Golfový míček se zabudovanou GPS? To už je nuda. Americká firma OnCore se nechtěla spokojit se svými současnými patenty pro golfové míčky. Tahle nová hvězda má v plánu začít vyrábět opravdu „geniální míček“, jak jej sama nazývá (Genius Ball).
Čtěte také: Betonová lžíce na boty za 30 tisíc. Příběh nejbláznivějšího nápadu Gravelli
S cílem nabídnout zákazníkům více než jen chytrý míček, který se na greenu díky zabudované GPS neztratí, využili neobvyklé technologie a unikátních materiálů. A k tomu do něj implementovali nejmodernější elektroniku, která je schopna sledovat celou hru přímo z jeho nitra.
Podstatou je inovativní duté kovové jádro disponující citlivou elektronikou, které je schopné odolat prudkému nárazu typickému pro golfovou hru. Patent pro tuto technologii Američané získali letos v srpnu a tím pádem už nic nebrání tomu, aby golfové míčky budoucnosti monitorovaly a přenášely data v reálném čase a sledovaly výkon a statistiky hry hned po každém výstřelu.
„Golfisté dychtí po technologiích a informacích. Náš nový ‚míček s mozkem‘ je schopen dát jim obojí,“ říká spoluzakladatel OnCore Golf Bret Blakely.
Výroba prvního Genius Ball už je v běhu. OnCore chce mít hotový první funkční prototyp už v lednu a představit jej na jedné z prvních akcí PGA v příštím roce. Sériové výroba by se pak měla naplno rozjet v červnu příštího roku.
Produkce této technologické novinky samozřejmě nevyjde levně. Ne s akcelerometrem, magnetometrem, vysoce výkonným GPS systémem a čipem, a to nemluvě o samonabíjecí baterii, která by vše výše uvedené měla držet při životě.
Cena golfového zázraku v pevném jádru je odhadována na zhruba 25 dolarů (v přepočtu 550 korun) za jeden míček, proto pokud jste náchylní k trefování se do nejbližších rybníků, nebude Genius Ball nejspíš nic pro vás.
Cena ale může klesnout, OnCore se totiž rozhoduje, zdali zpoplatní své aplikace a webovou stránku, bez kterých by se Genius Ball stal běžným golfovým míčkem.
A co golfová novinka nabídne? S Genius Ball budou hráči obeznámeni s veškerými daty včetně síly úderu, počáteční rychlosti a například i času, který míček strávil ve vzduchu, nebo vzdálenosti dráhy odpalu míčku. Kromě toho hráči budou mít možnost pomocí mobilní aplikace sledovat své historické výkony, čímž dokážou snáze vyhodnotit své pokroky i slabiny.
K tomu všemu poslouží připojení Bluetooth, jímž se Genius Ball propojí s mobilním telefonem uživatele. K připojení pak postačí malé zařízení o velikosti přibližně pageru, jež se vejde do libovolné tašky hráče, a hráč tak u sebe nebude muset nosit ani telefon.
„Uvědomujeme si, že zákazník si má zahrát golf, ne být neustále na příjmu,“ konstatuje Blakely.
Dlouhodobým záměrem OnCore pravděpodobně není zachránit co nejvíce golfových míčků, spíše vytvořit skutečný koučovací systém založený na prediktivním modelování a navrhnutí strategie předběžného výstřelu k dosažení co nejlepšího výsledku hráče.
Do té doby ale Genius Ball zachrání ještě hodně míčků před ztrátou v lesích a ušetří golfistům spoustu hodin strávených jejich vytrvalým hledáním.