Už jste taky přišli na to, že bankovky ukryté ve štrozoku se ne a ne rozmnožovat a že termínované vklady z vás taky boháče nejspíš neudělají. Přinášíme vám proto 7 tipů na alternativní investice, které sázejí na historii nebo třeba na virtuální budoucnost.

Stoleté státní dluhopisy

Říkáte si, že není možné někomu dlužit sto let? Je. V rámci státních dluhopisů se čím dál víc rozšiřují padesáti a staleté dluhopisy. Poslední, kdo tento cenný papír vydával, bylo Rakousko; v půlce září emitovalo dluhopisy splatné až v roce 2117. Jejich roční úrok je přitom 2,15 %, což není mnoho, ale Rakousku a jeho platební morálce zřejmě věří mnoho lidí. Ač Vídeň vydala dluhopisy za miliardu eur, zájem o ně byl enormní a nabídku převyšoval jedenáctkrát.

Pokud se vám úrok zdá nízký, můžete sáhnout po větších „rybách“. Třeba Argentina vydala v červnu stoletý dlužní úpis, ovšem s dramaticky zajímavějším úrokem. Jejich efektivní výnos byl 7,9 %, jaký v dnešní době nenabídne prakticky nikdo. Proč země dává tak vysoké procento? Je to jednoduché: není úplně dobrým dlužníkem. Teprve v roce 2016 se „vyhrabala“ ze státního bankrotu z počátku století. Nemluvě o tom, že tato jihoamerická země za posledních 200 let zkrachovala celkem osmkrát.

Na druhou stranu, pokud v následujících dvaceti letech nezkrachuje, budete mít své peníze zpět a jestli vydrží ještě dalších osmdesát, jenom dobře pro vás. Ano, jedná se o vysoce rizikový cenný papír, ale risk přináší také solidní výnos. Přeci jen reformy, které se v poslední době v Buenos Aires dějí, dávají naději, že se dluhy zase budou platit.

Pokud však vás tyto dva extrémy nezaujaly, máte na světě ještě spoustu možností, jak věnovat dárek svým pravnoučatům. Staleté dluhopisy vydala také Čína, Mexiko, Irsko nebo Belgie.

Bitcoin

Pro opravdové hráče je tu virtuální měna bitcoin. Investice do tohoto instrumentu může být velmi lákavá, protože bitcoin za necelých deset let svým držitelům vydělal nikoliv jednotky nebo desítky, ale stovky, tisíce a miliony procent. Paradoxně největším nepřítelem této měny je její absolutní decentralizace. Nikdo totiž neví, kdy bude síla bitcoinu tak velká, že povede jednotlivé vlády k jeho potírání.

Taková chvíle nastat může a pro bitcoin bude fatální. Stát nebude dlouhodobě tuto alternativní a hlavně neregulovatelnou měnu, která úplně nabourává jeho systém dohledu, tolerovat. Když v září proti bitcoinu zasáhla Čína, jeho hodnota hned klesla o desítky procent.

Akcie vodohospodářských společností

Téma vody je velmi aktuální. Vlivem růstu populace a za neustálého zvyšování životní úrovně se za posledních třicet let celosvětově zdvojnásobila spotřeba vody v zemědělství, průmyslu i v domácnostech. Zároveň má růst populace vliv na znečišťování vodních zdrojů.

„Voda postupně začíná představovat nedostatkové zboží, přičemž se očekává, že zájem o ni během dalších dvaceti let poroste o deset až dvanáct procent ročně. Tato sílící potřeba má dopad jak na rozvíjející se tak na rozvinuté země, které budou muset učinit významná investiční opatření s cílem modernizovat systémy pro zpracování vody a její zásobování,“ říká specialista na finanční trhy z České spořitelny Jaroslav Kropáček.

Významnou roli hrají změny klimatu, které přispívají k negativnímu působení sucha i povodní a také se podílejí na úbytku vodních zdrojů. Tyto aspekty jsou katalyzátory pro dlouhodobý růst a budou přímo podporovat společnosti zaměřené na nejrůznější sektory v oblasti vodního hospodářství.

„Jen 1 % světových zásob je voda pitná. V současnosti zhruba 1 miliardě lidí schází přístup k čisté vodě a 2,6 miliardám lidí pak k vodě pro sanitární účely. Podíváme-li se na mapu světa, tak vodu a její nedostatek už dnes musejí začít řešit v Asii, kde žije přibližně 60 % světové populace, ale disponuje pouze 36 % světových zásob čisté vody,“ dodává Kropáček.

Aktuálně se na trhu nachází několik investičních fondů, které jsou na „vodu“ jako sociálně odpovědné investování zaměřeny. Za zmínku stojí například akciový fond PARVEST AQUA, který je denominován a měnově zajištěn i do české koruny, a je v nabídce České spořitelny.

Dostihoví koně

Že na koně nemáte dost peněz? Omyl. Ruku v ruce se sdílenou ekonomikou můžete ve více lidech vlastnit také dostihového koně. A o náklady, ale také výnosy z dostihů se můžete dělit s ostatními „nájemci“. Funguje to tak, že majitel nabídne svého koně k pronájmu a vy se na něj složíte s ostatními. Buď v menším spolku v řádu jednotek nebo desítek lidí, anebo i ve stovkách. Náklady pak měsíčně mohou být třeba jen 1500 korun.

Když však máte trefu a pronajmete si úspěšného koně, může se vaše investice zněkolikanásobit. Stačí, když váš kůň bude úspěšný na některém ze zahraničních dostihů. Například v Británii si tak můžete přijít na solidní „prize money“ v řádu desítek nebo stovek tisíc liber. Na opravdu velkých dostizích se pak závodí o desítky milionů korun.

Evropské nemovitosti

Tato investice rozhodně není pro každého. Proto, abyste mohli do zahraničních nemovitostí investovat, musíte mít více prostředků – i když, nemovitosti v zahraničí na více exponovaných místech se dají pořídit už od dvou milionů korun. Pro Čechy většinou platí, že zahraniční nemovitosti obvykle kupují za hotové. Jen opravdu málokdo si na tuto investici půjčí od banky. Důvod je prostý – hypotéka je posuzována jako investiční, a proto dostanete o mnoho vyšší úrok a kratší splatnost. Navíc počítejte, že budete muset dát minimálně třicet procent ze svého.

A jaké nemovitosti se nejčastěji kupují? Na prvních dvou místech je Rakousko a Chorvatsko. V Rakousku se kupují apartmány nebo domy v Alpách na zimní a letní dovolenou a v Chorvatsku se Češi poohlížejí spíše po samostatných domech. Hitem posledních let jsou nemovitosti v Bulharsku nebo Dubaji. Jak podobná investice vynáší? Alfou a omegou je místo, následně schopnosti majitele byt nebo dům co nejvíce vytížit. Počítejte ale s tím, že žádné dvouciferné výnosy zahraniční nemovitost vynášet nebude. Je to spíše pro ty, jenž mají peníze nazbyt a chtějí tak rozšířit své portfolio. Nebo pro ty, kteří nechtějí mít chalupu u Berounky, ale třeba na Mallorce.

Komodity (káva, bavlna, kakao, dřevo, obilí)

Komodity můžete uchopit hned několika investičními nástroji. Pokud nechcete, aby vám domů přišla poštou čerstvá káva nebo kakao, tak je možné použít futures kontrakty. Obchodování s nimi se vždy řídí dobou expirace. Váš kontrakt je vždy prodán několik dní před samotným dnem dodání, tudíž nemusíte počítat následující náklady na uskladnění vámi vybrané komodity.

Obchodování s futures je značně rizikové. Nikdy nevíte, kdy bude jaká úroda a nebo sucho či deště. Navíc můžete investovat „na páku“, což zvyšuje několikanásobně váš potenciální zisk nebo ztrátu. „Méně rizikové je investovat prostřednictvím tzv. ETC neboli Exchange Traded Commodities. Ty jsou zaměřené na jednotlivé komodity či komoditní indexy a umožňují investorům podílet se na vývoji komodity, aniž by daný kontrakt obchodovali, či dokonce realizovali jeho fyzické dodání, tak jako na komoditní burze,“ upřesňuje Jaroslav Kropáček z České spořitelny.

ETC jsou dostupné obvykle prostřednictvím on-line tradingových platforem, například prostřednictvím platformy TRADERGO České spořitelny. „Další možností jsou podílové fondy, které většinou investují do širokého spektra derivátů na komoditní indexy. Příkladem může být komoditní fond PARVEST COMMODITIES, který má Česká spořitelna v nabídce, a který je denominovaný a měnově zajištěný i do české koruny,“ dodává Kropáček.

Sběratelské mince

Investice do sběratelských předmětů je opravdu specifickou záležitostí. Důležité jsou dvě věci: zaprvé nesmíte naletět podvodníkům a zadruhé – do tohoto byznysu byste se měli vrhnout jen tehdy, pokud máte alespoň základní přehled nebo zájem.

Mnohdy se za sběratelské mince udávají také medaile nebo „smart“ mince, ale na nich skutečně nezbohatnete. Medaile jsou slitky kovů, které nemají žádnou nominální hodnotu, navíc se z nich platí 21% DPH a jako investice jsou tudíž nepoužitelné. Příkladem jsou medaile s vyraženým jménem, kterou si lidé dávají k narození dítěte. Pro sběratele má hodnotu takřka nulovou. Jediné, za co můžete medaili prodat, je cena kovu, ze kterého je vyrobena.

Smart mince jsou mince, které mají nominální hodnotu a neplatí se z nich DPH. Problém je ale v tom, že je vydávají centrální banky, které k motivu mince nemají příliš vztah. Příkladem tak může být mince, na které je vyobrazen T. G. Masaryk, ale minci vydává národní banka z Panamy nebo z Britských panenských ostrovů. Z této mince neplatíte DPH, ale její hodnota je opět velmi spekulativní.

Na investici si vybírejte mince vydávané centrální bankou, která kryje jejich hodnotu. Příkladem může být American Eagle v USA, Maple Leaf v Kanadě, Australian Kangoroo nebo čínská Panda. Tyto mince skutečně mohou být pro sběratele zajímavé a je možné na nich i zbohatnout.

Ideální je zaměřit se na jednu sérii a sledovat hodnotu některých mincí v sérii ražených. Potom mohou mince skutečně vydělávat. To potvrzuje i nezávislý obchodník Jaroslav Brzoň: „Na zlatých mincích Čínská panda vydělávám od roku 2010 v průměru 6 % ročně. I když zisk není úžasný, tak mince beru jako vhodný doplněk portfolia k mým ostatním investicím a ochranu na krizová období. Navíc oproti investici do zlata jejich hodnota roste, i když zlato zrovna stagnuje.“