Když Donald Trump opouštěl prezidentský úřad, jeho obchodní impérium čelilo dluhům ve výši devíti set milionů dolarů splatným v následujících čtyřech letech. Tak vysoký dluh by byl velkým soustem pro každou firmu, Trumpovo impérium se však v té době navíc potýkalo i s dalšími problémy.
Dlouholetý věřitel Deutsche Bank s ním chtěl ukončit spolupráci. Dvě další instituce, Signature Bank a Professional Bank, v lednu 2021 oznámily přerušení styků. A do toho všeho se manhattanský prokurátor chystal vznést proti Trumpově organizaci obvinění z celé řady finančních trestních činů, včetně falšování obchodních záznamů, spiknutí a podvodu.
Spousta lidí začala vyhlašovat konec jedné éry. „Obvinění Trump Organization pravděpodobně povede k jejímu zničení,“ napsal v červnu 2021 na Twitteru Richard Signorelli, bývalý newyorský prokurátor. „Žádná banka nebude obchodovat s obviněnou společností,“ prohlásil pro televizi MSNBC někdejší prokurátor Dan Goldman, který byl hlavním poradcem v procesu o Trumpův impeachment. Obvinění označil za „téměř smrtící ránu pro Trump Organization“.
Ukázalo se však, že všechny tyto předpovědi byly úplně vedle. Obvinění sice bylo vzneseno, Trump jej označil za součást „politického honu na čarodějnice ze strany radikálně levicových demokratů“, ale Trump Organization se i přesto v uplynulých patnácti měsících vypořádala s téměř celými devíti sty miliony dolarů dluhů, kterým se blížila splatnost. Dva nejproblematičtější dluhy od Deutsche Bank v celkové výši 295 milionů dolarů již v účetnictví vůbec nefigurují.
S pomocí firmy napojené na počítačového miliardáře Michaela Della se Trump zbavil ztrátového hotelu ve Washingtonu, když jej prodal investiční skupině kolem bývalého hvězdného baseballisty Alexe Rodrigueze a vysloužilého boxerského šampiona Floyda Mayweathera. Trumpovi se podařilo také refinancovat dluh ve výši 125 milionů dolarů vůči floridskému golfovému resortu a vypořádal se i se stomilionovou hypotékou na Trump Tower.
Nenechte se ale mýlit. Dluhů má Trumpova společnost stále víc než dost – podle odhadů celkem asi 1,1 miliardy dolarů. Většina z nich je však nyní splatná až v roce 2028 nebo později. Zbývají vlastně už jen dva úvěry splatné v roce 2024, na které se při refinancování nedostalo. Hypotéka ve výši třináct milionů dolarů na nemovitost na Třetí avenue na Manhattanu a úvěr na 45 milionů dolarů na věžák v Chicagu.
Ani jeden by nemělo být zase tak těžké splatit. Trump má nyní díky zdařilému obchodování podle odhadů asi 375 milionů dolarů v hotovosti, což je více než trojnásobek toho, co měl kdykoli během svého prezidentství.
Jak tohle všechno dokázal? Prvním velkým pomocníkem mu byl Steven Roth, jeho obchodní partner s téměř miliardovým majetkem, který se ve světě nemovitostí těší skvělé reputaci. Trump také uzavřel zázračnou dohodu s pochybnou investiční společností s názvem CGI Merchant Group. A podařilo se mu najít nového věřitele v podobě dlouholetého partnera rodiny svého zetě Jareda Kushnera, jako náhradu za Deutsche Bank, která jeho projekty léta financovala a přehlížela jeho výstřelky.
„Když se naskytne příležitost vydělat peníze, je každá firma na světě morálně agnostická,“ říká Mike Offit, který v devadesátých letech započal vztah Deutsche Bank s Donaldem Trumpem poté, co se Trump dostal ze série bankrotů. „Vždycky bude mít věřitele. Ano, může to být drahé. Ale vždycky se najde někdo, kdo mu půjčí.“
Záchranné lano
To se ostatně ukázalo už mnohokrát. Třeba v červenci 2020, kdy Donald Trump zoufale potřeboval hotovost. Prezident měl tou dobou na účtu odhadem asi 95 milionů dolarů, z nichž pouze 65 milionů měl volně k dispozici. Třicet milionů měl ve správě Steven Roth. Devadesát pět milionů by pro většinu lidí bylo víc než dost, ne však pro Trumpa s dluhem 900 milionů dolarů a blížící se splatností, který byl navíc zrovna uprostřed prezidentské kampaně.
Na pomoc mu přispěchal jeho dlouholetý obchodní partner Roth. Rothova veřejně obchodovaná společnost Vornado Realty Trust ještě ten měsíc oznámila, že hodlá prodat nebo refinancovat dvě budovy – 555 California Street v San Francisku a 1290 Avenue of the Americas v New Yorku – ve kterých vlastnila sedmdesát procent, zbylých třicet vlastnil Trump.
„Je celkem zajímavé, že jsou na prodej zrovna tyhle dvě,“ prohlásil tehdy analytik John Kim ze společnosti BMO Capital Markets s odkazem na fakt, že Rothova společnost vlastní více než padesát budov. „Ze způsobu, jakým to společnost oznámila, se zdá, že je to jejich rozhodnutí, že Trump je spíš tichým společníkem. Ale zdá se mi to jako zvláštní shoda okolností, že právě tyto dvě budovy jsou zrovna teď na prodej.“
Společnosti Vornado, která se k tomuto článku odmítla vyjádřit, se pro budovy nepodařilo najít kupce, a tak se rozhodla pro refinancování. Největší banka v USA, J.P. Morgan Chase, se příležitosti chopila a pomohla Vornadu a Trumpovi nahradit hypotéku ve výši 950 milionů dolarů na budovu 1290 Avenue of the Americas úvěrem ve stejné výši.
V květnu 2021 pak banka J.P. Morgan pomohla Vernadu získat dalších 1,2 miliardy dolarů, které nahradily hypotéku na budovu 555 California Street ve výši 533 milionů dolarů. To navíc partnerům umožnilo získat více než šest set milionů dolarů v hotovosti a zároveň posunout splatnost na rok 2028. Trumpova hotovost se tak rozrostla přibližně o 162 milionů dolarů.
Zhruba ve stejné době se Trump rozhodl zbavit svého hotelu ve Washingtonu. Finanční plán, který Ivanka Trumpová ohledně hotelu původně představila svému otci, nikdy nedával smysl. Výměnou za právo na šedesát let si pronajmout budovu ve vlastnictví státu souhlasila Trump Organization s tím, že utratí 200 milionů dolarů za renovaci a poté bude platit roční nájemné ve výši tří milionů dolarů.
Trump přestřihl pásku při slavnostním otevření 26. října 2016, třináct dní před svým vítězstvím v prezidentských volbách. Jeho příznivci hotel zaplnili během inaugurace, za kterou Trump údajně účtoval svému vlastnímu inauguračnímu výboru více než milion dolarů – což později vyvolalo reakci v podobě žaloby ze strany generálního prokurátora. Spor skončil vyrovnáním ve výši 750 tisíc dolarů.
Po inauguraci však začal zájem o hotel upadat. Za dvanáct měsíců končících na konci srpna 2018 činil provozní příjem pouhých 900 tisíc dolarů – což ani zdaleka nestačilo na pokrytí 6,2 milionu dolarů, které Trumpovi dlužili Deutsche Bank na úrocích.
Aby Trump Organization udržela provoz nad vodou, přesunula do hotelu čtyři miliony dolarů z jiné společnosti Donalda Trumpa. V následujícím roce se však z malého provozního zisku stala dokonce ztráta 2,1 milionu dolarů. A jelikož FED mezitím zvýšil úrokové sazby, náklady na půjčku vyskočily na 7,5 milionu dolarů. Trumpova firma proto musela do hotelu převést dalších devět milionů dolarů.
V této situaci přišla Trump Organization s odvážným plánem: prodat objekt za nehoráznou sumu. Svůj záměr navíc Trumpova rodina oznámila velmi netradičním způsobem – nikoli obvyklým inzerátem, ale článkem na titulní straně deníku Wall Street Journal z 26. října 2019.
A noviny otiskly rodinné výmysly bez jakéhokoli náznaku skepse: „Lidem se nelíbí, že na hotelu vyděláváme tolik peněz,“ byl citován Eric Trump, „a proto přemýšlíme, že bychom hotel prodali.“ Anonymní zdroje pak tvrdily, že by Trumpovi mohli být ochotni přijmout pět set milionů dolarů, tedy zhruba dvakrát tolik, než kolik si nezávislí realitní experti mysleli, že nemovitost stojí.
Oznámit prodej je však snazší než obchod skutečně uzavřít, zejména s takovou cenovkou. Jeden z uchazečů, místní investor Brian Friedman, nabídl 175 milionů dolarů, což sice spíš odpovídalo skutečné hodnotě budovy, avšak představovalo to pouze pětatřicet procent požadované částky. Trumpovi ho odmítli.
Krátce poté udeřila pandemie a 3. dubna 2020 hotel Trump propustil 237 zaměstnanců. Na rok a půl vše utichlo, až se v říjnu 2021 začalo proslýchat, že Trump našel kupce, který je ochoten zaplatit asi 375 milionů dolarů. To bylo sice daleko od původně požadovaných pěti set milionů dolarů, ale stále výrazně nad úrovní nezávislých odhadů.
Kdo byl ochoten takto přeplatit majetek bývalého prezidenta? Ukázalo se, že kupcem je CGI Merchant Group, malá floridská firma s omezenými zkušenostmi v pohostinství, mezi jejíž investory údajně patří Rodriguez a Mayweather.
Část peněz do koupě vložila i společnost Hilton, kterou CGI přivedli, aby hotel spravovala pod jeho značkou Waldorf Astoria. Kompletní seznam investorů společnosti CGI však zůstává tajný. Podle dopisu, který členové Sněmovního výboru pro dohled a reformu zaslali společnosti CGI, firma nesdělila jména svých investorů ani federální agentuře GSA (General Services Administration), která na pronájem hotelu dohlíží. Investiční firma Forbesu na seznam otázek týkajících se této transakce neodpověděla.
Obrovská kupní cena však okamžitě vyvolala spekulace. Vždyť Trump nedokázal vygenerovat ani dostatečný příjem na udržení půjčky ve výši 170 milionů dolarů. „Panebože, vždyť ten hotel je prodělečný,“ divil se původní zájemce Friedman, když se poprvé dozvěděl, že by za něj Trumpovi mohli získat zhruba 375 milionů dolarů. Friedmana tak prý okamžitě napadlo, zda v tom není nějaký vedlejší obchod.
Na financování nákupu si společnost CGI půjčila 285 milionů dolarů od dvou subjektů napojených na společnost MSD Partners, která investuje do majetku počítačového miliardáře Michaela Della, šestnáctého nejbohatšího člověka v USA s majetkem přibližně 52 miliard dolarů.
Do financování se zapojila také malá internetová banka Axos, s níž MSD spolupracovala na jiných transakcích. Obchod byl uzavřen v květnu, čímž bývalý prezident a jeho rodina získali dostatek peněz na splacení svého dluhu u Deutsche Bank, jehož splatnost byla stanovena na rok 2024. Navíc Donald mladší, Ivanka a Eric, z nichž každý držel v hotelu malý podíl, získali odhadem po třinácti milionech dolarů. Výplata jejich otce dosáhla výše asi 135 milionů dolarů.
Malá banka, velká půjčka
A právě málo známá banka Axos sehrála v Trumpově finančním vykoupení klíčovou roli. Bývalý prezident měl nyní dostatek finančních prostředků, aby se vypořádal se svými dluhy, ale jeho dlouhodobé bankovní vztahy se rozpadly.
Deutsche Bank nedávno přišla o Rosemary Vrablic, vysoce postavenou bankéřku, která Trumpovi pomáhala s uzavíráním půjček na stovky milionů dolarů, než z firmy odešla. Mezitím se Ladder Capital, realitní investiční fond, který Trumpovi rovněž pomáhal půjčovat obrovské částky, zapletl do vyšetřování, v němž byl obviněn i Trumpův finanční ředitel Allen Weisselberg a jeho syn Jack, ředitel Ladderu. (Weisselberg hodlá proti obvinění bojovat u soudu.)
Trump proto potřeboval najít nové věřitele. A v tu chvíli se objevila společnost Axos.
Axos je malá instituce s aktivy ve výši šestnácti miliard dolarů, což z ní na Wall Street, kde věřitelé jako J.P. Morgan Chase dohlížejí na biliony dolarů, dělá poměrně neznámou instituci. Axos byl založen v roce 2000 a ve svých začátcích se zaměřoval především na úvěry na bydlení. Banka se sídlem v San Diegu pomalu rozšiřovala obory podnikání a do roku 2015 nashromáždila úvěry na komerční nemovitosti v hodnotě 61 milionů dolarů.
Pak se věci daly do pohybu. Do března letošního roku měla společnost Axos ve svých knihách dluhy z komerčních nemovitostí, což je největší segment jejího portfolia, v hodnotě 4,3 miliardy dolarů.
Přesto Axos není institucí, u které byste očekávali, že bude restrukturalizovat finanční rozvahu jednoho miliardáře. Už jen proto, že Axos je klasifikován jako spořitelní družstvo, a proto má nastavené limity, kolik může půjčit jednomu dlužníkovi. V červnu 2021 banka uvedla, že nesmí žádné fyzické osobě poskytnout více než 204 milionů dolarů a její největší nesplacený zůstatek činil 145 milionů dolarů.
Axos měl však zkušenosti s obchodováním s velkými jmény, včetně rodiny Jareda Kushnera, manžela Ivanky Trumpové. Byl to právě Kushner, kdo svého tchána seznámil s Rosemary Vrablic z Deutsche Bank.
Prostřednictvím hypoteční makléřské firmy se společnost Axis dozvěděla o příležitosti refinancovat Trump Tower, nejznámější nemovitost Donalda Trumpa, jejíž stomilionový úvěr měl splatnost v září 2022.
Ani tato Trumpova budova si nevedla příliš dobře. Trump Organization například údajně v roce 2020 prodloužila nájemní smlouvu s klíčovým nájemcem, společností Gucci. K prodloužení došlo v době, kdy koronavirová krize proměnila Pátou avenue v město duchů, a o šest let dříve, než měla vypršet stávající nájemní smlouva.
Podmínky této nové smlouvy zůstávají neznámé (zástupci Trump Organization na žádost o komentář neodpověděli), ale podle Komise pro kontrolu cenných papírů se zisky Trump Tower začaly propadat. Provozní zisk v první polovině roku před pandemií činil v průměru asi 5,5 milionu dolarů. V polovině roku 2021 však klesl na 4,1 milionu dolarů, což je pokles, který by banku mohl znepokojit.
Axos se však odradit nenechal. Generální ředitel banky Greg Garrabrants a její úvěrový ředitel Thomas Constantine si Trumpa oblíbili natolik, že mu přispěli na kampaň. Navíc Trump Tower měla více než dvojnásobnou hodnotu oproti stům milionům dolarů, které Trump potřeboval na splacení předchozího úvěru, a nabízela tak bezpečnou záruku.
V únoru 2022 Constantine osobně podepsal dokumenty a Axos půjčil bývalému prezidentovi potřebných sto milionů dolarů. Banka ve svém prohlášení naznačila, že šlo čistě o obchod: „Axos nediskriminuje klienty kvůli jejich politickému přesvědčení.“
Dále Trump potřeboval refinancovat dluh vůči Deutsche Bank ve výši 125 milionů dolarů splatný v roce 2023 na golfový resort v Miami. Tato nemovitost, Trump National Doral, kdysi generovala čistý provozní příjem ve výši dvanáct milionů dolarů ročně. Po Trumpově nástupu do funkce se však obchody zhoršily a jeho převážně liberální zákazníci ze severovýchodu, kteří si k němu po léta zvykli jezdit na zimní turnaje, se od něj odvrátili.
Tržby v roce 2017 klesly o čtrnáct procent a zisk se snížil na pouhých 4,3 milionu dolarů. V následujících letech byla situace velmi podobná, až přišla pandemie a tržby se propadly o dalších více než čtyřicet procent.
I přesto však Axos Trumpovi půjčil 125 milionů dolarů na vyrovnání jeho dluhu u Deutsche Bank, který byl s touto společností spojen. Tato nová dohoda zvýšila Trumpův dluh u společnosti na celkových 225 milionů dolarů, a to bez započítání hotelu ve Washingtonu. Limity pro poskytování půjček by přitom ještě o rok dříve Axosu neumožňovaly půjčit tak vysokou sumu jedinému člověku. Letos na jaře se však kapitál společnosti zřejmě natolik zvýšil, že už to možné bylo. Donald Trump našel svou novou Deutsche Bank.
Ještě nějaké dluhy mu však klepou na okno. V roce 2024 jsou splatné dva závazky v celkové odhadované výši 58 milionů dolarů a v roce 2025 vyprší splatnost dalšího ve výši 130 milionů dolarů. Vzhledem k tomu, že Trump nyní sedí na 375 milionech dolarů, mohl by je teoreticky všechny splatit z vlastní hotovosti. K tomuto kroku se již koneckonců uchýlil, když splatil malou půjčku na budovu na Park Avenue a další vůči golfovým hřištím v New Jersey a Virginii.
Spíš než doplatit všechny své dluhy se však nejspíš pokusí půjčit si další peníze. Prostě proto, že může. I když společnost Axos v jeho případě téměř vyčerpala své úvěrové limity, na světě se nejspíš najde spousta dalších, kteří by měli zájem bývalému (a potenciálně budoucímu) americkému prezidentovi půjčit.
Dluhové kouzlení
Od odchodu Donalda Trumpa z funkce prezidenta jeho firma splatila úvěry na čtyři nemovitosti a další čtyři refinancovala, čímž se zbavila závazků v odhadované výši 875 milionů dolarů. Podívejte se, co ještě zůstalo:
Splatnost | Nemovitost | Výše úvěrové jistiny |
2024 | Trump International Hotel & Tower (Chicago) | 45 milionů dolarů
|
2024 | Trump Plaza (New York) | 13 milionů dolarů
|
2025 | 40 Wall Street (New York)
| 130 milionů dolarů |
2026 | Trump International Hotel & Tower (New York)
| 6 milionů dolarů |
2028 | 555 California Street (San Francisco)
| 360 milionů dolarů |
2028 | 1290 Avenue of the Americas (New York)
| 285 milionů dolarů |
2029 | Seven Springs (Bedford, New York)
| 6 milionů dolarů |
2048 | 1125 South Ocean Blvd. (Palm Beach, Florida)
| 10 milionů dolarů |
Neznámá | Trump Tower (New York)
| 100 milionů dolarů |
Neznámá | Trump National Doral (Miami)
| 125 milionů dolarů |
Neznámá | Trump International Hotel & Tower (Chicago)
| 50 milionů dolarů |
CELKEM | | 1,1 miliardy dolarů |