Otevřít si těsně po probuzení oblíbený finanční server, kde svítí „Rusko spustilo plnou invazi na Ukrajinu“, je něco, co jsme si nikdy nepřáli zažít. Ale děje se to. Po ukrajinském území jezdí tanky, vzduchem létají rakety a tamní občané se schovávají i ve stanicích metra.
Pokud hledat záblesk naděje, je to ukrajinské odhodlání, ale i třeba pomoc z Česka, odkud už neziskové organizace i fyzické osoby posílají milionové prostředky.
Stín však převažuje. Vládnoucí politická reprezentace Ruské federace se bohužel nikdy neprobudila ze sovětského snu, čehož je aktuální vojenský vpád na Ukrajinu nejvíce vypovídajícím důkazem. Je to natolik ostudné, že agresi odsoudil i prezident Miloš Zeman. A to už je co říct.
Zároveň špička Kremlu nepochopila anebo pochopit nechtěla, že největší lidskou prosperitu a progres vždy zajistila otevřenost myslí. Hospodářská soutěž. Volný obchod. A že tuto šanci Rusko mělo – mimořádně chytrých lidí je tam dost.
Jeden příklad za všechny: když země mohla mít svého Marka Zuckerberga, který by na sebe nabalil další inovátory, vtrhly mu do petrohradského bytu speciální jednotky. Zakladatel sociální sítě VKontakte a aplikace Telegram Pavel Durov poté Rusko definitivně opustil. A tak to bylo a je vesměs s každým, komu se tam neoligarchickou cestou povedlo něco vybudovat.
Mozky starých mužů v Kremlu nikdy neopustila mentalita KGB, a tak se namísto otevírání světu uchýlili ke stimulování domnělého bezpečnostního dilematu ve veřejném prostoru. Vysílání kanálu Rossija 1, kterému jsem se při mnohých – a nemístně krásných! – návštěvách Ruska smál, bere bohužel nemalá část populace za etalon pravdy.
Nastolování agendy je v hlavních komunikačních prostředcích neúprosné a slovní spojení „západní provokace“ se opakuje častěji, než se chce věřit.
Jestli něco zmůžou protesty individuálních Rusů na důkaz nesouhlasu s vpádem na Ukrajinu do ulic, je otázka. Tím spíš se znalostí toho, jak se to s demonstracemi v Rusku má. Otázkou také zůstává, zda s Putinem něco zmůže oligarchická, respektive mocná vrstva, zvyklá na londýnské rezidence, švýcarské banky a špičkové západní vzdělávací instituce.
Nevím. Moc bych si to ale přál.
Putin svým asociálním chováním neničí jen životy Ukrajinců, kteří s ním nikdy nechtěli mít nic společného. Putin jako vedlejší produkt ničí i životy Rusů, které dost možná nečeká nic jiného než naprosté ekonomické zdecimování, odstřižení od rozvinutého světa a celkově mizerné vyhlídky.
A to celé kvůli čemu? Nostalgii?