Ideového otce a hlavního hybatele algoritmického stablecoinu UST a navázané kryptoměny LUNA (dnes LUNC) začal hledat Interpol. Ten na Do Kwona vydal takzvanou „Red Notice“, žádající světové policejní služby o okamžité zadržení dotyčného.
Do Kwon je nezvěstný od doby, kdy se po něm začaly shánět korejské orgány v souvislosti s kolapsem jeho stablecoinu a kryptoměny. Spolu se zbytkem managementu Terraform Labs je jihokorejskými úřady obviněn z porušení tamních zákonů o kapitálovém trhu.
Terra blockchain, jehož jediným fungujícím produktem byl algoritmický stablecoin krytý Lunou, se v polovině letošního května spektakulárně zhroutil a vymazal přitom – podle toho, jak budeme odhady počítat – něco mezi čtyřiceti až šedesáti miliardami dolarů investorského kapitálu.
Oznámení přichází v návaznosti na zatykač, který vydaly korejské úřady 14. září. Jihokorejští vyšetřovatelé tehdy prohlásili, že zakladatel Terraform labs a ideový otec Luny nespolupracuje a nalézá se evidentně na útěku. Kwon toto nařčení prostřednictvím vzkazů na svém Twitteru popřel, odhalit svoji polohu ovšem odmítl s odůvodněním, že je to jeho soukromá věc.
Terraform Labs má oficiální sídlo v asijském městském státě Singapur. Tam se ale podle místních autorit Do Kwon nenachází. Červené oznámení od Interpolu představuje požadavek na mezinárodní vymáhání práva na celém světě – Interpol jím vlastně prosí spřátelené státy, aby provedly předběžné zatčení údajného zločince. Podnětem k němu bývá žádost orgánů činných v trestním řízení dané země.
Nejde v pravém smyslu o mezinárodní zatykač, k tomu Interpol postrádá pravomoc, jeho kouzlo ale spočívá v něčem jiném. Umožňuje totiž místní policii sledovat danou osobu přes hranice jiné země. Dopad červeného oznámení v jednotlivých státech se může lišit. Je totiž na každém členském státu, jakou právní hodnotu mu přikládá. Každopádně červené oznámení je mezinárodním přiznáním, že hledaná osoba představuje hrozbu pro společnost a veřejnou bezpečnost.
Kauza Luny odstartovala o prvním květnovém víkendu, kdy během kryptoměnových výprodejů došlo u algoritmického stablecoinu UST k něčemu, co by mělo být v jejich světě tabu: kvůli rapidnímu poklesu hodnoty zástavy přestalo fungovat navázání jeho hodnoty na americký dolar.
Přednost takzvaných „algo“ stablecoinů by měla spočívat v jejich decentralizovanější povaze. Jenže ta se na příkladu UST ukázala jako iluzorní. Hlavním problémem stablecoinu singapurské společnosti Terraform Labs, do které v minulosti vložil nemalý kapitál i český Rockaway Blockchain Fund, bylo primární krytí sesterským tokenem LUNA. Jeho hodnota se totiž z dubnových sto šestnácti dolarů propadla v květnu na 0,0002 centu.
Mechanismus měl fungovat tak, že když cena stablecoinu klesne pod navázanou hodnotu, Terra protokol ho odebere z cirkulace, čímž zvýší jeho vzácnost a cenu stabilizuje. V praxi jsou UST tokeny vyměněny za určité množství LUNA tokenů. V květnu ale došlo k masivnímu výplachu kryptoaktiv na různých platformách a k jejich odstranění z takzvaných poolů likvidity na platformách decentralizovaných financí.
Taková situace postihla i Anchor – hlavní lending protokol Terry, na které běžel i stablecoin UST. Uzamčená likvidita stablecoinu v tomto protokolu byla přitom spolu s cenou Luny pro stabilitu zásadní. Kdokoli mohl vzít například svých tisíc UST a směnit je za LUNA tokeny v hodnotě tisíc dolarů.
Tím ale Luna začala degradovat čím dál rychleji, protože čím více LUNA tokenů se tisklo na pokrytí původní dolarové hodnoty někdejšího stablecoinu, tím více začala celková zásoba Luny narůstat geometrickou řadou a celý token se rychle stal hyperinflačním.