Jeden by i řekl, že osud Rohlíku se formuje právě v této „krvavé době“ době. Na kapitálových trzích se to červená napříč sektory, venture kapitál přiškrcuje tučná léta a násobky tržeb přestávají být metrikou, na kterou se hledí.
A přesně nyní šlape na plyn Tomáš Čupr, jehož Rohlík právě oznámil investiční kolo Series D, v němž si došel pro 220 milionů eur, tedy přes 5,4 miliardy korun. Vedoucím investorem je belgická investiční společnost Sofina, připojili se nicméně i dosavadní investoři jako Index Ventures či samotný Čupr.
„Toto investiční kolo je na současném trhu velkým úspěchem pro Rohlík a celý tým. Bez našich skvělých lidí bychom v této pozici nebyli. Investice nám dává šanci stát se během následujících let vítězem celé kategorie. Těším se na všechno, co je před námi,“ uvedl Čupr u příležitosti investice.
Není divu, že kolo považuje za úspěch – třeba německý konkurent Rohlíku Gorillas, svého času nejrychlejší jednorožec Evropy, před pár týdny oznámil dramatické snižování nákladů a velké propouštění. I tam chtěl mimochodem Čupr lovit případné talenty pro svoji organizaci.
Podle CEO společnosti Sofina Harolda Boëla každopádně investice do Rohlíku zapadá do jejich celkové strategie v rámci spotřebitelského a retailového sektoru.
„Těšíme se, že uplatníme dekády investic tímto směrem. Zaměření Rohlíku na lokální dodavatele ho společně s jeho sortimentem staví do dobré pozice, aby si ukousl značný kus koláče na trhu s online potravinami. Tím spíš, jak spotřebitelé směřují k udržitelnosti,“ uvedl Boël.
Rohlík je zatím profitabilní na dvou trzích – v Česku a Maďarsku. Dále působí ve Vídni, v Mnichově a Frankfurtu. Brzy rozjede Hamburk, Milán, Bukurešť a Madrid.
Značná část z nově získaných 220 milionů eur poputuje na automatizaci, elektrizaci doručovací flotily a expanzi na další trhy. Kumulovaně do Rohlíku v průběhu let už nateklo přes 500 milionů eur, tedy přes dvanáct miliard korun.