„I když se dnes s uměním pohybujeme v digitálním světě, tento svět pořád vytváří člověk,“ komentuje myšlenku za svým projektem česká malířka Lu Jindrák Skřivánková.
Se svým partnerem a designérem Alexem Jindrákem začala začátkem letošního roku své abstraktní obrazy, známé především výraznou pastelovou barevností a strukturovanými kontrasty, jako jedna z prvních českých umělkyň převádět do digitální verze. NFT dílo teď tandem vytiskl zpět do fyzické podoby.
Trojrozměrný model virtuálního díla, který vznikl ve spolupráci s PrusaLabem, zatím nemá v Česku obdoby. Umělkyně tak chce demonstrovat, že digitalizace nemusí být konečným projevem uměleckého díla, ale jen předstupněm jeho zhmotnění v úplně nové podobě.
„Už při představení NFT kolekce jsme počítali s tím, že chceme jít zpět do reálného světa. Chceme tím demonstrovat, že jde o uzavřený kreativní proces, kdy děláte digitální umění, ale díky současným možnostem můžete tento digitální derivát převést zpět do reálného světa,“ popisuje dvojice umělců.
„Nejdříve tak vznikl 3D digitální model jednoho konkrétního obrazu, který jsme defragmentovali a převedli zpět do reálného světa v podobně hmatatelného prostorového objektu,“ komentuje Lu Jindrák Skřiváková nově vzniklou sochu. Umělkyně pak předmět vytištěný na 3D tiskárně kolorovala barvami reálného obrazu.
Objekt má sloužit jako pojítko mezi digitálním a reálným světem. „NFT je nová technologie, stejně jako v minulosti byly pro nás dnes všední věci novinkami. Právě náš přístup přesně ukazuje, že může být velmi tenká hranice mezi těmito světy,“ popisuje malířka. „Můžete se pohybovat v digitálním světě NFT, ale zároveň z něj vystupovat, což se děje s tímto objektem,“ dodává.
Umělecké duo se tak svým projektem dotýká otázky jedinečnosti a hodnoty umění ve virtuálním prostoru. Přesto, že podle zastánců NFT umění může být jejich hodnota srovnatelná s těmi v reálné podobě, projekt českých umělců dokazuje opak. „Objekt bude mít jinou hodnotu než jeho digitální derivát,“ odpovídá dvojice na otázku k ceně zmiňovaného modelu.
„Digitální objekt můžete udělat v jednom kuse, anebo taky v tisíci kusech a pořád to bude stejné,“ dodává Lu Jindrák Skřivánková s tím, že z jejího 3D vytisknutého díla lze cítit intervenci člověka. Proto je objekt na rozdíl od své digitální podoby neopakovatelný a má jinou hodnotu než jeho NFT předloha.