Už teď je jasné, že je to úspěch. Ačkoli předsednictví Česka Evropské unii je už ve své druhé polovině, projekty, které k téhle příležitosti připravili v českých centrech, se nechýlí ke konci ani v nejmenším. Většina z nich totiž bude pokračovat i příští rok. Nejen česká kultura, ale i věda a inovace tak budou i po konci českého předsednictví putovat po evropských městech.
„Ukázalo se, že takřka všechny projekty jsou životaschopné, atraktivní a mají potenciál. Takže to není tak, že bychom je na konci roku zavřeli a bylo by po všem, naopak, skoro všechny poběží dál,“ říká Tomáš Sacher, který má v Českých centrech na starost právě programy k českému předsednictví.
Některé z desítky projektů, která Česká centra připravila, navíc povýší na evropskou úroveň. Například z dialogů Václava Havla se stane evropský diskusní formát, který bude probíhat na různých městech Evropy.
Osvědčilo se, že autoři projektů Českých center se rozhodli nevsadit jen na představování toho nejlepšího z české kultury, místo toho se zaměřili na společná a aktuální celoevropská témata. Tři leitmotivy proto jsou udržitelnost, kreativita a inovace.
Jeden z projektů, který se zaměřuje hlavně na inovace, je od tohoto týdne k vidění i v pražském Národním muzeu. „Výstava představuje možnosti vědy a inovací v naplňování cílů udržitelného rozvoje, což je velké téma, které řeší celý svět a my ho představujeme z pohledu vědy a výzkumu,“ vysvětluje Tomáš Sacher s tím, že jde také o projekt, který je atraktivní i pro firmy a byznys.
Postupně se také posouvá agenda českých center, která se tradičně specializovala hlavně na českou kulturu a výuku češtiny, zatímco vědu a inovace řešila zejména obchodní oddělení ambasád. To se ale mění a česká centra se mnohem víc – i nyní během českého předsednictví Unii – věnují také tématům blízkým byznysu.
Ostatně právě Tomáš Sacher s tím má velmi dobré zkušenosti z nedávné doby, kdy vedl České centrum v Berlíně. „Jedna z našich největších akcí byl česko-německý festival inovací, který se konal jednou ročně a vždy měl nějaké velké inovační téma jako třeba budoucnost mobility, kde představil české inovátory a ukázal, že můžeme suverénně konkurovat i západoevropským partnerům,“ vysvětluje muž, který dříve působil jako novinář v českých i německých médiích a dlouhodobě se podílel na projektech spolupráce mezi Českem a Německem.
Před šesti lety vyměnil kariéru v médiích za pole kulturní diplomacie, když nastoupil do vedení zmíněného Českého centra v Berlíně. Dva roky pak stál v čele i evropské sítě kulturních institutů EUNIC.
Poslední rok se soustředil hlavně na přípravu projektů k českému předsednictví. „Už při jejich přípravě jsme je konzultovali s českými ambasádami, které si pak ty projekty následně osvojily. Je to běžná spolupráce, protože ambasády často nemají takové produkční možnosti jako česká centra,“ říká Tomáš Sacher.
I díky odlišnému přístupu jsou pak akce na pomezí byznysu a společenských témat atraktivní také pro firemní sféru. „Firmy se tak dostávají k širší společenské síti a novým kontaktům, které by na čistě obchodních akcích nezískaly,“ dodává Sacher.
Kromě zmíněné výstavy SGDs Inovations for a Sustainable Future, která je nyní k vidění i v Praze, je pro firmy atraktivní také další z projektů, který se jmenuje Laboratoř budoucnosti. V něm jde o kritický pohled na téma ekologie a naši spotřebu. V rámci téhle výstavy je produktový design českých firem konfrontovaný unikátním systémem hodnocení, který vypracovali vědci z Vysoké školy chemicko-technologické a který dává přehled o udržitelnosti celého výrobního procesu.
„Nejde jen o samotné ekologické dopady nebo uhlíkovou stopu, parametrů je mnohem víc. Hodnotí se třeba i to, jak je konkrétní produkt udržitelný podle toho, v jakém společensko-kulturním prostředí vzniká, z jakých materiálů je a podobně,“ říká Tomáš Sacher.
Důkladné „proklepnutí“ udržitelnosti přitom podniky zaujalo a do projektu se zapojila asi desítka českých společností. „Šly do toho docela odvážně, s rizikem, že v některých aspektech nedostanou úplně dobré hodnocení, což se u některých i stalo. Ukázalo se ale, že firmy udržitelnost vnímají jako důležité téma a samy to chtějí analyzovat,“ říká Sacher s tím, že tento nástroj z VŠCHT se nyní představuje postupně v celé Evropě.
V každé zemi jsou přitom jednotlivé akce Českých center upravené na míru tamní situaci, celkem tak jde o desítky jedinečných českých akcí, které se v tomto pololetí v Unii konají.
Sacher si od pozitivních ohlasů slibuje, že ještě dál posílí už nyní rostoucí spolupráce mezi Českými centry a firmami, vědci i inovátory. „Dnes už nestačí jen uvést v zahraničí produkt na trh, důležité je zapojit se do tamního společenského života. Networkingová aktivita je klíčová i pro vnímání společenské odpovědnosti firem a to je hlavně na západě skutečně zásadní téma,“ dodává Sacher.