Miliardář a majitel investiční skupiny Kaprain Karel Pražák vložil další prostředky do svého prehistorického portfolia. Jeho soukromá sbírka, sjednocená pod projektem Dinosauria Museum Prague, se nově rozrostla o dva praještěří exponáty: původní kostru alosaura a realistický model stegosaura.
V muzeu, které je součástí Pražákova tuchoměřického outletového a zábavního centra POP Airport nedaleko ruzyňského letiště, doplní dvojice odvěkých rivalů už dříve pořízenou, čtyřiadvacet metrů dlouhou a z devadesáti procent původní kostru diplodoka.
A společnost jim budou dělat i jeden z nejzachovalejších exemplářů triceratopse nebo nejrealističtější model tyranosaura rexe. „Kostra našeho alosaura, nalezená v americkém Wyomingu, byla pro pražské muzeum zrestaurována a zkompletována ve Francii a je z více než sedmdesáti procent původní,“ pochvaluje si paleontolog Dinosaurie Štěpán Pícha.
„Fantasticky zachovalá je především lebka a zuby. Ty na svém povrchu mají zvláštní linie, jejichž účel vědci zatím nedokázali objasnit,“ popisuje.
Alosaurus byl přes deset metrů dlouhý, až dvě tuny vážící predátor, který při lovu dosahoval rychlosti až čtyřiceti kilometrů za hodinu. Jeho osmimetrový a třítunový stegosauří kolega, který je blízký příbuzný jednoho z dinosauřích hrdinů legendární Cesty do pravěku Karla Zemana, se pohyboval přibližně pětkrát pomaleji.
Pokud chtěl stegosaurus přežít, musel uspět v boji. V něm mu napomáhaly čtyři devadesáticentimetrové bodce na špičce ocasu, jimiž uštědřoval smrtící rány právě i alosaurům.
Cenu, za niž byla dvojice nových dinosaurů pořízena, nechce skupina Kaprain komentovat. Podle Forbesu by hodnota investice mohla dosahovat souhrnné výše středních desítek milionů korun. Muzeum o ploše čtyři tisíce metrů čtverečních se řadí mezi největší a nejmodernější soukromé sbírky dinosaurů na světě.
Skupina Kaprain jej po letech příprav otevřela na podzim minulého roku. Motivací byla miliardáři Pražákovi především vlastní radost – dinosauři jej před lety údajně nadchli natolik, až se rozhodl fosilii jednoho z nich pořídit. A nakonec nezůstalo jen u ní.
„Desítky a stovky milionů let staré původní kostry jsme propojili s nejmodernějšími technologiemi a vytvořili muzeum, které patrně nemá ve světě srovnání,“ komentoval loni otevření někdejší vysoce postavený manažer PFF, který v roce 2013 začal budovat vlastní skupinu soustřeďující se na průmysl, nemovitosti, finance, zábavu a sport.
Podle Forbesu sedmapadesátý nejbohatší Čech měl doposud do projektu nainvestovat celkem stovky milionů korun. I bez ohledu na zájem, který bude jeho muzeum v následujících letech vzbuzovat ve veřejnosti, lze přitom tuto investici považovat za zdařilou – byznys s dinosaury zažívá v Evropě ohromný rozkvět, poptávka po fosiliích roste a s tím stoupají i jejich ceny.
„Když koupíte dobrého dinosaura, rozhodně na tom nemůžete tratit, ba naopak,“ konstatoval nedávno v rozhovoru pro Forbes Erick Mickeler, světově uznávaný expert na paleontologii, který mimo jiné obstarával kostry praještěrů i pro miliardáře Pražáka.
Součástí centra POP Airport v Tuchoměřicích, kde se muzeum nachází, je od prosince také největší krytý zábavní park v Česku zvaný Majaland. Letos by se měl projekt, který skupina Kaprain připravuje ve spolupráci s belgickým operátorem Plopsa, rozšířit i do venkovních prostor.
Pražákovo investiční impérium zahrnuje mimo jiné ústeckou chemičku Spolchemie, náchodského výrobce puků Rubena, hokejovou Spartu nebo v současnosti rekonstruovaný dům v Pařížské ulici.