Aryan Sharma není jen tak ledajaký indický mladík, jakých byste v jedné z nejlidnatějších zemí světa našli mnoho. Za svůj krátký život už totiž stihl založit hned několik malých firem. Jedna z nich se zaměřuje na vzdělání a další pomáhá běžným Indům s hledáním práce. O nápady zkrátka není v Aryanově hlavě nouze. Ten poslední a dosud nejambicióznějších se točí kolem propojení umělé inteligence a medicíny.
Sharma měl však dlouho jeden problém. Je mu pouhých šestnáct let. „Investoři se zdráhají půjčovat nezletilým a na světě není mnoho podpůrných programů, které by braly teenagery vážně,“ říká indický mladík.
V jeho případě se vše změnilo jednoho únorového večera, kdy se mu kamarád o jednom takovém zmínil. Tenhle konkrétní měl údajně pomoci vybraným mladým lidem vystudovat vysokou školu a zároveň i financovat jejich originální nápady, které mají za cíl udělat ze světa o něco lepší místo.
„Můj první dojem? Že přesně něco takového hledám,“ říká Sharma. Za pár hodin už byl přihlášený i se svým projektem – aplikací, která používá umělou inteligenci a strojové učení k odhalování abnormalit na rentgenových snímcích.
Netrvalo dlouho a od pondělí už je Sharma, který se dal mezitím do zkoumání možností využít umělou inteligenci i ve fyzioterapii, jedním ze sta vyvolených, zařazených do programu Rise.
Je to první iniciativa svého druhu, podpořená jednou miliardou dolarů, která je zaměřená na „rozpoznání, rozvoj a podporu talentů z celého světa, jejichž práce zlepšuje životy druhých“. Na svědomí ji má bývalý generální ředitel společnosti Google Eric Schmidt a jeho žena Wendy, jejichž majetek podle odhadu Forbesu převyšuje 23 miliard dolarů.
„Oba jsme ve svém životě dostali pomocnou ruku. Někdo v nás uvěřil, někdo nám pomohl využít příležitosti,“ říká Wendy Schmidt. „Uvědomili jsme si, že talentů je po celém světě rozeseto spousta, horší je to s příležitostmi.“
A tak se manželé rozhodli, že se pokusí šance nadějných mladých talentů z celého světa trochu zvýšit. V roce 2019 proto navázali spolupráci s organizací Rhodes Trust, která je známá pro své prestižní Rhodesovo stipendium (nejstarší stipendium na světě udělované Oxfordskou univerzitou výjimečným vysokoškolským absolventům) a desítkami dalších organizací z celého světa, aby našli výjimečné mladé talenty ve věku mezi patnácti a sedmnácti lety a podpořili je v jejich cestě vzhůru.
Jak se ukázalo, talentovaných mladých lidí je na světě opravdu víc než dost. Do jejich filantropické organizace Schmidt Futures dorazilo na padesát tisíc žádostí, z nichž vybrali pět set finalistů a po sérii přísných interview sto výherců prvního ročníku.
Vybraná stovka dohromady hovoří dvaceti různými jazyky a pochází ze dvaačtyřiceti zemí světa včetně Mexika, Keni nebo Afghánistánu. A zajímají se opravdu o všechno, od reformy soudního systému po biodiverzitu.
Vítězové získají finance na celé čtyři roky vysokoškolského studia na akreditované univerzitě vlastního výběru, navíc účast v různých stipendijních a mentorských programech a možnost navzájem spolu komunikovat a spolupracovat.
Navíc se mohou zdarma zúčastnit třítýdenního seznamovacího pobytu s ostatními vybranými kandidáty, který je naplánován na červenec příštího roku v Jihoafrické republice. A od manželů Schmidtových navíc dostanou laptopy nebo tablety, aby mohli zůstat ve spojení.
Kolik to všechno nakonec bude stát, Schmidtovi zatím nevědí. Plánují však do těchto zázračných dětí investovat dlouhodobě. Výherci prvního ročníku programu Rise budou moci žádat i o postgraduální stipendia, granty na své neziskové projekty či finanční podporu na založení podniků, které mají zlepšit svět.
Z určitého úhlu pohledu se to jeví jako značně nejistá sázka – investovat velké peníze na podporu něčeho tak nestálého a fantastického, jako je sen jednoho teenagera o změně světa. Avšak je to sázka, která se může mnohonásobně vyplatit.
„Tahle generace nevnímá hranice tak, jak je vnímají generace starší,“ říká Wendy Schmidt. „To je na nich úžasné, všechno je pro ně otevřené.“
Jak zlepšit svět?
Nápad na založení programu Rise se zrodil na začátku roku 2019 na palubě letadla. Eric Schmidt zrovna letěl z východního pobřeží do Kalifornie na setkání v rámci svého programu na podporu vědy.
„Zrovna jsme diskutovali o velmi těžkých společenských otázkách,“ vzpomíná Eric Braverman, bývalý ředitel Clintonovy nadace, který v současnosti vede Schmidt Futures. „Pokud věříte, že jsou lidé schopní vyřešit nejzávažnější problémy světa, co je potřeba k tomu, aby se ti nejtalentovanější a nejvýjimečnější rozhodli strávit své životy tím, že se o to pokusí?“
Z diskuse vyplynulo, že je potřeba najít tyto výjimečné lidi včas, dokud je ještě neobjevil někdo jiný a nezlákal je pro jiný cíl. A pokusit se odstranit bariéry, které jim brání v naplnění jejich potenciálu.
Eric Schmidt, který má doktorský titul z počítačových věd na univerzitě v Berkeley a který strávil více než deset let v technologickém gigantu Google, chtěl původně pátrat po mladých géniích v oboru vědy a matematiky. Jeho žena Wendy však trvala na tom, že je třeba pátrat napříč všemi odvětvími.
„Existuje všeobecná shoda založená na spoustě vědeckých výzkumů, že se velký talent projevuje kolem šestnácti let věku. Ne ve třinácti nebo čtrnácti,“ říká Eric Schmidt. V šestnácti už se talent projeví a zároveň jsou lidé v tomto věku stále velmi ovlivnitelní. „Je tu velká možnost pozitivně zapůsobit na jejich budoucí vývoj,“ říká Schmidt.
Při pátrání po mladých talentech oslovili Schmidtovi celou řadu organizací po celém světě. V Africe pro ně například po mladých talentech pátrala organizace African Leadership Group, v Latinské Americe to byla Latin Leadership Academy. Přihlásit se do programu bylo možné i pomocí papírové přihlášky, aby se mohli zapojit i zájemci bez přístupu k internetovému připojení.
Například Lydia Ruth Nottingham se o programu dozvěděla na své internátní škole v Hongkongu, která je součástí sítě United World Colleges, další z organizací, kterou Schmidtovi oslovili kvůli spolupráci na programu Rise.
„Znělo to skoro až příliš dobře na to, aby to byla pravda,“ říká Nottingham, sedmnáctiletá rodačka z Velké Británie, která byla pětkrát zvolena do Britského parlamentu mládeže a vyhrála Knižní cenu Harvardské univerzity. „Četla jsem si o tom a napadalo mě jen ‚A v čem je háček?‘“
Byla jednou z desetitisíců přihlášených z více než 170 zemí světa, kteří absolvovali osmiměsíční výběrové řízení, během kterého o sobě natáčeli video medailonky, hodnotili příspěvky ostatních a pracovali na projektech, které měly pomoci v jejich komunitách a zároveň ukázat jejich talent.
Nottingham vedla na své škole kampaň za nahrazení jednorázových roušek těmi na opakované použití. Svůj projekt výběrové komisi představila výhradně za pomoci poezie. Stala se jednou ze sta vyvolených a v současné době si vybírá univerzitu a zajímá se o kariéru ve veřejné politice.
Studentka střední školy v Seattlu Aadya Bhat pak vymyslela zařízení na snížení věšáků na oblečení, aby na ně dosáhli i lidé na vozíku. „Spousta lidí mě v mých nápadech podporuje,“ říká Bhat, která by ráda vystudovala medicínu a založila kliniku, která bude zdarma ošetřovat handicapované.
Další vítězné projekty zahrnují například podcast zaměřený na vzdělávání lidí v oblasti reformy soudnictví, hydroponický systém pro pěstování ovoce a zeleniny jako součást boje proti budoucímu nedostatku potravin nebo workshopy zaměřené na prevenci otěhotnění mezi mladými v uprchlickém táboře, kde mladá aktivista v současnosti žije.
„Ta rozmanitost mě zasáhla,“ říká Eric Schmidt. „Teenageři dokážou úžasné věci, když chtějí.“
Síť géniů
I ti, kdo se nakonec nedostali mezi stovku vyvolených, se mohou stát součástí sítě Rise. Mnoho z padesáti tisíc žadatelů už se navzájem propojilo ve skupinových chatech, pomáhali si třeba s přípravou na pohovory nebo si radili s esejemi pro přihlášky na vysoké školy.
Poté, co hnutí Táliban před několika měsíci obsadilo Afghánistán, se členové Rise komunity obrátili na vedení programu, aby zajistilo bezpečí členům, kteří se v zemi nacházeli.
A to je přesně ten duch soudržnosti a podpory, ve který Schmidt doufal. „Rise není jen program pro sto lidí. Je to program pro celou síť lidí,“ říká Braverman. „A není to jen program pro mladé, je to program pro mladé, ze kterých vyrostou dospělí, kteří se zajímají o své okolí a kteří chtějí strávit svůj život pomocí druhým.“
Organizace Schmidt Futures kromě Rise spustila také program na podporu slibných mladých absolventů doktorského studia v oboru matematiky, přírodních věd a technologie, kterým sponzoruje roční až dvouleté postdoktorandské studium za podmínky, že vybraný účastník programu vystuduje jiné než své hlavní zaměření. Organizace také uvažuje o spuštění programu na podporu výjimečných vysokoškolských učitelů a vysokoškolských studentů.
Dohromady se manželé Schmidtovi zavázali věnovat na charitativní účely více než dvě miliardy dolarů, z nichž už bylo podle odhadů Forbesu šest set milionů vyčerpáno. Jejich nadace Schmidt Family Foundation se zaměřuje na udržitelnost a přírodní zdroje. Další z jejich organizací, Schmidt Ocean Institute, zase financovala výstavbu lodi Falkor, výzkumného oceánografického plavidla, které je k dispozici vědcům a výzkumníkům celého světa.
Mezitím už se rozběhla další vlna výběrového řízení pro druhý ročník programu Rise. Od pondělí se mohou patnácti až sedmnáctiletí skrze tyto stránky hlásit k účasti v ročníku 2022. Šanci mají samozřejmě i čeští teenageři.
Cílem je každý rok přidat novou várku mladých talentů a v následujících letech sponzorovat jejich nápady. A pokud vše půjde podle plánu, Schmidt by chtěl počet přijatých uchazečů v budoucnu minimálně zdesetinásobit.
„Pokud bude Rise fungovat, proč zůstávat u pouhé stovky? Proč zůstávat i u tisícovky? Peníze na to máme,“ uzavírá Schmidt optimisticky.