Ať se nám to líbí, nebo ne, máme k sobě s Němci a Německem ještě blíž, než si často myslíme. O důvod víc, proč je namístě sledovat, co se v Německu děje. Ekonomika, byznys, politika i kultura.
Vše důležité, zajímavé i bizarní. Pravidelně z pera redakční germanofilky Pavly Francové v jejím sloupku Alles Gute.
Bude
dobře
Příští rok bude fajn. Věří v to zástupci německých firem napříč obory, jak se ukázalo v průzkumu Institutu německého hospodářství (IW). Ten se ptal mezi 48 průmyslovými sdruženími, jaký očekávají jeho členské firmy vývoj v příštím roce. Většina se shoduje v optimistickém výhledu.
Nad končícím rokem prý truchlit nebude ale žádný obor. Nikdo totiž nepředpokládá, že by nový rok měl být horší než ten uplynulý. Ve většině oborů navíc čekají, že v roce 2022 budou mít jejich firmy ještě víc zakázek a že ekonomika půjde nahoru. S tím souvisí i optimismus ohledně vývoje nových investic a přibírání nových zaměstnanců.
Opatrnější vyhlídky do nového roku hlásí obory, které pandemie zasáhla nejvíc, jako je cestovní ruch a pořádání veletrhů a eventů. Podobně i provozovatelé dolů, ti ovšem kvůli plánovanému tlumení těžby uhlí nezáří nadšením.
V těch oborech, kde se těší z rostoucích počtů zakázek, se ovšem v mnoha – jako je třeba papírenský průmysl nebo sklářství – obávají pokračujícího nedostatku materiálů. Podle ekonomů IW ovšem nový rok nebude v tomto směru už tak napjatý, snad s výjimkou čipů pro automobilový průmysl.
Při
zemi
I Lufthansu podobně jako další letecké společnosti na celém světě zasáhla vlna omikronu, kvůli kterému nevzlétly tisíce letů. V případě největší německé aerolinky zůstaly stát během vánočních svátků desítky letadel, která neměl kvůli rozšíření nákazy nebo karanténám kdo obsluhovat. Lufthansa ovšem oznámila, že při zemi zůstane mnoho spojů i v novém roce.
Kvůli slabé poptávce zruší v zimním letovém řádu během ledna a února na 33 tisíc letů, což odpovídá každému desátému původně plánovanému spoji. Zájem o letenky hlavně na leden je ale tak nízký, že by společnost potřebovala zrušit mnohem víc letů.
Aby si příliš velkým omezením letů nesnížila svůj nárok na letové sloty na další období, ale bude létat i s mnoha poloprázdnými a i zcela prázdnými letadly.
Jezte
líp
A k tomu vám dopomáhejme cenami. Zhruba to je plán nového německého ministra zemědělství a výživy za stranu Zelených Cema Özdemira. „Stravujeme se příliš nezdravě,“ řekl ministr.
Víc než polovina dospělých v zemi má nadváhu a důvodem je příliš mnoho cukru, tuku a soli, zejména v polotovarech. Proto chce, aby takové potraviny zdražily. Také ceny ostatních potravin a zemědělské produktů by podle jeho plánu měly v Německu stoupnout. Extrémní tlak na jejich co nejnižší ceny vede i k tomu, že krachují domácí farmy a kvalita potravin, ale i chovu zvířat je slabá.
Lidé v Německu by si podle Özdemira měli jídla vážit stejně jako aut. „Někdy mám pocit, že dobrý motorový olej je pro nás důležitější než dobrý salátový olej,“ kritizoval ministr. Ze zdravých potravin se podle něj nemá stát luxus, ale mají odpovídat reálné situaci.
Kromě toho se podle něj má do osmi let v Německu zvýšit podíl ekologicky obdělávaných polí ze současných deseti na třicet procent. A velkou roli v tomhle trendu by měl hrát i stát – například tím, že stravování ve státních institucích se zaměří víc na regionální a ekologické potraviny.
Zákazy
a protesty
V jednotlivých spolkových zemí se zpřísňují opatření proti šíření koronaviru. Například v Hesensku se mohou nyní scházet skupiny maximálně deseti osob. Údaje o šíření koronaviru ovšem ukazují, že počty nakažených v posledních dnech klesají.
Týdenní incidence nových nakažených na sto tisíc obyvatel nyní dosahuje hodnoty 215, o týden dřív to bylo téměř o sto víc. Epidemiologové ale upozorňují, že současná nižší čísla nejspíš neodpovídají realitě a jsou daná tím, že se během svátků testuje méně lidí.
Proti tomu se po vánočních svátcích nabudila aktivita těch, kteří s protipandemickou politikou nesouhlasí a v mnoha německých městech, zejména na východě země, vyšly do ulic demonstrovat desítky tisíc lidí.
K poklidnému vánočnímu času měly daleko, na řadě míst byly protesty násilné a neobešly se bez zranění.