Úvěry na bydlení už nejsou tak žhavým produktem, jakým byly ještě v loňském roce. Hypoteční trh v minulém měsíci citelně ochladl. Může za to strmý růst úrokových sazeb, historicky vůbec nejvyšší.
Podle ukazatele Fincentrum Hypoindex, mapujícího dění u nejvýznamnějších tuzemských bank, vzrostla v lednu průměrná úroková sazba u hypoték o 44 bazických bodů na hodnotu 3,43 procenta. Tak prudký skok autoři indexu od jeho vzniku v roce 2003 nepamatují.
Vysoké úroky se pochopitelně odrazily v poptávce lidí o úvěry na bydlení, která po dlouhém období, kdy byla enormní, poprvé výrazněji polevila.
V úvodním měsíci letošního roku si Češi došli do finančních institucí pro „pouhých“ 7045 hypoték v celkové výši 22,89 miliardy korun, což představuje meziměsíční pokles o více než třicet procent. V prosinci jich totiž bylo 10 745 kusů za 34,532 miliardy korun. Průměrná výše v lednu poskytnuté hypotéky se ustálila na 3 249 234 korunách.
Nutno ovšem zmínit, že leden se zpravidla řadí ke slabším měsícům. V tomto kontextu tak lze první letošní měsíc roku označit naopak za silný, neboť například ve srovnání se stejným obdobím roku 2019 vzrostl poskytnutý objem na dvojnásobek.
Na úrovni tří a půl procenta se průměrná sazba dle Fincentrum Hypoindexu pohybovala naposledy v září 2012. Tehdy nicméně úroky měly klesající tendenci.
Vzhledem k tomu, že Česká národní banka zvyšuje základní sazbu (od června 2021 z 0,25 až na současných 4,5 procenta), se dá navíc očekávat, že sazby ještě porostou, i když spíše až ve druhém čtvrtletí roku.
„Rychlý nárůst základní sazby se s určitým zpožděním propisuje i do hypotečních sazeb. Hypotéka za méně než dvě procenta p. a. se dala v některých bankách pořídit ještě loni v létě, v současné době se ale nabídkové sazby hypoték již přibližují, a v některých bankách i překračují, hranici pěti procent p. a.,“ komentuje Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.
Pokud tak někdo v současné době hypotéku zvažuje, experti doporučují vyřídit si ji ještě v průběhu úvodního čtvrtletí, kdy se banky budou snažit pro klienty zachovat podmínky co nejvíce srovnatelné s těmi stávajícími. Později, zejména v druhé polovině roku, hrozí, že se úroková sazba přiblíží šestiprocentní hranici.