Solidaritu s Ukrajinou, která momentálně čelí ruské invazi, vyjadřuje vedle tamních podnikatelů a podnikatelek také česká byznysová scéna. Do druhé největší země Evropy směřují peníze na humanitární pomoc i nabídky přístřeší pro případné utečence.

Mezi prvními, kteří na válečnou situaci na východě kontinentu zareagovali, byla skupina Pale Fire Capital. Investiční vehikl, za kterým stojí čtveřice Jan Barta, Dušan Šenkypl, David Holý a Petr Krajíček, věnovala na pomoc Ukrajině milion dolarů, tedy v přepočtu přes 22 milionů korun.

Peníze darovala skrze neziskovou organizaci Člověk v tísni. Zároveň ve spolupráci s Organizací pro pomoc uprchlíkům připravila pro občany, kteří se rozhodnou utéct před konfliktem do bezpečí, 250 lůžek.

„V aktuální situaci je nutné jednat okamžitě a nabídnout ukrajinským občanům co nejefektivnější humanitární pomoc. Lze předpokládat, že se do pohybu dají miliony osob prchající před válkou,“ vysvětlil pro Forbes Barta.

Ještě o milion více poslal na pomoc napadené zemi majitel Seznamu Ivo Lukačovič. „Kamarádi miliardáři, potkáváme se na letištích, létáme, nenechte se zahanbit,“ apeloval zároveň na svém Twitteru na další podnikatele.

Přidal se tím k předchozímu vyjádření Pale Fire Capital, která vyzvala veřejnost a státní správu, aby šly příkladem a neváhaly Ukrajině „efektivně a nealibisticky pomáhat“.

Svým pětatřiceti zaměstnancům na Ukrajině vyjádřil na dálku podporu i jeden z nejbohatších Čechů Karel Komárek. Pracovníkům, podílejícím se na projektu výstavby větrného parku za zhruba 1,5 miliardy korun, který rozjel majitel KKCG napůl s tamním podnikatelem Zinovyjem Kozytským, odeslal jednorázovou finanční pomoc.

Její přesnou výši mluvčí investiční skupiny Dana Dvořáková nechtěla komentovat. Uvedla však, že jde o „pro rodiny podstatný příspěvek“.

Vyšší statisíce korun poslali na Ukrajinu i majitelé Direct pojišťovny, jak informoval jeden z šestice partnerů Pavel Řehák. Stejně jako Pale Fire Capital tak učinili prostřednictvím organizace Člověk v tísni, která v obdobných krizových situacích už několikrát ukázala svou důležitost.

„Pokud se semkneme, tak jako Česká republika můžeme udělat překvapivě hodně, závisí to na každém z nás,“ komentoval situaci ředitel organizace Šimon Pánek.

Solidaritu nicméně nevyjadřují pouze podnikatelé, ale také veřejnost. Například prostřednictvím platformy Darujme.cz, z níž se při loňském řádění tornáda na jihu Moravy stal klíčový kanál pomoci, lidé poslali během pár hodin kolem deseti milionů korun.