Během několika pandemických vln stoupl i v Česku zájem o zákroky estetické medicíny. Lidé nejčastěji podstupují liposukci, zvětšení prsou nebo operaci víček, což není žádné překvapení. Zdá se ale, že přicházející trendy tento obor celkem výrazně promění.
Americká dermatoložka a profesorka z Harvard Medical School Shadi Kourosh pro to dokonce zavedla termín: Zoomová dysmorfie je pocit, že naše tvář má spoutu vad, a získáváme ho kvůli hovorům přes Zoom. Během nich totiž člověk po celou dobu vidí i sám sebe. A pokud měl v pandemii jednu takovou online schůzku za druhou, bylo to, jako by celý den zíral do zrcadla.
Zoom je (ne)přítel
Podle studie publikované ve Facial Plastic Surgery & Aesthetic Medicine čtyřicet procent klientů estetických klinik přiznávalo, že se během pandemie rozhodlo pro zákrok právě kvůli videocallům. Zvýšený zájem o estetické zákroky potvrzují i čeští lékaři.
„V období lockdownů jsme zaznamenali nárůst klientely, protože lidé, kterým vláda zavřela živnost, měli najednou dostatek času. Po prvních měsících bez možnosti cestování lidem zůstávaly peníze, které se někteří rozhodli investovat do zkrášlení svého těla. V důsledku zvyšující se inflace se také řada žen rozhodla vybrat naspořené prostředky, které se v bance samy nezhodnotí, a investovat do sebe,“ říká plastický chirurg pražské kliniky Mediestetik Ivan Justan.
Během pandemie stoupl zájem o zákroky s krátkou rekonvalescencí, jako je liposukce, modelace prsou nebo operace víček. „Nejčastějším zákrokem v estetické dermatologii je aplikace botulotoxinu a výplní kyselinou hyaluronovou,“ doplňuje doktorka Zuzana Macková z Kliniky Yes Visage, specialistka na estetickou dermatologii.
Zoom v tom však hraje ještě jednu roli. „Během pandemie se u mnohých objevila možnost pracovat z domova a omezit tak přímý fyzický kontakt s kolegy. Stouply požadavky na zákroky a operace, které lze před okolím a přes monitor počítače snadno utajit,“ vysvětluje plastický chirurg z Mediestetik Miroslav Veliký.
Extrémům odzvonilo
Zájem o zákroky sice roste, ale požadavky jsou oproti tomu umírněnější a přichází větší poptávka po přirozenosti. „Pro zajímavost, klientky v našich zeměpisných šířkách postupně upouštějí od myšlenky nechat si voperovat prsní implantáty velkých rozměrů. Zvyšuje se zájem o výměnu starších typů prsních implantátů za novější.
A častější je požadavek odstranění implantátů, v jehož rámci je třeba prsy také chirurgicky modelovat. Dalším příkladem měnících se trendů jsou například klientky, které po dlouhých letech aplikace kyseliny hyaluronové do rtů hledají trvalejší řešení úpravy vzhledu uvolněného a pokleslého horního rtu, kterým například může být chirurgický lifting horního rtu,“ popisuje Peter Žiak, plastický chirurg z Yes Visage.
Rovněž vysněné rty se zmenšují. „Nepřirozeně zvětšené rty už jsou minulost. Budoucnost je ve výplních, které jen podpoří přirozený tvar rtů, aby působily plně, ale příliš se nezvětšuje jejich velikost,“ říká korektivní dermatoložka Helena Reisingerová.
V angličtině se starému trendu říkalo Russian Lips, zatímco rty roku 2022 jsou Cherry Lips, což poměrně přesně vystihuje zásadní rozdíl. Rty mají tvar třešně, vprostřed jsou plnější, směrem ke koutkům se zužují. A vždy by měly odpovídat proporcím obličeje.
Prevence je lepší než operace
Zájemci o zákroky estetické medicíny se také čím dál častěji nesoustředí na napravování „chyb“, ale na prevenci. „Už neřešíme jenom korekci projevů stárnutí, ale v popředí je důraz na prevenci a kvalitu pokožky. Proto lidé více vyhledávají estetické dermatology a preferují miniinvazivní zákroky, které zlepšují kvalitu pleti a oddalují zákroky operační,“ vysvětluje Zuzana Macková s tím, že právě díky tomu postupně roste průměrná částka, kterou za péči klient kliniky průměrně utratí.
Oddálit větší operační zákrok, nebo se mu dokonce úplně vyhnout umožňují také nové technologie a obecně šetrnější přístup. Ten nabízejí zejména lasery využívané v mnoha různých zákrocích od anti-age přes liposukci až například po léčbu inkontinence.
Velmi často se také používá kombinace různých metod k celkovému zkrášlení tváře. Takzvaná beautifikace tváře vnímá obličej jako jeden celek a snaží se harmonizovat jeho proporce, a to co nejšetrnějším způsobem bez plastických operací.
Například povislé koutky úst lze napravit výplní, širokou čelist umí zeštíhlit správně aplikovaný botox. I velký nebo nerovný nos mohou vytvarovat dermální výplně. Pohrát si lze i s optickým efektem profilu obličeje, který by podle ideálu krásy měl být vyvážený – výplň lze kombinovaně aplikovat do nosu, brady a rtů, aby se zlepšil, vyvážil vztah mezi těmito rysy obličeje a vytvořil mezi nimi přímku.
Rostou ceny i ochota utrácet
„Při zvýšení vstupních cen energií, materiálů a ostatních nákladů je nutné zvýšit i konečné ceny operací. Předpokládám, že se v dohledné době zvýší cena až o dvacet procent. To může mít za následek mírné ochlazení zájmu o plastickou chirurgii, a to i vlivem nestabilní koruny a nutnosti většiny obyvatel hodnotit priority,“ uznává Ivan Justan.
Jeho kolega Veliký však dodává, že ochota utrácet zatím roste: „Pokud lékař dokáže srozumitelně vysvětlit benefity kombinovaných operací, jsou klientky ochotné utratit více. Jako příklad bych uvedl abdominoplastiku, což je plastika břicha, která sama o sobě nevyřeší problém dolní části trupu. Pro dobrý výsledek je potřeba doplnit i liposukci beder a dalších oblastí.“
Průměrná cena operací prováděných v celkové anestezii, jako je modelace prsou, nosu, facelift nebo plastika břicha, je sedmdesát tisíc korun. V lokální anestezii se provádí operace víček, minilifting či menší liposukce, což jsou zákroky v průměru za 35 tisíc korun. Za úkony estetické dermatologie, zpravidla za aplikace botoxu, výplně kyselinou hyaluronovou, mezoterapie či niťové liftingy, utratí klient okolo třinácti tisíc korun.