Ropa nám opět v posledních týdnech dokazuje, proč je mezi obchodníky dlouhodobě považována za nejspekulativnější a za jednu z nejhůře odhadnutelných komodit.
Není to tak dávno – konkrétní den si pamatuje většina z nás traderů velmi dobře –, kdy se cena americké lehké ropy WTI na několik hodin propadla do záporných hodnot. Po roce a půl se naopak čím dál častěji skloňuje stodolarová cena, kterou bude potřeba zaplatit za jeden barel (odpovídá zhruba 159 litrům ropy).
Zároveň se aktuálně ropa obchoduje za nejvyšší ceny od roku 2014. Její růst započal již před polovinou loňského roku, kdy skupina OPEC+ snížila v reakci na propad trhů po propuknutí covidové pandemie těžbu ropy o rekordních 9,7 milionu barelů denně.
S letošním uvolňováním restrikcí a rychlým oživováním globální ekonomiky postupně převýšila poptávka po ropě její nabídku a trh se přehoupl do deficitu. Na pokles globálních zásob ropy reagoval v létě OPEC zvýšením těžby o 400 000 barelů denně a tempo zvyšování bylo prodlouženo až do listopadu, což však trhy neuspokojilo.
Ropa proto pokračovala ve strmém růstu až na zmíněná mnohaletá maxima. Novým impulzem pro růst její ceny je raketové zdražování zemního plynu, který dosáhl hodnot, kdy se ho vyplatí nahradit pro účely vytápění nebo výroby elektrické energie levnější alternativou – tedy například i ropou.
Zatímco ta od začátku roku zhodnotila k dnešnímu dni o zhruba šedesát procent, cena zemního plynu se více než zdvojnásobila. S blížící se zimou navíc sílí obavy o nedostatek energií, což v případě ropy nahrává spekulacím o ataku stodolarové hranice.
Zdražování ropy se promítá do růstu inflace, ať již přímo přes ceny energií, nebo skrze zvýšené náklady výrobců spotřebního zboží, kteří růst vstupů promítnou do koncových cen svých výrobků. Růst inflace nutí centrální banky k reakci, nebo alespoň k úvahám o zvyšování úrokových sazeb.
Česká národní banka ve čtvrtek 30. září přistoupila k razantnímu zvýšení základní úrokové sazby o 0,75 procentního bodu, což bude mít dopad na hypoteční sazby, posilování koruny a zpomalení tempa růstu úvěrů.
Vývoj cen pohonných hmot není tak volatilní jako v případě ropy a na konečné ceně paliva u čerpacích stanic se cena ropy podílí méně než z poloviny, přesto se dá vzhledem k očekávanému růstu cen ropy předpokládat také růst cen pohonných hmot.
Pokud se vyplní předpovědi o růstu ceny černého zlata až ke stovce dolarů za barel, můžeme se dočkat zdražení nafty a benzinu v řádu jednotek korun.
Autor je analytik společnosti Colosseum.