Čtrnáct lahví, sedm kategorií, všechno champagne. K tomu útulné prostředí baru Autentista, dva nadšení distributoři šumivého vína a jediná podmínka – maximální ceny za lahev. Prostě takový klasický čtvrtek, ale se slepou degustací, ukrytou pod názvem Champagne Duel.
Zmiňovanými nadšenci jsou Antonín Suchánek a Miloš Danihelka. První z nich spoluzakládal bar, kde se večer konal, a pod značkou Champagnier už deset let vozí do Česka produkci malých rodinných vinařství z oblasti Champagne. Druhý je spoluzakladatelem L’Fleur Baru a Terroire Champagne, která podobně jako Champagnier dováží pěstitelská šampaňská vína.
Kromě nadšení do champagne spojuje oba muže hlavně dlouholeté přátelství. Když ostatně Danihelka začínal s dovozem šampaňských vín, s kontakty na vinaře mu pomáhal právě Antonín Suchánek.
Inspirací pro večer byl koncept hudebního souboje dvou DJs. „Jeden zahraje song a druhý na něj hned reaguje. Takto se u hraní střídají a většinou vzniká super atmosféra,“ vysvětluje Suchánek, který ve volném čase působí jako swingový DJ. Tentokrát ale místo roztáčení desek odšpuntovával korky.
„Kategorie jsme vybrali dle aktuálních trendů, které se v regionu Champagne odehrávají. Od úplně základního non-vintage blend, což je úplně nejběžnější a nejprodávanější champagne, až po kategorii Solera či Single vineyard. Na závěr jsme pak zařadili něco klasičtějšího, a to ročníkové champagne, takzvaná millésime,“ popisuje Suchánek.
K jednotlivým kategoriím pak přiřadili vinaře ze svých portfolií tak, aby byl každý zastoupený maximálně jednou a jejich práce a filozofie s danou kategorií co nejvíce korespondovala. „Šlo o to ukázat si krásu Champagne a portfolií Champagnieru a Terroir Champagne,“ vysvětluje Danihelka.
Přehled zúčastněných champagne:
Non vintage blend
Jeaunaux-Robin – Talus de Saint Prix Brut
Leclerc Briant – Réserve Brut
Non vintage Blanc de Blancs
Stéphane Regnault – Chromatique Grand Cru Extra Brut
Madame Fallet – Blanc de Blancs Grand Cru Extra Brut
Non vintage Blanc de Noirs
Vouette et Sorbée – Fidéle Brut Nature
Aurore Casanova – Les Petites Vignes Blanc de Noirs Grand Cru Extra Brut
Non vintage Rosé
Pierre Gerbais – Rosé de Saignée Brut Nature
Pierre Paillard – Les Terres Roses Grand Cru Extra Brut
Multi vintage Solera
Huré Fréres – Memoire Extra Brut
R. Pouillon – Cuvée Solera 1er Cru Extra Brut
Parcellaire (Single vineyard)
Ulysse Collin – Les Maillons Extra Brut
La Closerie – Les Beguines Extra Brut
Vintage (Millésime)
Fleury – Millésime 2010 Extra Brut
JM Sélèque – Partition 2012 Extra Brut
Specifika se však účastníci „souboje“ dozvěděli až poté, co v každém kole zvolili favorita. „Hodnotíme víno, ne příběh nebo vinaře,“ zdůrazňuje Danihelka a spíše než o krvavý střet portfolií jednotlivých vinařů mělo jít především o zábavu a vyzkoušení nového typu degustace.
„Chtěli jsme to koncipovat spíš jako srandu než něco vážného. Nečekejte, že se tu popereme,“ smál se na startu večera Danihelka. A to se povedlo nejspíš i proto, že na každého v součtu vyšla asi jedna celá lahev bublinek.
Původní dvanáctimístnou kapacitu museli organizátoři už dávno před akcí zdvojnásobit a i tak se začal tvořit dlouhý list náhradníků, kteří chtěli rezervovat místa pro až šestičlenné skupinky. V den akce se tak u dlouhého stolu v tlumeně osvětleném sklepě na Starém Městě sešly dvě desítky degustujících.
Většina z nich si přinesla bohaté zkušenosti se šampaňským i návštěvami Autentisty, i když slovo štamgast se sice k lidem, kteří v některých případech dokázali naslepo poznat, o jakého vinaře se jedná, příliš nehodí.
Kdo souboj champagne vyhrál? „Vypadá to, že končíme plichtou,“ prochází Suchánek papír s výsledky hlasování po každém kole. „Budeme to muset zopakovat!“