Legendární investor a spekulant Michael Burry opět začal trendovat médii a sociálními sítěmi. Pozornost přitáhlo zejména jeho poslední rýpnutí do bitcoinerů a ostrá kritika memecoinu Shiba Inu, který v uplynulém týdnu zaznamenal zhodnocení o více než 300 procent.

Kryptoměna, která se v době vydání tohoto textu nachází na osmnácté příčce podle tržní kapitalizace na serveru CoinMarketCap, je prý zbytečná. Zajímavější je ale jiné varování, které pozornosti širšího publika trochu ušlo.

V již opět smazaném tweetu doktor Burry varuje, že současné šílené zisky akcií a dluhopisové trhy se drží nad vodou už jen díky Federálnímu rezervnímu systému (zkráceně Fedu), který však ztratil veškerou důvěryhodnost.

Jinými slovy: již podruhé v tomto roce populární kontrarián, ztělesněný Christianem Balem ve filmu Sázka na nejistotu (The Big Short), varuje před zhroucením trhů. A jako by mu dávala za pravdu nejistota, která se na trhy tento týden vrátila v opožděné reakci na poslední nesplacené závazky čínského developera Evergrande.

Burry ale nezůstává jen u slov – která navíc vždy po čase smaže, aby se vyhnul popotahování ze strany americké Komise pro cenné papíry. Sám dlouhodobě a konzistentně sází proti akciím, o kterých věří, že jsou silně nadhodnocené.

Jak jsme psali v srpnu, Burryho zajišťovací fond Scion Capital držel ke konci června prodejní opce na téměř 1,1 milionu akcií Tesly, tedy asi za 731 milionů dolarů. Ještě v prvním čtvrtletí roku přitom držel prodejní opce na osm set tisíc akcií společnosti. Ve stejné době začal také sázet proti fondu Ark Innovation hvězdné investorky Cathie Woodové.

Mnohem zajímavější je však podívat se, na co věčný investiční „bear“ a prorok zkázy finančních trhů sází coby na pojistku, která svoji hodnotu neztratí ani v dobách největší nejistoty. Mezi aktivy, u kterých dnes Burry odhaduje dlouhodobý růst, jsou i akcie momentálně ve výprodeji.

Burryho fond drží nákupní opce na 941 000 akcií Facebooku.

Největší long pozici mu v portfoliu tvoří společnost, jejíž akcie nyní odmazaly pod tíhou negativních zpráv své zisky za poslední čtyři měsíce: Facebook. Burryho fond drží nákupní opce na 941 000 akcií nejpopulárnější sociální sítě.

Proč nedrží přímo akcie? Jedním z důvodů bude potenciál většího zisku při cenovém pohybu správným směrem, v opačném případě je ale ve hře také větší riziko.

Akcie firmy s třemi a půl miliardou uživatelů měsíčně jsou nyní o třináct procent níže než před měsícem – z roční perspektivy ale mají za sebou zhodnocení o třiadvacet procent. Příjmy společnosti za poslední zveřejněné čtvrtletí jsou na 29 miliardách dolarů, tedy o více než padesát procent výše než před rokem.

Čas k nákupu? To už si musí každý rozhodnout sám.

Druhou velkou sázku vložil Burryho fond na Alphabet, tedy na mateřskou společnost Googlu. Fond při posledním reportu držel nákupní opce na 91 900 akcií společnosti, jejíž akcie právě prožívají mírný výprodej.

Podezření regulátorů, že se firma společně s Facebookem tajně dohodla na chování potlačujícím konkurenci, aktuálnímu růstu akcií také příliš nepomáhá. Má vůbec gigant s hodnotou přes 1,8 bilionu dolarů v současné době kam růst?

Burry věří, že ano. Roční zisk na akciích společnosti dělá ke dnešku více než šedesát procent a nad tím se již pomalu začínají protáčet panenky.

Vydání Forbesu American Dream!

Burry zároveň nesází jen na technologické akcie. Jednu ze stálic v jeho portfoliu tvoří americký diskontní řetězec Walmart. Podle posledního reportu držel Scion Capital nákupní opce na více než 378 tisíc akcií tohoto retailového hegemona.

Walmart prokázal svoji životaschopnost už během lockdownových období a představuje konzervativní sázku na jistotu, která by měla případnou recesi přežít relativně ve zdraví.

Podle reportu za druhé čtvrtletí jeho příjmy meziročně vzrostly o 2,4 procenta, tedy na 141 miliard dolarů. Firmě během pandemie výrazně pomáhala také online přítomnost a letos odhaduje, že zakončí rok s online prodeji za 75 miliard dolarů.