Po celou dobu pandemie jela společnost CrownRock Tima Dunna na plný plyn a poté, co se cena ropy vyšplhala na sto dolarů, ještě zdvojnásobila produkci. Teď nový miliardář investuje své nečekaně nabyté bohatství do církve a státu, nikoli však do federální vlády ve Washingtonu.
Jen pár let poté, co se cena ropy nakrátko propadla pod nulu dolarů, zažívá zaprášené a rozpálené město Midland novou éru rozmachu. Hotely jsou plně obsazené a na polích v okolí stočtyřicetitisícového města v západním Texasu je o polovinu více vrtných souprav – a to vše díky tomu, že cena surové ropy vyskočila nad sto dolarů za barel.
V kavárně Black Rifle Coffee (něco jako Starbucks pro milovníky zbraní) je živo a na stůl v restauraci Chuy’s Tex-Mex se čeká asi dvě hodiny.
V sídle společnosti CrownQuest Operating o ploše téměř 5600 metrů čtverečních odpočívá výkonný ředitel Tim Dunn, oblečený v džínech, teniskách a košili s krátkým rukávem. Kolem něj sedí jeho tři synové, kteří rovněž pracují pro rodinný podnik.
Pětatřicetiletý Wally je geolog, dvaačtyřicetiletý Luke vede inženýrské a provozní oddělení a nejstarší syn Lee, kterému je 43 let, má na starosti rozvoj obchodu. Panuje tu vřelá atmosféra – čtveřice mužů má ve zvyku si navzájem dokončovat věty –, ale když přijde na debatu o trhu s energiemi, Dunn nejstarší všechny zchladí. „Ropa bude dražší,“ říká stručně. „Dostáváme se do momentu, kdy už nebudeme moci dál zvyšovat dodávky.“
Dunnovi přesto nikdo nemůže dnešní nedostatek ropy vyčítat. Šestašedesátiletý podnikatel, který celý život pracoval na ropných polích v Midlandu a okolí, totiž ani v době krize nepřestával vrtat, nepřestával hledat.
Od konce roku 2019 společnost CrownRock LP, jíž patří vrty provozované společností CrownQuest, zdvojnásobila těžbu na 140 tisíc barelů denně, což ji řadí na dvanácté místo v žebříčku amerických soukromých ropných společností. Firma CrownRock dokonce nechala v provozu čtyři vrtné soupravy i v době nejhoršího poklesu za pandemie.
„Před dvěma lety nám z Wall Street vzkazovali: Vás už nepotřebujeme, všechno teď pojede na energii ze slunce a větru, králíčků a jednorožců,“ posmívá se Lee Dunn. Jeho otec Tim Dunn se totiž zviklat nenechal. Neochvějně věřil, že ceny nezůstanou nízko nadlouho, a věděl, že stroje a pracovní síla jsou levnější v době, kdy poptávka padá.