Opravdová křišťálová koule to sice není, ale blíží se k ní. Testy DNA pomůžou nahlédnout do budoucnosti.
Řeknou, kolik kávy má člověk denně vypít, jaký sport se pro něj hodí a co nemá jíst, aby se mu konečně povedlo zhubnout. Ještě důležitější ale je, že z testů DNA se člověk dozví, jaká onemocnění mu hrozí, a může začít pracovat na prevenci.
Zatímco třeba v USA je trh s testy DNA velký a představuje miliardový byznys, v Česku je teprve v začátcích. Změnit to chce například společnost GHC Genetics nebo slovenský startup DNA ERA, který nyní vstoupil na český trh.
Stojí za ním genetička a podnikatelka Michaela Šišková, která si před pár lety sama nechala v USA takový test udělat. Když zjistila, jaké má vrozené predispozice k onemocnění srdce a rakovině kůže, ale i to, pro jaký sport má vlohy, zaujalo ji to natolik, že podobnou službu chtěla rozjet i doma na Slovensku. To bylo před třemi lety. Od té doby její firma, kterou vede a vlastní s manželem Jakubem, pomohla tisícům zákazníků.
Hlavně se ale Šiškové, která se umístila ve výběru slovenského žebříčku Forbes 30 pod 30, potvrdilo, že poptávka po takové službě je. Když před časem DNA ERA získala investici v řádu jednotek milionů korun od slovenského investičního fondu Crowdberry, přišel čas udělat další krok. „Měli jsme i dřív občas zákazníky z Česka, ale chtěli jsme, aby si zákazník mohl obsáhlé výsledky přečíst v rodném jazyce,“ říká Šišková.
Člověk se může dozvědět například své predispozice v oblasti onkologie, nemocí srdce, srážlivosti krve a dalších chorob. Z testu DNA se ale dozví třeba i to, jak může zlepšit svůj sportovní výkon, kolik šálků kávy denně je pro jeho tělo v pořádku, jak zpracovává alkohol nebo jaké potraviny by mu prospělo omezit.
Výsledky analýzy, kterou dostane asi pět týdnů po odběru vzorku slin, jsou podle Šiškové napsané srozumitelně i pro laiky, ale pracovat s nimi můžou rovněž lékaři.
„Čím dřív člověk pozná svoje predispozice, tím lépe pro něj. Mezi zákazníky máme i hodně rodičů, kteří dělají testy pro svoje malé děti,“ říká Šišková s tím, že tak můžou odhalit například predispozice na laktózovou intoleranci, celiakii, ale i další potenciální rizika, která můžou dál probrat se svými lékaři. Náklady na testy se podle balíčku pohybují od čtyř tisíc do osmi tisíc korun.
Letos firma počítá s celkovými tržbami za obě země ve výši okolo dvaceti milionů korun, pro příští rok pak čeká další silný růst a tržby okolo padesáti milionů korun. Už teď se manželé chystají na další investiční kolečko a chtějí expandovat do Polska nebo Maďarska.
Slovenský startup ale není jediný, kdo v oblasti testů DNA vidí budoucnost. Na českém trhu působí tři roky například společnost Lifetest, která se specializuje na rozbor DNA zaměřený na zdravý životní styl a cílí především na sportovce a lidi, kteří si chtějí na míru upravit jídelníček. „Prostor na trhu je velký, ale je také fakt, že je potřeba lidi v tomhle směru ještě dost vzdělávat,“ říká Ladislav Žatečka z Lifetestu.
Druhý, již roky na českém trhu etablovaný hráč, je GHC Genetics, který se zatím soustředil hlavně na rozbory DNA, které svým pacientům indikují lékaři, a analýzu tak proplácejí zdravotní pojišťovny. Teď se chce ale ve velkém zaměřit právě i na lidi, kteří si chtějí sami zjistit svůj genetický profil.
„Spouštíme službu pro samoplátce GenScan, která představuje dle našeho názoru nejkomplexnější genetickou analýzu, kterou můžete získat nejen u nás ale i v rámci celého světa. Pracovali jsme na ní několik let, aby v ní bylo zahrnuto nejširší množství analýz, které současná prediktivní genetika nabízí. Člověk se z testu DNA dozví jak své zdravotní predispozice k různým onemocněním, schopnost detoxikace léků a dalších látek, potravinové intolerance, ale odpoví i na řadu otázek, které se týkají reprodukční genetiky a mnoho dalšího,“ říká Michal Mikšík, tiskový mluvčí společnosti GHC Genetics s tím, že tak rozsáhlá analýza, kterou společnost provádí ve vlastní laboratoří v Praze, trvá až půl roku.
Na jejím konci ovšem člověk nedostane jen písemnou zprávu, ale genetik s ním probere výsledky osobně a velmi detailně. „Člověk se dozví, jak se má stravovat, k jakým nemocem má sklon, jaké léky jsou pro něj nejlepší a jaké by naopak užívat neměl,“ popisuje Mikšík s tím, že cena za takový test se bude pohybovat okolo sedmnácti tisíc korun.
Stejně jako Šišková a její DNA ERA vidí i v GHC Genetics na tomto trhu velký potenciál. „Zatím je tady o testech a možnostech prediktivní genetiky poměrně malé povědomí, ale potenciál a možnost ovlivnit svůj život je velký,“ říká Mikšík.
Do své budoucnosti se nyní s „křišťálovou koulíL v podobě genetických testů budou moct jednoduše podívat i Češi.