show, počítá s návštěvou až dvou milionů lidí.