Vraz do toho kopu vzduchu a dvě libry elektřiny. Magdaleně Dobromile Rettigové by se z tohohle receptu zaručeně protáčely panenky. Ostatně pozdvižené obočí nejspíš způsobí každému, kdo o tomhle nápadu uslyší.
Vyrábět jídlo ze vzduchu zní i ve 21. století jako solidní sci-fi. Ale finská společnost Solar Foods hlásí, že to jde. Vyvinula protein zvaný Solein, který vyrábějí mikroby kultivované pomocí vzduchu a elektřiny. A chystá se s ním spustit revoluci v potravinářství.
„Solein je nejudržitelnější protein na světě. Při jeho výrobě vzniká jen pětina emisí oproti rostlinné stravě a setina ve srovnání s živočišnými potravinami. Nižší je i spotřeba vody, oproti masu až stonásobně,“ popisuje CEO Solar Foods Pasi Vainikka. Jde tak podle něj o dostupnou a ekologickou cestu, jak nasytit rostoucí světovou populaci.
Výroba není závislá na půdě, počasí ani klimatu, a Solein se tak dá produkovat třeba na poušti, v arktické oblasti či ve vesmíru. Vyrábějí jej mikroorganismy, které se pěstují fermentací. Voda ze vzduchu se za pomoci elektřiny z obnovitelných zdrojů štěpí na kyslík a vodík. Právě vodíkem se spolu s oxidem uhličitým a minerálními látkami živí mikroorganismy.