Přesto, že si hlavní město Německa vybudovalo pověst především jako epicentrum dekadentního nočního života, má metropole na Sprévě také svou velmi poklidnou až idylickou stránku, která stojí za objevení.
Začneme v nejživější a jednoznačně také nejhlučnější části Berlína. Pořád totiž platí, že pokud chcete dobře jíst, nejjistější je vypravit se do Kreuzbergu a sousedního Neuköllnu. Jde o centra nezávislé kultury západní části města, kde kdysi žil David Bowie a která si dodnes udržují alternativní spirit.
A to tak striktně, že když tu kdysi chtěli otevřít své pobočky fastfoodové řetězce jako Starbucks nebo KFC, místní dali najevo svůj odpor mnohočetnými graffiti.
Jinak tu ale vedle sebe pokojně existují blízkovýchodní jídelny i trendy hipster podniky. Zajděte třeba do korejské restaurace Crazy Kims nebo do Buya Ramen či turecké Gözleme.
Skvělé brunche dělají v Le Bon a v Annelies, výborné pečivo v Albatross Bakery a donuty v Brammibal’s. Vše to můžete zakončit italskou zmrzlinou z Duo nebo z Fräulein Frost.
Přesouváme se za nákupy do čtvrti Mitte. Ty nejzajímavější obchody a shopping koncepty najdete mezi ulicemi Törstrasse a vlakovou stanicí Hackescher Markt. Je tady samozřejmě třeba flagstore Nike, ale najdete tu i oficiální obchod dánských nábytkářů HAY nebo holandský obchod s brýlemi Ace & Tate.
Nejlepší výběr mezinárodních časopisů hledejte v Do you read me? a do nedalekého International Wardrobe si můžete zajít pro trochu modrotisku – obchod se zaměřuje na prodej folklorních látek, tradiční keramiky a výrobků především z východní části Evropy.
Mimoto tu také najdete japonské řetězce Muji, Uniqlo nebo samostatný obchod s oblíbenou australskou kosmetikou Aésop.
Část města, o které se velmi málo ví a přesto stojí za to, najdete jihozápadně od jeho centra. Od čtvrtí Steglitz a Zehlendorf až po konečnou S-bahnu Wannsee totiž objevíte úplně jiný Berlín – rozsáhlou zahradní čtvrť postavenou zčásti uprostřed lesa, nedaleko berlínských jezer.
Tato část města byla z velké části postavena mezi válkami ve stylu tradicionalizující moderny a zčásti ve svébytném německém stylu Heimat. Představte si pražskou Ořechovku s rozlohou zabírající třeba čtvrtinu našeho hlavního města.
Nenajdete tu žádné trendy kavárny ani nejnovější bistra. Maximálně tak tradiční Konditorei – starosvětskou kavárnu s překapávanou kávou a německými moučníky.
Pokladů je tahle část města ale plná. Udělejte si architektonickou procházku, uslyšíte ptáky zpívající v korunách stromů, projdete si půvabnou steglitzskou botanickou zahradu a o kus dál směrem na Postupim potom to nejlepší, co tato čtvrť nabízí – rozsáhlá jezera s čistou vodou.
Díky tomu, že je Berlín považovaný především za centrum alternativní a klubové kultury, dochází k zajímavému paradoxu: je zde celá řada historických muzeí a tradičních galerií, do kterých chodí podstatně méně turistů než třeba v Římě, Madridu nebo Paříži.
Bez stresu navštívíte třeba oblíbenou Gemäldegalerie, která je věnovaná tradičnímu malířství s rozsáhlou kolekcí vlámských a holandských děl od Rembrandta a Rubense i Carravagiovy malířské školy.
Velká část cenných pláten dnes existuje jen díky tomu, že byla v roce 1939 prozřetelně převezena do solných dolů v Durynsku, kde přežila válku a četná bombardování, než si je v roce 1945 převzali Američané.
Galerii najdete v komplexu staveb za Postdammer Platz, kde je umístěna také Berlínská filharmonie nebo hlavní sídlo knihovny, nedaleko parku Tiergarden.
Forbes tipy
Kde se ubytovat?
SO/Berlin Das Stue, Tiergarden
Luxusní hotel na místě bývalé dánské ambasády přímo pod největším berlínským parkem.
Michelberger Hotel, Fridrichshain
Přestavba industriální budovy na designový multifukční hotel s řadou kulturních aktivit.
Casa Camper Berlin, Mitte
Kompaktní hotel patřící španělské obuvnické firmě se nachází přímo v centru Mitte a nabízí pohodlí & minimalistický design.
Kam na jídlo mimo Kreuzberg?
Wen Cheng, Schönhauser Alle 65
Poslední hit berlínské gastro scény je toto bistro s originálními čínskými taženými nudlemi. Bývá tu fronta, ale stojí to za to!
Shan Shan, Gleimstrasse 24
Čínská restaurace (ano, tradiční „čína“ aktuálně opravdu trenduje) oblíbená u místních Asiatů a tradiční jídla od skleněných nudlí s okrou, vnitřnosti či smaženého tofu s vepřovým.
Kanaan Berlin, Schliemannstrasse 15
Izraelsko-palestinská restaurace s vynikajícím hummusem a falafelem, která nadchne nejen vegetariány.
Kam na kávu?
Trio legendárních berlínských pražíren najdete na mnoha místech po městě:
Bonanza (Mitte, Kreuzberg-Fridrichschain, Prenzlauer Berg)
Five Elephant (Kreuzberg, Mitte, KaDeWe & Prenzlauer Berg)
The Barn (Mitte, Tiergarten, Postdammer Platz)
Kam na nákupy?
Hallesches Haus
Obchod s bytovými a módními doplňky a stylovým bistrem nedaleko Mehringdammu.
Andreas Murkudis
Módní pop-up v industriálních prostorech nabízí především neortodoxní módu a aktuálně jej najdete hned na několika místech.
Kde relaxovat?
Jezera, jezera, jezera. Protože málokteré velkoměsto má tak volný přístup k čisté vodě, proč nevyužít možnost vykoupat se v přírodě? Ačkoli v následujících měsících tuto možnost využijí především otužilci.
Schlachtensee
Rozsáhlé jezero s volným přístupem do vody po celém obvodu a s půjčovou pramic najdete přímo za stanicí S-Bahn Schlachtensee.
Wansee
Největší z berlínských jezer s písčitou pláží (Strandbad Wansee) a pozvolným přístupem k vodě.
Teufelsee
Menší jezero uprostřed lesa Grünewald je oblíbené nejen mezi naturisty.