Na účtech mnoha významných amerických filantropů v posledních letech přibývá stále více miliard. Nebyli by to však nejštědřejší lidé za oceánem, aby tyhle miliardy téměř stejně rychle neputovaly k těm, kdo je potřebují víc než oni.
Podle odhadů Forbesu darovalo pětadvacet největších amerických dárců během svého života celkem 169 miliard dolarů. Do loňského roku tahle částka přitom činila o dvacet miliard méně a za posledních dvanáct měsíců se navýšila nejen díky Forbesem nově zjištěným informacím, ale především díky letošní ohromné štědrosti 25 mega dárců.
V čele skupiny je Warren Buffett, jehož každoroční dar akcií Berkshire Hathaway letos přesáhl 4,1 miliardy dolarů. Finanční prostředky putovaly jako obvykle do nadace Billa a Melindy Gatesových, která je využívá v programech zaměřených na chudobu a zdravotní péči, včetně výzkumu covidu-19. Dále pak Buffett obdaroval čtyři nadace, které založily jeho tři děti a zesnulá manželka.
Jen kousek za ním, a dost možná i před ním, je za loňský rok MacKenzie Scott, bývalá manželka Jeffa Bezose. Ta nevlastní žádné nadace a své bohatství rozdává neveřejně. V roce 2020 darovala 5,8 miliardy dolarů 500 různých organizací po celých Spojených státech.
V loňském roce v rozdávání svého jmění pokračovala podstatně rychlejším tempem než kterýkoli jiný miliardář, když v červnu oznámila další dar ve výši 2,7 miliardy dolarů 286 významným skupinám, mezi nimiž jsou například Children’s Defense Fund a National Council of Nonprofits. Odhadovaná výše jejích darů tak přesáhla 8,6 miliardy dolarů.
V prosinci pak MacKenzie Scott publikovala příspěvek na serveru Medium, kde se zmiňovala o dalších finančních příspěvcích. Neposkytla ale žádné podrobnosti o tom, kdo finance obdržel nebo jakou částku poskytla. Dodala jen, že detaily sdělí „v nadcházejícím roce“. Než se tak stane, Forbes počítá jen její známé veřejné dary.
Od loňského roku se nicméně k předním filantropům přidaly dvě nové tváře – spoluzakladatel Facebooku Dustin Moskovitz s manželkou Cari Tuna a také Jeff Bezos. Konkrétně Bezos se začal věnovat filantropii po svém odstoupení z pozice výkonného ředitele Amazonu v červenci 2021 a ve stejném roce zveřejnil poskytnutí darů ve výši jedné miliardy dolarů.
Mezi další významné příspěvky amerických miliardářů se počítá například 500 milionů dolarů jedné menší vysoké škole svobodných umění od George Sorose, 3,4 miliardy dolarů v průběhu následujících deseti let na analýzy biologických procesů v lidském těle od Marka Zuckerberga a pět miliard dolarů během příštích deseti let na podporu zachování biodiverzity, a to hned od několika skupin, z nichž třemi nejštědřejšími dárci jsou Jeff Bezos, Michael Bloomberg a Gordon a Betty Mooreovi.
S rostoucím trhem je rozdávání miliard pochopitelně o něco snazší. Skupina pětadvaceti nejštědřejších filantropů v žebříčku je celkem o 150 miliard dolarů bohatší než minulý rok, každý v průměru o osmnáct procent. Jejich celková odhadovaná hodnota je 1,1 bilionu dolarů.
Hned sedmnáct z těchto filantropů se podepsalo pod projekt Giving Pledge, čímž slíbili darovat během svého života nebo po smrti alespoň polovinu svého jmění na charitu. K dnešnímu dni splnili cíl jen dva z nich: Chuck Feeney a George Soros (který Giving Pledge nepodepsal). Téměř dvě třetiny podepsaných ještě nedarovaly ani čtvrtinu svého bohatství, což znamená, že v nadcházejících letech bude na charitativní organizace vyčleněno mnohem více nul.
Náš žebříček, který si celý můžete prohlédnout zde, zohledňuje dosavadní celkovou darovanou částku v dolarech, kterou věnovali američtí miliardáři na dobročinné projekty. Jinými slovy nezapočítáváme peníze tiše sedící v nadaci, která ještě nevykonala žádné dobro. Ze stejného důvodu také nezahrnujeme dary, které byly přislíbeny, ale nebyly dosud vyplaceny, nebo peníze zaslané na dárcovské fondy – neprůhledné, daňově zvýhodněné účty, které nekladou žádné požadavky na zveřejňování převodů.
Na seznamu jsou jednotlivci nebo páry, kteří jsou občany USA. Z toho důvodu jsme vyloučili rodinné klany, jakým jsou například Waltonovi, majoritní akcionáři Walmartu, a také další velké dárce, jako je Hansjörg Wyss, který sice žije v USA, ale je švýcarským občanem. Čisté jmění je počítáno k 18. lednu 2022.