Vpád ruských vojsk na Ukrajinu z minulého týdne vyvolal v Česku nebývalou vlnu solidarity. Celková částka, kterou Češi za poslední týden vybrali na pomoc napadené zemi, už s největší pravděpodobností překročila 1,5 miliardy korun. Překonala tak dosavadní rekord 1,3 miliardy korun, který se vybral loni po tornádu na jižní Moravě.
Ve sbírkách českých nevládních organizací nyní přibývají vyšší desítky milionů korun denně. Dalších zhruba 2,5 miliardy stála státní pomoc Ukrajině v podobě dodávek vojenského materiálu a humanitární pomoci.
Nejvíc peněz od jednotlivců, firem či různých organizací skončilo ve sbírce SOS Ukrajina, kterou organizuje Člověk v tísni. Ve čtvrtek bylo podle mluvčí organizace Veroniky Gabrielové vybráno 1 112 500 000 korun.
Člověk v tísni buduje zázemí pro uprchlíky, na Slovensku staví velkokapacitní vyhřívané stany a pomáhá i ve Lvově na západě Ukrajiny. Ve spolupráci s dopravci společnost zahájila také humanitární vlakový most mezi Českem a Ukrajinou.
Peníze do sbírky SOS Ukrajina proudí i díky benefičním koncertům. Úterní vystoupení umělců na pražském Václavském náměstí, které uspořádala Česká televize, vyneslo 160 milionů korun. Další koncert na podporu Ukrajiny probíhá dnes od šesti hodin na pražské Kampě.
Peníze na pomoc Ukrajině rychle přibývají i na účtu Charity ČR, kde bylo ve čtvrtek ráno přes sedmdesát milionů korun. Během středy tak organizace dokázala vybrat osm milionů. Peníze pomohou zajistit lidem postiženým válkou základní potřeby: vodu, potraviny, hygienické vybavení či přístřeší. Součástí intervence je i psychologická pomoc.
Do řešení humanitárních následků konfliktu na Ukrajině se zapojil také Český červený kříž, český UNICEF, organizace ADRA, Lékaři bez hranic, společnost Post Bellum a desítky dalších nevládních organizací. Lidé mohou k příspěvkům využít i portál Darujme.cz, kde jsou odkazy na zhruba tři desítky organizací, nebo centrální místo koordinace pomoci na webu Pomáhej Ukrajině.
Pomáhají i čeští miliardáři. Firmy kolem investičního fondu Impulse Ventures podnikatele Ondřeje Tomka podpoří přímo ukrajinskou armádu pěti miliony dolary (116,5 miliardami korun). Finančník Pavel Tykač přislíbil balíček pomoci v hodnotě sto milionů korun stejně jako skupina PPF, která chce tuto částku poskytnout ministerstvu školství na začleňování dětských uprchlíků.
Už minulý týden proběhla na Twitteru ‚‚aukce pomoci”, kdy se tuzemští podnikatelé v digitální sféře předháněli v oznamování finančních darů. Jan Barta z Pale Fire Capital přislíbil na pomoc 22 milionů korun, následoval majitel Seznamu Ivo Lukačovič s 23 miliony a Aleš Zavoral z Alzy s 24 miliony. Připojil se i Martin Hájek z Livesportu, technologická společnost SatoshiLabs nebo tradingová firma FTMO.
Ukrajině pomáhá i česká vláda: první týden války ukrojí ze státního rozpočtu zhruba 2,5 miliardy korun. Po začátku ruské invaze vláda v sobotu rozhodla, že Ukrajincům pošle pistole, pušky, kulomety a střelivo za zhruba 188 milionů. V neděli následovalo schválení další várky blíže nespecifikovaného vojenského materiálu za 400 milionů.
Vláda rovněž vyčlenila 300 milionů korun na humanitární pomoc přímo na Ukrajině a 1,5 miliardy na pomoc uprchlíkům na území ČR. Dalších deset milionů poskytla Ukrajině jako peněžní dar. Peníze na podporu ukrajinské armády pak v Česku vybírá i ukrajinská ambasáda. Ve středu měla na svém sbírkovém účtu od lidí vybráno zhruba 316 milionů korun.
A svým dílem začínají pomáhat i banky. Například ČSOB nabízí pro občany Ukrajiny zřízení nového účtu s finanční pomocí 2500 korun jen na základě ukrajinského pasu. Banka zároveň podporuje i dárcovskou platformu Darujsprávně, kde se na pomoc Ukrajině vybralo už přes 18 milionů korun. „Platí původní závazek ČSOB, že Člověku v tísni poukáže dar ve výši všech příspěvků na stejné konto,“ doplňuje Petr Hutla, člen představenstva ČSOB zodpovědný za Řízení úvěrů a Udržitelnost.
V desítkách milionů se už pohybují přímé i nepřímé dary třeba od České spořitelny. Ta zároveň zastavila veškeré březnové reklamní kampaně, místo nichž propaguje dobročinnou sbírku organizace Post Bellum.