Od senzační zprávy, že Cristiano Ronaldo opouští Juventus a vrací se zpět do Manchesteru United, neuběhlo ani 24 hodin a na serveru Fanatics.com už prodej zboží se jménem slavného útočníka trhal jeden rekord za druhým.
Zájem o sportovní a fanouškovské předměty připomínající nejslavnější fotbalovou „sedmičku“ překonal veškerá očekávání a předčil nákupní horečku spojenou s přestupem hvězdy amerického fotbalu Toma Bradyho v roce 2020, basketbalové ikony LeBrona Jamese v roce 2018 nebo třeba baseballového krále Bryce Harpera v roce 2019.
Možná nejvíc může hřát Ronalda skutečnost, že zájem o jeho přestup předčil dokonce i šílenství spojené s přestupem fotbalového rivala Lionela Messiho, který pouhých pár týdnů předtím oznámil odchod z Barcelony do francouzského klubu PSG.
Za rekordním zájmem o upomínkové zboží se značkou Ronaldo stojí zejména fakt, že je Cristiano nejpopulárnějším sportovcem na světě, alespoň pokud se dá soudit podle jeho počtu followerů na Facebooku (149 milionů), Instagramu (344 milionů) a Twitteru (94,3 milionu). A tak se spolu se senzačním návratem do Manchesteru United navrátil i do čela žebříčku nejlépe placených fotbalistů světa, který Forbes pro letošní rok sestavil.
V právě započaté sezoně by si měl Ronaldo vydělat přibližně 125 milionů dolarů před zdaněním, z toho sedmdesát milionů tvoří jeho plat a bonus za návrat do United. Tedy do týmu, kterému už mezi roky 2003 a 2009 pomohl ke třem po sobě jdoucím titulům v Premier League a v roce 2008 také k titulu v Lize mistrů.
Zbylé příjmy by měly Cristianovi plynout z reklamních a partnerských smluv se světovými značkami, jako je Nike, Herbalife nebo Clear, a také z jeho soukromé značky CR7, jež neustále rozšiřuje své portfolio výrobků a která má v nabídce kromě spotřebního zboží jako parfémy, spodní prádlo či brýle také třeba hotely nebo posilovny.
Pouze tři aktivní sportovci mají v současnosti vyšší příjmy ze soukromých obchodních aktivit než portugalský fotbalista, jsou jimi Roger Federer (90 milionů), LeBron James (65 milionů) a Tiger Woods (60 milionů).
A podobně jako v obchodní branži, i ve fotbale je zatím Ronaldo, zdá se, na vrcholu sil. Ve svých 36 letech stále hraje fotbal lépe než většina jeho soupeřů, často i o deset let mladších. Svůj návrat na domácí hřiště Old Trafford oslavil hned v prvním zápase dvěma góly a aktuálně má po šesti zápasech, čtyřech v anglické Premier League a dvou v Lize mistrů, na kontě už pět branek.
Z prvního místa finančního žebříčku odsunul svého o dva roky mladšího rivala Lionela Messiho, který po 21 letech v Barceloně přestoupil do Paris Saint-Germain, kde podepsal na současnou sezonu smlouvu za 75 milionů dolarů. Odměna za lukrativní přestup dohromady spolu s výdělkem ze sponzorských smluv znamená druhé místo v žebříčku nejlépe vydělávajících fotbalistů roku 2021.
K přestupu Messiho dohnalo rozhodnutí španělské La Ligy omezit výdaje FC Barcelony na platy hráčů. Klub byl tak nucen ukončit jednání o nové smlouvě se svým nejslavnějším útočníkem, který za Barcelonu hrál od svých třinácti let. Svou výplatu z PSG doplní Messi o dalších 35 milionů ze sponzorských smluv s Adidasem, Pepsi nebo třeba Budweiserem.
Dohromady si deset nejlépe vydělávajících fotbalistů odnese v letošní sezoně asi 585 milionů dolarů před zdaněním, což je mírný nárůst oproti loňským 570 milionům. Většinu z celkové částky tvoří platy a bonusy hráčů – 415 milionů dlarů.
Možná trochu překvapivě to znamená nárůst o pouhých 2,6 procenta oproti loňskému covidovému roku. Důvodem je pokračující obezřetnost klubů směrem k omezením způsobeným celosvětovou pandemií.
Podle hlavní organizace evropského fotbalu UEFA přišly největší kluby v důsledku pandemie o 8,5 miliardy dolarů v příjmech, což bylo ostatně hlavním důvodem velmi malého počtu hráčských přestupů. I tak se však dle žebříčku zdá, že evropský fotbal táhne a nejbohatší fotbalisté světa se chudoby bát rozhodně nemusí.
Francouzský klub PSG se v současnosti může pyšnit hned třemi nejlépe vydělávajícími hráči z první pětky žebříčku, kromě Messiho má na soupisce ještě devětadvacetiletého Neymara, který obhájil třetí místo s výdělkem 95 milionů dolarů, a dvaadvacetiletého Kyliana Mbappého, který je se 43 miliony dolarů čtvrtý. První pětku uzavírá se 41 miliony dolarů Mohamed Salah z Liverpoolu.
Jediným hráčem z mimoevropského klubu v letošním vydání žebříčku je sedmatřicetiletý Andrés Iniesta, který s výdělkem 35 milionů dolarů obsadil sedmé místo. Iniesta po svém odchodu z Barcelony v roce 2018 zamířil do Japonska, kde před novou sezonou podepsal dvouleté prodloužení smlouvy v klubu Vissel Kóbe.