Prvoligový fotbalový klub 1.FC Slovácko už nepatří pouze miliardáři Zdeňku Zemkovi. Jeho ocelářsko-dopravní holding Z-Group přepustil poloviční podíl energetické skupině Solar Global podnikatele Vítězslava Skopala.
Výši transakce ani jedna ze zúčastněných stran nezveřejnila. Podle informací Forbesu by se ale hodnota padesáti procent klubu z Uherského Hradiště měla pohybovat na pomezí nižších a středních desítek milionů korun.
„Ve dvou se to lépe táhne a místo jednoho budou nyní dva pilíře,“ pochvaluje si změnu ve vlastnické struktuře Zdeněk Zemek, jenž do Slovácka majetkově vstoupil v roce 2007, kdy celku hrozil krach a odejmutí licence.
„Pro klub je to další zásadní milník. Chystáme se posílit a navýšit rozpočet klubu a vytvořit podmínky k tomu, aby Slovácko, byť je ve srovnání s ostatními ligovými kluby z nejmenšího města, patřilo ve fotbale mezi ty největší,“ dodává jednasedmdesátiletý lokální patriot.
Slovácko má za sebou nejúspěšnější sezonu v historii, když obhájilo čtvrté místo v lize a vyhrálo pohár MOL Cup, čímž si pro nadcházející měsíce zajistilo účast v evropských soutěžích. Zemek si proto od nové spolupráce slibuje, aby zmíněné výsledky nebyly jen náhodou, ale staly se „běžnou součástí každodenního života klubu“.
„Chystáme se posílit a navýšit rozpočet a vytvořit podmínky k tomu, aby Slovácko, byť je ve srovnání s ostatními ligovými kluby z nejmenšího města, patřilo ve fotbale mezi ty největší,“ říká ke spolupráci se skupinou Solar Global podnikatel, který má se solárním byznysem také zkušenost, i když ne zrovna nejpřívětivější.
Zdeněk Zemek totiž poslední roky čelil podezření, že podvodem dosáhl na licence, které třem solárním elektrárnám na Chomutovsku z jeho holdingu měly zajistit výhodnou výkupní cenu na dvacet let.
Nakonec loni v říjnu se soudcem uzavřel dohodu o vině a trestu, dostal tři roky vězení s pětiletou podmínkou, peněžitý trest osm milionů korun a povinnost zaplatit téměř devatenáctimilionové odškodnění státu. Hůře dopadli jeho synové Alexandr a Zdeněk mladší, kteří se vězení nevyhnuli. Odsouzeni byli už dříve na šest let a devět měsíců, po odpykání části trestu byli propuštěni.
Byznysmen je nicméně přesvědčený, že soudy v kauze, jež se stala symbolem nechvalně známého solárního boomu v Česku, nepostupovaly správně, a cítí nespravedlnost.