Měsíc čeká 4. března historická nehoda, narazí do ní část vysloužilé rakety. Jak jsme nedávno informovali, ještě před pár týdny se vědci domnívali, že jde o druhý stupeň rakety Falcon 9 společnosti SpaceX, která před sedmi lety vynesla na oběžnou dráhu sondu Deep Space Climate Observatory.
Teď se ale zdá, že je všechno jinak, raketa mířící nekontrolovaně k Měsíci nejspíš souvisí s čínským kosmickým programem. Má pocházet z mise, jejímž úkolem je kromě jiného zkoumat i to, proč je měsíční povrch poset tolika krátery. Ironií osudu právě kvůli ní jeden kráter neplánovaně přibude.
Bill Gray, autor softwaru Project Pluto pro profesionální i amatérské astronomy, který sleduje kosmické objekty v blízkosti Země, nyní zveřejnil korekci svých původních výpočtů. Ve skutečnosti jde podle jeho slov o část nosné rakety ze startu mise Čchang-e 5-T1 Čínské národní kosmické agentury.
„Jsem přesvědčený, že objekt, který dne 4. března 2022 ve 12:25 světového času narazí do Měsíce, je ve skutečnosti raketový stupeň mise Čchang-e 5-T1,“ uvedl Gray doslova.
Šlo o experimentální misi, která startovala z čínského kosmodromu Si-čchang v říjnu 2014, tedy o tři měsíce dřív než původní „podezřelý“ od SpaceX z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě.
Jejím cílem bylo otestovat v zemské atmosféře návratový modul před velkolepou lunární misí Čchang-e 5. V rámci ní Čína koncem roku 2020 úspěšně přistála se svým modulem na lunárním povrchu, odebrala 1,7 kilogramu vzorků horniny a přivezla je zpět na Zemi – coby první lunární vzorky po pětačtyřiceti letech.
Stáří získaných hornin vědci odhadují na dvě miliardy let a jsou tak mladší než všechny vzorky, které na přelomu 60. a 70. let minulého století přivezli astronauti v rámci projektu Apollo. Což lidstvu ukázalo, že byl Měsíc geologicky aktivní po mnohem delší dobu, než se vědci dříve domnívali.
Ale zpět k očekávané srážce: pozorovaný objekt, který se k Měsíci nezadržitelně blíží, je podle nových výpočtů třetí stupeň nosné rakety Čchang-čeng (Dlouhý pochod) se sériovým označením 3C. Nyní se nachází na velmi protáhlé eliptické dráze, zasahující až za Měsíc. Naopak dosud podezřelý stupeň Falconu 9 se na takovouto trajektorii dostat nemohl.
Jak se mohlo stát, že Bill Gray původně ukázal na nesprávného viníka? Jeho software je zaměřený především na sledování planetek, a když se kolem Měsíce objevilo neznámé těleso, Gray ho ztotožnil s raketou SpaceX. Jak uvádí web New York Times, astronom Jon Giorgini ho ale později upozornil na nesrovnalosti, a proto se rozhodl dráhu objektu prozkoumat podrobněji. A následně uznal, že se spletl.
Nemýlí se i tentokrát? Sám věří, že nikoliv – prozkoumal všechny starty raket, které se v kritickém období odehrály, a víc podezřelých už podle jeho slov nezbývá.