Ať se nám to líbí, nebo ne, máme k sobě s Němci a Německem ještě blíž, než si často myslíme. O důvod víc, proč je namístě sledovat, co se v Německu děje. Ekonomika, byznys, politika i kultura.
Vše důležité, zajímavé i bizarní. Pravidelně z pera redakční germanofilky Pavly Francové v jejím sloupku Alles Gute.
Německý strach
Ačkoli pandemie se dostává k novým rekordům a hrozí válka mezi Ruskem a Ukrajinou, Němci se teď ze všeho nejvíc bojí něčeho jiného. Něčeho, z čeho mají strach už historicky. Inflace je právě to, co podle aktuální Zprávy o bezpečnosti děsí Němce nejvíc.
Celkem sedmdesát procent z dotázaných v průzkumu, který provedl uznávaný Institut pro demoskopii v Allensbachu, řeklo, že se nejvíc bojí inflace. Ta v prosinci stoupla v zemi na třicetileté maximum, největší podíl na tom mají zdražující energie.
Oproti loňsku výrazně klesly obavy z koronaviru, přibývá i lidí, kteří chtějí víc volnosti místo bezpečnostních opatření. Meziročně se také zvedly obavy Němců z Ruska a Číny. Rusko nyní vnímá jako bezpečnostní hrozbu dvě třetiny Němců. Loni si to myslela jen třetina z nich.
Korekce na burzách
Řekl, že čeká korekci. Ale jestli se jeho slova naplní, bude líp sedět označení pořádný sešup. Šéf Německého institutu pro hospodářský výzkum Marcel Fratzscher totiž řekl, že čeká „korekci akciových trhů o třicet nebo čtyřicet procent. To je to, co očekávám v příštích dvou letech. A je to dobře.“
V rozhovoru vysvětloval, že se podle něj akciové trhy odtrhly od reálné ekonomiky a teď je potřeba, aby se zase vrátily zpátky. Přímé problémy pro německou ekonomiku ale prý zatím nečeká.
Bez Ruska to nepůjde
Generální ředitel E.ON Leonhard Birnbaum má jasno. Německo se podle něj bez ruského plynu neobejde.
„Jsme přesvědčení, že ruský plyn potřebujeme. Tečka. Zvláště když se nyní více spoléháme na plyn, protože se chceme zbavit uhlí. Pak bychom neměli přemýšlet o tom, jak to udělat bez ruského plynu,“ nechal se slyšet tento muž, který stojí v čele největšího německého dodavatele energií.
Řešení nevidí ani ve využití zkapalněného zemního plynu, pokud by k jeho výraznějšímu využití přece jen došlo, ceny za plyn by v Evropě ještě víc narostly.
Fotbal proti pizze
Žampion nebo šampion, co na tom sejde. Jak se zdá, fotbalové asociaci UEFA na tom sejde hodně. Hrozí totiž žalobou jednomu pekaři pizzy z německého Giessenu, který svou pizzu se žampiony nazval Champignons League.
Podle UEFA je to příliš podobné chráněnému názvu nejvyšší evropské klubové soutěže Champions League. Pizzař tím podle funkcionářů a právníků porušuje ochrannou známku UEFA.
Majitel pizzerie, která vyrábí i mražené pizzy a dodává denně tři tisíce kusů do supermarketů, Sadi Souri, odpověděl na dopis od právníka, že Champignons League je pizza, potravina a že i díky jinému vyslovování jen těžko hrozí záměna s fotbalovou soutěží. Ovšem to UEFU neutišilo a teď mu hrozí žalobou.